1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Raporlu İşçinin Sözleşmesi hangi esaslara göre Fesh edilebilir

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  raporlu işçinin iş akdinin feshi

  Konumuzun anlaşılabilmesi için aşağıdaki Yargıtay Kararı örneğini sunuyorum.

  Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2008/11561 E. ve 2009/3191 K. sayılı 23.02.2009 tarihli kararında hastalık veya kaza nedeni ile işe devamsızlık sebebine dayalı haklı nedenle fesihlerde haklı nedeni doğuran bekleme süresinin hangi esaslara göre tayin edileceğini ortaya koymaktadır. Kararın önemi, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25. maddesinin 1. fıkrasında bekleme süresinin ne zaman başlayacağı hususunda açıklık olmadığı dikkate alındığında daha rahat şekilde anlaşılabilecektir.
  İncelememize konu karar işverenlere bu şekilde yapacakları fesihlerde hangi şartlara dikkat etmeleri gerektiği noktasında son derece kritik ve dava kazandıracak bilgiler vermektedir.
  Gerçekten de uygulamada da mesele yerel mahkemeler tarafından tam olarak açıklığa kavuşturulamamış durumdadır. Bu Yargıtay kararı uygulamadaki duraksama ve farklı uygulamaları da sona erdirebilecek açıklıktadır.
  İşçinin iş akdinin sağlık sebepleri ile yani 25/1'w göre haklı nedenle feshi halinde, işçi kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Ancak bu sebeple yapılan fesih eğer hukuka ve usule uygun ise işten çıkartılan işçinin açacağı işe iade davası kabul edilmeyecektir.

  İncelememize konu kararında Yargıtay davacı işçi, feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini talep etmiştir. Davalı işveren, davacının iş sözleşmesinin uzun süren istirahatından dolayı 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/I-b maddesi uyarınca feshedildiğini ve davanın reddinin gerektiğini savunmuştur. Mahkemece bilirkişi raporuna itibar edilerek, davacının hastaneye yatış tarihi olan 14.02.2006 tarihine göre bekleme süresinin ihbar öneline ilaveten 6 hafta eklendiğinde 23.05.2006 tarihinde dolduğu, davacının iş sözleşmesinin 16.05.2006 tarihinde bekleme süresi dolmadan feshedildiği, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 18/f maddesi uyarınca fesih yetkisi elde edilemediği, feshin haksız olduğu gerekçesi ile davanın kabulüne karar verilmiştir. Hüküm davalı avukatı tarafından temyiz edilmiştir.

  Yargıtay kararı temyizen incelemiş ve öncelikle haklı fesih sebebinin ne zaman doğacağını tespit ederek işe başlamıştır. Yargıtay 25/1-b anlamında hastalık ve kazadan ötürü devamsızlık sebebine dayalı feshin bekleme süresi diye tabir edilen ihbar süresi + 6 hafta olduğunu belirtmiştir. İkinci olarak Yargıtay uygulamada da ciddi duraksamalara neden olan bir hususa değinmiş ve bekleme süresinin başlangıcının işçinin rahatsızlığı nedeni ile sevk aldığı, kısaca devamsızlığın sağlık nedeni ile başladığı tarihten itibaren başlayacağını ifade etmiştir.


  Bu kabullerin ardından Yargıtay davacı işçinin sevk aldığı tarihin 31.01.2006 olduğunu, bekleme süresinin başlangıcının bu tarih esas alınarak hesaplanması gerektiğini, bu durumda da bekleme süresinin geçtiğini ve 4857 sayılı yasanın 25/1-b maddesi anlamında haklı nedenin doğduğunu belirtmiştir.

  Bu karardan çıkartılacak en önemli sonuç, işverenlerin istirahat raporu alarak devamsızlık yapan işçilerinin sevke dair kayıtlarını ispatı kolaylaştırmasını temin için düzgün bir şekilde tutmaktır. Aksi takdirde işverenler bekleme süresi dolsa dahi işçinin iş akdini 25/1-b'ye göre feshedemeyecek, feshetse de bu fesih geçersiz olacaktır.

  Av. Ali YÜKSEL / YARGITAY KARARLARI
  Dünya/06.07.2009

   
Raporlu İşçinin Sözleşmesi hangi esaslara göre Fesh edilebilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Raporlu işçiye maaş ödemesi nasıl yapılmalı?

  Raporlu işçiye maaş ödemesi nasıl yapılmalı?

  raporlu işçinin maaşı raporlu işçinin ücreti raporluyken maaş işçi maaş ssk rapor ödemeleri Raporlu olan işçilerimiz için farklı ödeme uygulamaları mevcuttur. Biz burda olması gerekeni paylaşacağız.. Hastalanan işçiye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından işyerinde çalışmadığı günler karşılığı “geçici iş görmezlik ödeneği” ödenir. İşçinin bu ödeneğe hak kazanabilmesi için öncelikle...
 2. Raporlu işçileri 5 gün içinde elektronik ortamda bildirmeyene ceza

  Raporlu işçileri 5 gün içinde elektronik ortamda bildirmeyene ceza

  ssk rapor girişi raporlu işçinin maaşı ssk rapor bildirimi raporlu işçinin ya bildirimi 2010 sgk girişi Arkadaşlar 12/05/2010 tarihi itibari ile İstirahatli olan işçilerinizi 5 gün içinde SGK’na elektronik ortamda bildirmeniz gerekiyor Resmi gazete 12 Mayıs 2010 ÇARŞAMBA / Sayı : 27579 ile SGK istirahatli olan işçilerin “geçici işgörmezlik ödeneği” alabilmesi için daha önce uygulamada...
 3. YGS ve LYS Puanlarına Göre Nereler Tercih Edilebilir

  YGS ve LYS Puanlarına Göre Nereler Tercih Edilebilir

  YGS ve LYS Puanlarına Göre Nereler Tercih Edilebilir bu konuda çok acil bilgi istiyorum ama bilir kişilerden
 4. kira sözleşmesi nasıl fesh edilir ?

  kira sözleşmesi nasıl fesh edilir ?

  Merhabalar hanımlar. Kiracıyım ve sözleşmemi fesh etmek istiyorum.Herhangi bir terslikle karşılaşmamak için nasıl yapmam gerekiyor bunu kanunen anlatırmısınız acaba ?
 5. Kurban ne zaman kesilmeli hangi hayvanlar kurban edilebilir?

  Kurban ne zaman kesilmeli hangi hayvanlar kurban edilebilir?

  Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise,fecirden (sabah namazı vakti girdikten ) sonra başlar. Hanefîlere göre kurban kesimi bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğinânî, el-Hidâye, IV, 72). Şâfiîlere göre ise 4. günü de kurban kesilebilir (Mâverdî, el-Hâvî‟l-Kebîr, Dâru‟l-Fikr, Beyrut, ts. , XV, 284;...

Sayfayı Paylaş