1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Reflu biyopsisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  reflu biyopsisi, nedir, nasıl yapılır, hakkında detaylı tüm bilgiler burada arkadaşlar

  Dünya üzerinde en yaygın olan hastalıklar arasında yer alan reflü, önlem alınmadığı taktirde ciddi sağlık sorunlarına ve zararlara neden olabiliyor Melek'lerim.


  [​IMG]

  Reflü, midedeki asidin ve gıdaların hazmedilmesini sağlayan bir madde olan “pepsin”in mideden yukarı doğru, yemek borusuna ve boğaza yükselmesi ve bu bölgelerde tahrişe neden olması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olarak biliniyor.

  Tanı koyma yöntemleri

  Uzman Dr. Mustafa İşcan, reflünün ülkemizdeki ciddi hastalıklardan biri olduğunu, nadiren de olsa ölüme yol açtığını söyleyerek, şu bilgileri verdi:
  “Reflü hastalığının tanısının konulması günümüzde çeşitli yöntemlerle yapılabiliyor. Tanı koymada, endoskopi en iyi yöntemdir. Endoskopik incelemenin biyopsi ile uygulanması, reflü tanısı için altın standarttır. Bu yöntem yemek borusu mukozasının doğrudan görülmesini, hasarın derecesinin saptanmasını, darlık olup olmadığının görülmesini ve kansere eğilimi olan dokulardan biyopsi alınmasını sağladığı için klinik pratikte genellikle ilk tercihtir.”

  Neler yapabilirsiniz?

  - Yatak başını 15 cm yükseltin.

  - Alkol ve sigara kullanmayın.

  - Kahve, çay, kola, çikolata gibi kafeinli gıdalardan kaçının.

  - Baharatlı gıdalardan almayın.

  - Öğünlerde çok yemek yerine az az ve sık yiyin.

  - Dar ve sıkı giyecekler giymeyin.

  - Kiloluysanız kilo verin.

  - Yemek yedikten sonra 2-3 saat uyumayın.

  - Yatmadan hemen önce bir şeyler yemeyin.

  - Aspirin ve romatizma ilaçlarını almaktan kaçının.

  - Eğilerek iş yapmayın.

  Reflü hastalığı ile ilgili pek çok belirti mevcuttur. Bunların başlıcaları:

  - Göğüs kafesi arkasında yanma

  - Yutma güçlüğü

  - Yenilen yemeklerin ağza geri gelmesi

  - Ağzın acı bir su ile dolması

  - Geğirti, müzmin öksürük

  - Kilo kaybı

  - Sık boğaz ağrısı, ses kısıklığı

  - Boğazda takılma ve yabancı bir madde varmış hissi

  Reflü nasıl tedavi ediliyor?

  Reflü hastalığının tedavisinde ilk basamak, kişinin yaşam tarzında değişikliğe gitmesidir. Böylece kronik bir hastalık olan reflüden kurtulmak daha hızlı olacaktır. Bunun yanı sıra reflü ilaçlarla ve ameliyatla da tedavi edilebiliyor.

  İlaç tedavisi mide asidini azaltan ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilirken, ilaç tedavisinden yarar görülmeyen durumlarda, ameliyatla yemek borusu ile midenin birleştiği bölüm asit kaçağını önleyecek şekilde yeniden şekillendirilebiliyor.
   
Reflu biyopsisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tese-testis biyopsisi

  Tese-testis biyopsisi

  testis biyopsisi Eğer erkekte normal şekilde sperm bulunamıyorsa işlem için bulunacak spermler erkeğin yumurtalarından parça alınarak elde edilmeye çalışılır. Eğer bu şeklide sperm bulunduysa kadından yumurtalar alınarak işleme devam edilir. Bu yöntemle de sperm bulunamadıysa işlem iptal edilir kadından yumurtalar alınmaz.
 2. Böbrek biyopsisi

  Böbrek biyopsisi

  böbrek biyopsisi neden yapılır böbrek biyopsisi nasıl yapılır video biyopsi nasıl böbrek biyopsisi, endikasyonları, nasıl yapılır, neden yapılır, komplikasyonları, sonrası, nedir Böbrek biyopsisi hakkında detaylı ve de faydalı bilgilere yer verdik bu yazımızda... Böbrek biyopsisi nasıl yapılır ve neden yapılır; buyrun herşeyi bu yazımızda öğrenelim Melek'lerim. Başta nefritler olmak üzere...
 3. Koryon Villus Biyopsisi nedir?

  Koryon Villus Biyopsisi nedir?

  koryon villus biyopsisi nedir,koryon villus biyopsisi ne için yapılır,koryon villus biyopsisi ne zaman yapılır,koryon villus biyopsisi hakkında bilgiler Tarama testlerinde veya ultrasonografide kromozomal anomali açısından artmış risk izlenen gebelerde gebeliğin 10-13 haftaları arasında ince bir iğne yada kanülle ultrason eşliğinde koryon villus tabakasından (plasenta tabakası, bebeğin...
 4. KEMİK İLİĞİ BİYOPSİSİ VE ASPİRASYONU

  KEMİK İLİĞİ BİYOPSİSİ VE ASPİRASYONU

  kemik iliği biyopsisi nedir,kemikiliği biyopsisi nasıl yapılır,kemik iliği aspirasyonu hakkında bilgiler Kemik iliği biyopsisi ve aspirasyonu kemik içindeki ilikten örnek çıkarılarak inceleme yapma işlemleridir. İlikler, kemik içindeki süngerimsi dokunun adıdır. Kemik iliği biyopsisi ve kemik iliği aspirasyonu, kemik iliğinizin sağlıklı olup olmadığını ve normal düzeylerde kan hücresi...
 5. KORYON VİLLUS BİYOPSİSİ YAPTIRANLAR

  KORYON VİLLUS BİYOPSİSİ YAPTIRANLAR

  koryon villus ne demek,koryon villus ne anlama gelir,koryon villus biyopsisi ne demektir,koryon villus biyopsisi nasıl yapılır,koryon villus biyopsisi hakkında bilgiler Riski gebeliklerde kromozomal anomali yönünden değerlendirilen yapılan tarama testleri ve ultrason muayenesiyle de ileri tetkik gerektiren hastalara yapılan bir tahlil yöntemidir. Koryon Villus Biyopsisi hamileliğin 10 ile...

Sayfayı Paylaş