1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Reaktif Bağlanma - Reaktif Bağlanma Bozukluğu Nedir?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Reaktif Bağlanma Reaktif Bağlanma Bozukluğu

  Reaktif bağlanma bozukluğunu merak eden meleklerimiz işte Reaktif Bağlanma bozukluğu nedir?? Belirtiler nedir???Çocuk hastalıklarında merak ettikleriniz burada ...
  Reaktif Bağlanma - Reaktif Bağlanma Bozukluğu Nedir?

  < Konu Resmi..>


  Reaktif Bağlanma Bozukluğu Olan Çocukların Özellikleri, Reaktif Bağlanma Bozukluğunun Sebepleri, Otizm ve Reaktif Bağlanma Bozukluğu Arasındaki Benzerlikler, Tedavide Uygulanabilecek Eğitsel Yöntemler...

  Reaktif Bağlanma Bozukluğu, 5 yaşından önce başlayan ve sosyal ilişki düzeyinde hasarla kendini gösteren gelişimsel bir bozukluktur. Reaktif Bağlanma Bozukluğu’nda beynin stresle başetme merkezi ilgili bir problem olduğu düşünülmektedir. Bağlanma bozukluğu olarak da bilinen Reaktif Bağlanma Bozukluğu, Bipolar Bozukluk ya da Dikkat Eksikliği Bozukluğu tanıları ile karıştırılabilmektedir.

  eaktif Bağlanma Bozukluğu çocuklarının temel özelliği; yaşamın ilk yıllarında anneyle çocuk arasında gelişen bağlanmayı gerçekleştirememiş olmalarıdır. Bağlanma, bebeğin ilk zamanlarında annesinin, çocuğun ağlamasına, onun ihtiyaçlarını karşılayacak yanıtlar vermesiyle oluşur. Bu ihtiyaçlar; doğru besleme, yatıştırma, teselli etme, rahatlatma, çocuğu tehlike ve diğer tehditlerden koruma ile giderilir. Bu çocuklar bu bağlanmayı gerçekleştiremediklerinden çevrelerine karşı güven oluşturamamaktadırlar. Güven duygusunun gelişmemesine bağlı olarak da duygusal gelişimde problem yaşarlar.
  Reaktif Bağlanma Bozukluğu Olan Çocukların Özellikleri
  Reaktif Bağlanma Bozukluğu tanısı almış çocuklar yaşamın ilk yıllarında, konuşmayı bile
  öğrenmeden önce dünyanın güvensiz bir yer olduğunu ve çevresindeki yetişkinlerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz olduklarını öğrenirler. Duygularının çevresine koruyucu bir kabuk örerler. Bu da onları yetişkinlere bağımlı olmaktan korumaktadır. Ebeveynlere ya da diğer yetişkinlere bağımlı olmaktansa, ördükleri koruyucu kabuk çocuğun dünya ile baş etmesinde tek araçtır. Korunmak için yalnız kendilerine bağımlı olan bu çocuklar, bu kabuğu kırmaya çalışan herhangi bir kişiyi tehdit olarak görür, bu tehdidi sadece duygusal yanına değil tüm yaşamına yönelik algılar.
  Reaktif Bağlanma Bozukluğunun Sebepleri

  o Annenin hamilelikte ve sonrasında uyuşturucu madde ve alkol kullanması
  o Doğum travması
  o İstenmeyen gebelik
  o Çocukluğun ilk üç yılında yaşanan fiziksel, duygusal, cinsel istismar
  o Fiziksel ve duygusal reddedilme
  o Anneden erken ayrılık
  o Huzursuz ve gergin aile ortamı
  o Sert ve tutarsız ebeveynlik
  o Yaşamda çok sık yer değişikliği
  o Aşırı koruyucu anne-babalık
  o Yetersiz bakım ve çok bakıcı değişikliği
  o Travmatik deneyimler
  o Ağrı içeren hastalıkların nedenlerinin teşhis edilememesi, ağrının sürekli devam etmesi
  o Annenin depresyon geçirmesi
  o Çok genç ya da yetersiz ebeveynlik

