1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Rasta (Dreadlock) Nedir, Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  rasta nedir, rasta nasıl yapılır, evde rasta yapılır mı

  Sevgili melekler, şahsen rasta denildiğinde benim aklıma gelen ilk isim dünyaca ünlü efsanevi reggieci Bob Marley geliyor. Uzun rastalı saçlarıyla hafızalara kazınan Marley, hala şarkılarıyla dillerde. Ünlü bir ismin kullanmasına karşın hala benim için nedense gayet bakımsız görünen rasta saçlar nasıl yapılıyor hiç merak ettiniz mi? Dreadlock(Rasta), aslında çok bilinen ama uygulaması hakkında beceri ve bilgi sahibi kişinin az olduğu bir saç modelidir. İşte rastayla ilgili diğer bilgiler...  < Konu Resmi..>
  Rastanın birkaç uygulama şekli vardır ama bunlardan en sağlam ve doğal olanı Tığ ile yapılan, Balmumsuz Rasta dır. Tabi bunun yanında el becerisi ve sabır da en önemli faktördür. Rasta yi yaptıracağınız kişinin önce yaptığı işleri ve uyguladığı yöntemi araştırıp sonra kime yaptıracağınıza karar vermelisiniz, çünkü geri dönüşüm zor ve masraflıdır.
  Bu nedenle gerçek Rasta fiyatları diğer Rasta(sahte) fiyatlarına göre daha fazladır.
  Sonuçta bu işlemler birkere yapılacağı için beğenmediğinizde tekrar Rasta larınızı düzelttirmek size daha pahalıya mal olacaktır.
  Tığ yardımıyla yapılan Rasta lar hem hijyen ve hem görüntü açısından daha revaçta ve daha sağlıklı. Bu nedenle fiyatından çok sonucuna odaklanmanız daha doğru olur.  Nasıl Rasta yapıyorlar ?
  Tığ ve tarak kullanarak,uzun saçı 15-20 saatte Rasta yapılıyor. Tabi bunu 2-3 güne yayıyorlar. Enseden başlayarak saçınızı saç dipleriniz petek deseni alacak şekilde titizce ayırıyorlar. Ayırılan her parçayı tiftip daha sonra tığlama işlemine geçiliyor. Enseden başlanıyor çünkü bu işlem 2-3 gün sürdügü için, Rasta nız bitene kadar dışarda,Okulda kötü görüntü olmasın diye.
  Not: Ek yapılmadan yapılan Rasta lar 2-3 gün sürebilir, ama Ek Rasta yı daha önceden hazırlanan sizin 1 gününüzü alır eklemek.

  İsteğe bağlı olarak balmumu kullanılıyor. Balmumu saçın birbirine daha iyi/sağlam tutunmasını sağlar, ancak yapılan Rasta larda tığlamayı sabırla yapıldığı için balmumuna gerek duyulmuyor. Bu konuda ısrar eden müşterilere de tığlama işlemi bittikten sonra balmumunu uygulanır ki bu balmumu uygulamasından sonrada kesinlikle balmumu sürülmüş gibi kötü görüntü olmaz, balmumu gözle görünmeyecek şekilde uygulanır, Rasta ların içine emdirilir, ne kötü görüntü ne de kötü koku bırakır.
  Rasta yaptırmak isteyenlerin bu işlemler sırasında canlarının acıyacağını bilmeleri gerekir.

  NOT: Rasta kuaför işi değildir, hiçbir kuaför 20-30 saatini bu iş için ayırmaz. Bu durumla sık karşılaşıyoruz, tamiri ve geri dönüşümü zor.  Ek Rasta yapımı :
  Bu işlem için en az 9-10 cm civarında saçınız olmalı. Sentetik veya gerçek saçı eklemeden önce Rasta haline getirilir ve randevu günü sadece ekleme işlemi yapılır ve genelde 1 günde bitmiş olur ekleme işlemi. Kafadaki saçı eşit ölçülerde ayırıp önceden hazırlanmış olan Rasta ları tığ ile o bölgeye eklenir. Herhangi bir yapıştırıcı veye toka (çıt çıt) gibi malzeme kullanılmaz. Sadece tığ ve tarak ile yapılır. Kaynak olduğu kesinlikle belli olmaz , daha sonra ek yerinden incelme yapmaz ve kaynak yerinden kesinlikle kopmaz, siz kesmediğiniz sürece.