  Otizm ve Reaktif Bağlanma Bozukluğu Arasındaki Benzerlikler
  Bu iki gelişimsel bozukluk arasındaki benzerlikler aşağıda sıralanmıştır:

  o Anlamlı yüz ifadesinin olmaması
  o Sözel uyarana tepkisizlik
  o Fiziksel teması reddetme
  o İletişimde nitel bozulma
  o Ekolali (ses taklidi)
  o Hayali oyun eksikliği
  o Tekrarlayıcı davranışlar

  Reaktif Bağlanma Bozukluğunda Tedavi
  Sosyal iletişim alanında sorun olduğu keşfedildikten sonra:

  o Aile çocuğu nasıl yönlendireceği konusunda eğitilmeli
  o Ebeveynlik becerileri artırılmalı
  o Annenin depresyonu varsa tedavi edilmeli

  Eğitim sürecinden sonra Reaktif Bağlanma Bozukluğu tanısı konmuş çocuk, otizmden farklı olarak kısa sürede konuşmaya ve taklit etmeye başlar. 3 aylık tedavi programı ilesosyal-iletişim alanında artma, tekrarlayıcı davranış bozukluklarında düzelme, dil becerilerinde artma görülebilmektedir.
  Çocukluk deneyimlerimizin etkisinden kurtulmak bizim için bile çok zor olmasına rağmen Reaktif Bağlanma Bozukluğu olan bir çocuk tamamen normal bir yaşam standardı yakalayabilir. Olumlu yönde geribildirim alınabilmesi için RAD’lı bir çocuğun yaklaşık 12 yaşından önce bağlanma terapisine başlaması ve iyileşmeyi istemesi gerekmektedir.
  Tedavide Uygulanabilecek Eğitsel Yöntemler
  Geleneksel ve davranışçı terapiler reaktif bağlanma bozukluğu taşıyan çocukların eğitimlerinde daha az başarı sağlamaktadır. Doğal olarak geliştirilen yöntemler daha etkilidir ve eğitimlerinde yapılandırma bir gerekliliktir.Yaygın olarak kullanılan bağlanma terapileri çocuğun semptom olarak ortaya çıkan davranışlarını değiştirmekten ziyade çocuk ile ailesi arasındaki bağı güçlendirmek üzerine kuruludur. Bağlanma bir kere gerçekleştiğinde, arzu edilen duygular, davranışlar, tutumlar ve düşünme şekilleri de kendiliğinden gelişecektir. Terapi süreçleri iki temel prensip üzerine kuruludur:
  Reaktif bağlanma bozukluğu çocuklarının hem sevgiye hem de sınıra ihtiyaçları vardır.
  Ebeveynler çocuklarına karşı sevgi dolu, nazik, ilgili olurken bir diğer yandan da açık ve uygun limitler koymalıdırlar. Ebeveynler kontrolü ele geçirmek için tehdit, ceza ve korkuya başvurmamalıdır. Bu metotlar tüm çocuklarda karşıt tepkilerin gelişmesine neden olur, uyum davranışından çok isyankar bir tutuma yol açar.
  Bireysel terapiler reaktif bağlanma bozukluğu çocuklarının tedavi sürecinde çok etkili değildir. Bu yüzden aile terapisi daha çok tercih edilir. Ebeveynler terapi sürecinde daima hazır olmalıdır. Oyun ya da konuşma terapisinden, çok geçmiş travmalara yönelik konuşmalar daha etkilidir.
  Terapinin diğer önemli bir parçası da ebeveynin eğitimidir. Birçok insan kendi ailelerinin ebeveynlik kalıplarını alır, fakat bu bir reaktif bağlanma bozukluğu çocukları için genellikle uygun görülmez. Çocuklar anne – baba sevgisini reddettikleri için ailelerin özel beceriler geliştirmeleri gereklidir. Terapi sürecinde ebeveynler de, sevgi istemeyen ve ebeveynini reddeden bir çocuğa sevgi vermeyi ve ebeveynlik yapmayı öğrenirler. Aileler ayrıca, kendi çocuklarının içsel düşünme mekanizmalarını öğrenirler. Çocuklarının nasıl düşündüğünü, hissettiğini ve davranışlarını anlamaya çalışmalıdırlar. Ebeveyn eğitiminin bir amacı da, anne babaları çocuğun acısından korumak ve çocuğun davranışlarından yara almadan duygularını kontrol etmeyi öğrenmektir. Bu beceri çocuğun bağlanma geliştirmesi sırasında ebeveynin sevgisini kaybetmeden sürdürmesine yardımcı olur.
  Sonuç olarak, tedavinin amaçları erken kayıpların telafisi, güven duygusunun kazanımı,duyguların şekillenmesi, içsel kontrolün gelişmesi, karşılıklı ilişkilerin kurulması, dışsal yapılara ve sosyal kurallara uygun tepkilerin öğrenilmesi ve yanlış düşünce kalıplarının düzeltilmesi ve özsaygının geliştirilmesidir.


   
Reaktif Bağlanma - Reaktif Bağlanma Bozukluğu Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bağlanma mı ? Bağımlılık mı?

  Bağlanma mı ? Bağımlılık mı?

  BAĞLANMA NEDİR? Bağlanma; İnsanların kendileri için önemli olan kişiler ile güçlü duygusal bağlar kurma eğilimi nedenlerini açıklayan bir yaklaşımdır. Duygusal bağ kurma eğilimi ve gereksinimi, yeni doğan bebeklerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereklidir. BAĞLANMANIN GELİŞİMİ Bebekler 2 günlükken annelerinin suratlarını, birkaç gün sonra annelerinin seslerini ve kokularını...
 2. Hakan Peker - Bağlanmam

  Hakan Peker - Bağlanmam

  Ara beni birşeyler yap Hadi gel bu gece Dokunma hiç tenime Gel, gel göz göze sevişelim Çıldırt beni, uğraş benle Bir kadın gibi Denedin bak olmuyor Ah eskisi gibi Bağlanmam İnanmam ben aşka Sevmek başka ah Sevişmek başka Kandırmam İnanmam ben aşka Dikkat et yavrum Benimle oynaşma Savur beni gönlümden geç Hadi gel güzelim Utanma okşa beni Gel, gel biz bize sevişelim Uçur beni hadi hadi Bir...
 3. Tepkisel Bağlanma Bozukluğu

  Tepkisel Bağlanma Bozukluğu

  tepkisel bağlanma bozukluğu Osman Abalı Uzman Doktor Beş yaşından önce gelişen ve tek nedeni sağlıksız çocuk bakımı ile ilgili bir bağlanma ve iletişim problemidir. Çocukta mevcut ilişki kurma ve bağlanma probleminin tek nedeni çocuğa doğumun ilk yıllarından itibaren yetersiz bakım, sağlıksız ilişki ile beraber gelişir. Çocuk toplumsal iletişim ve yaşında uygun tepki verme konusunda...
 4. Kanun şehitlerin anne ve babalarına aylık bağlanmasına ilişkin şartlar

  Kanun şehitlerin anne ve babalarına aylık bağlanmasına ilişkin şartlar

  şehit aylığı Kanun şehitlerin anne ve babalarına aylık bağlanmasına ilişkin şartlarda herhangi bir değişiklik getiriyor mu? Emekli Sandığı Kanunundaki şehit anne ve babalarına aylık bağlama koşulları aynen korunduğundan herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.
 5. Ipad Kullanıcıları İçin Kablosuz Ağa Bağlanma İle İlgili Tüm Bilgiler

  Ipad Kullanıcıları İçin Kablosuz Ağa Bağlanma İle İlgili Tüm Bilgiler

  İpad İle Kablosuz Ağa Bağlanma Çözüm İpad İle Kablosuz Ağa Nasıl Bağlanılır Sevgili meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz bir önce ki konumuzda sizlerle ipadle internete nasıl bağlanılacağı konusunda bilgiler paylaşmıştık. Bu sayfamızda ise İpad İle Kablosuz Ağa Nasıl Bağlanılır ayrıntılarıyla yer vereceğiz... İpad ile kablosuz ağa bağlanmak oldukça kolaydır. Öncelikle...

Sayfayı Paylaş