  İki Şekilde Ek Rasta Yapılır:
  1- SENTETIK Saç ile: Sentetik saç gerçek saça oranla çok daha ucuzdur. Sentetik saç gerçek saça nazaran daha az tüylenme yapar ki bu önemli bir özelliktir, daha az bakıma ihtiyaç duyar, dezavantajı ise boyanmaz.

  2- GERÇEK Saç ile: Gerçek saç sentetiğe göre çok daha pahalıdır. Sentetik saçtan daha farklı bir teknikle yapılır(kendi geliştirdigimiz yöntemle).Sentetik ve gerçek Saç arasında çok fazla anlaşılır görüntü farkı yoktur. Gerçek saçın dezavantajı; Rasta nın zamanla kısalıp kalınlaşabilmesidir. İsteğe göre ya sentetik yada gerçek saç ile yapılır.
  Avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak genelde sentetik saç tercih edilir.


   
Rasta (Dreadlock) Nedir, Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. rasta sac modeli nasil yapilir

  rasta sac modeli nasil yapilir

  rasta saç modeli rasta saç modelleri sac modeli nasıl yapılır modelleri Rasta genelde zencilerin saçlarını tutamlara ayırarak sık sık örmekle uygulanan bir saç örgüsü modelidir. Rasta yapılırken nelere dikkat etmeli bal mumu nasıl yumuşatılmalı. Rastaya başlarken saçlar istenen kalınlıkta ayrılır. İnce rasta yaparken 2 cm ebadında, kalın rasta yaparken 4 cm ebadında ayırmak gerekir. Daha...
 2. Rastık

  Rastık

  Gözlerine rastık çeken kişi, sevgi yüzünden kederlenir.Rüyanizda kaslarina rastik çeken bir kadin görmek, ev içinde sebepsiz darginliklar dolayisi ile huzurunuzun kaçtiginin ve gerek sizin ve gerek esinizin biraz daha sabirli ve temkinli olmasi icap ettiginin, bütün ev halkini rahatsiz ve tedirgin eden bu halin ancak sizlerin anlayisi ile ortadan kalkabileceginin isaretidir. Rüyada yüzü...
 3. Saça rasta yapılırken nelere dikkat etmeli

  Saça rasta yapılırken nelere dikkat etmeli

  Rasta genelde zencilerin saçlarını tutamlara ayırarak sık sık örmekle uygulanan bir saç örgüsü modelidir. Rasta yapılırken nelere dikkat etmeli bal mumu nasıl yumuşatılmalı. Rastaya başlarken saçlar istenen kalınlıkta ayrılır. İnce rasta yaparken 2 cm ebadında, kalın rasta yaparken 4 cm ebadında ayırmak gerekir. Daha kalın ayrılan saçlar rasta da pek sağlıklı olmamaktadır. Ayrılan saç tutamı...
 4. Rasta Nedir? Rasta Saç Modeli Nasıl Yapılır?Ve bonus rasta saç modelleri

  Rasta Nedir? Rasta Saç Modeli Nasıl Yapılır?Ve bonus rasta saç modelleri

  rasta sac modeli nasıl yapılır rasta nasıl yapılır video bonus saç nedir Rasta genelde zencilerin saçlarını tutamlara ayırarak sık sık örmekle uygulanan bir saç örgüsü modelidir. Ve gerçekten bazılarında oldukça hoş duruyor ama bazende çok karışık ve kötü bir görünüm verenlerde yok değil.Sanki aylardır yıkanmıyor gibi:D Model güzel ama ben tam olarak saçın temizliği nasıl oluyor hakkaten...
 5. Rastık Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Rastık Nedir? Nasıl Kullanılır?

  rastık nedir, rastık nasıl kullanılır, rastık hakkında bilgiler Sevgili melekler, özellikle eski filmlerde duyduğumuz, eski bir makyaj malzemesinden bahsedeceğiz sizlere, rastık. Bileşiminde kara mazı, nişadır, antimon gibi maddeler bulunan ve kadınların kaşlarını boyamak için kullandıkları bir tür boya olan rastık, çok eski zamanlarda kullanılırdı. Eskiden isle bazı yağlı maddeler...

Sayfayı Paylaş