1. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  Reflü neden oluyor?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında beklenenbebis tarafından paylaşıldı.

  Melek 'lerim karın ağrıları çekmeyeniniz yoktur.Özellikle yemek yedikten sonra yada karın açken ne kötü ağrıdır anlatılmaz.Gurul gurul guruldar durur.Bazende toplumda insanı yerin dibine sokar ağrıdan çok sesi etkilemeye başlar artık bizleri. Bayanlar eğer bu sorunları yaşıyorsanız umarım sizinki normal ağrıdır sağlık lısınızdır.Ama eğer normal değilde reflünüz varsa işte size oluşma nedenleri ve tedavisi.
  [​IMG]


  Reflü' nün kelime anlamı geri akım ya da geri kaçmaktır ve bize Fransızca'dan alınmış latin kökenli bir sözcüktür.
  Normalde sindirim sistemimizdeki içeriğin hareketi ağızdan, yutma borusuna ; yutma borusundan mideye ve mideden de onikiparmak barsağına doğrudur. Bunun tersine, mideden yutma borusuna, ya da onikiparmak barsağından mideye doğru bir içerik kaçması olmaması lazımdır. Onikiparmak barsağından mideye doğru bir kaçak olması durumunda bir tip gastrit oluşabilir ve buna tıpta "alkalen reflü gastrit" hastalığı denilmektedir. Burada oluşan gastritin nedeni pankreas sıvısı ve safra içeren alkali özellikteki onikiparmak barsağı içeriğinin mide yüzeyinde oluşturduğu hasardır. Bu durum çok ciddi problemlere yol açmaz ve nadiren ilaçla tedavisi gerekir.
  Mide içeriğinin yukarı, yutma borusunun içine doğru kaçması ise son derece ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Sonuç olarak halk arasında reflü hastalığı dendiği zaman anlaşılan; genellikle asit olan mide içeriğinin fazla miktarda yutma borusunun içine ve ağız/genize doğru geri kaçmasının sonucunda ortaya çıkan bir dizi şikayetlerdir. Bu kaçak belli bir sürenin ve miktarın üstünde olunca ciddi problemlere yol açar ve bu önemli bir sağlık sorunudur.
  Mideden yukarı yutma borusu içine kaçan içerik sadece asit özelliğinden değil kimi zaman da onikiparmak barsağı kapsamını da içerebildiğinden yutma borusunda hasara yol açabilmektedir. Normalde onikiparmak barsağı safra ve pankreas sıvılarını da içeren bir kısımdır ve buradan mideye bir kaçmanın da söz konusu olduğu bir hastada ; mideden yutma borusuna doğru da kaçma varsa bu durumda hem asit ve hem de safra tuzları yutma borusunda hasara birlikte yol açabilirler.
  Zamanımızda çok yeni olarak reflü hastalığı üç kategoride ele alınmaya başlanmıştır
  - Non-eroziv reflü hastalığı
  - Eroziv reflü hastalığı
  - Barrett oluşturmuş reflü hastalığı
  [​IMG]
  Bunlar arasında en sık gözleneni non-eroziv olanıdır ve bunda tipik reflü şikayetleri olmasına karşın endoskopik olarak yutma borusunda ciddi bir hasar tespit edilemez. Non-eroziv tanımlaması da "erozyon" yani gözle görülebilen tahribat olmadığı anlamındadır. Bu durumun da tedavi prensipleri diğer reflü kategoridekileri ile aynı olmasına karşın uzun dönemde ciddi komplikasyon ve kansere dönüşüm riski yok denecek kadar azdır.
  Eroziv reflü hastalığı ise gene tipik şikayetlerle seyretmesine ek olarak endoskopide yutma borusunun alt ucunda ciddi tahribat yani "erozyon" saptanması ile karakterlidir. Bu durum "tedavi edilmediğinde" ileride sıklıkla komplikasyonlara yol açar.
  Barrett durumu ise; göreceli olarak nadir olup, uzun süreli ve tedavisi aksamış reflü hastalığının hiç istenmeyen bir komplikasyonudur ve yutma borusu alt ucunda kanser riskinde artmaya işaret eder ( Bakınız : reflü ve kanser ).
  Kimler daha çok risk altında reflü hastalığı açısından ?
  Ufacık bebeklerden tutun da, yaşlılar da bile gözlenebilen bir durumdur reflü. Ancak en sık 30 -40 yaş grubunda ortaya çıkmaktadır. Kuşkusuz şişmanlık, bazı genetik özellikler ve karın içi basıncını arttıran nedenler risk faktörü olarak sayılabilir ama bunlar ön koşul değildir. Bebeklerdeki reflü durumları sıklıkla bebeğin gelişimi ile birlikte ileri tedavi gerektirmeksizin ve sıklıkla 4 yaşına kadar kendiliğinden düzelir. Hamilelik de karın içi basıncında artma sonucu reflüyü tetikleyen bir durumdur ve gene doğumu takiben çoğu hamilelikle tetiklenen reflü durumları düzelmektedir.
  Kızlar sağlığı elden bırakmayalım bakalım tedavisi var mı??  Herşeyden önce milyonlarca kişiyi etkileyen bir hastalığın tedavisinden bahsettiğimizi tekrar hatırlamakta yarar vardır. Hastaların büyük çoğunluğunda sosyal yaşamı düzenleyici bazı önlemler ve dietle ve bazense birtakım ilaçlar da kullanarak hastalığı kontrol altına almak mümkün olmaktadır. Dolayısı ile reflü tanısı yeni konmuş, belirtileri yıllar öncesine dayanmayan ve henüz Barrett gibi komplikasyonların gelişmemiş olduğu hastalara bazı önerilerde bulunmak ve ilaç vermek gerekmektedir. Önlemlere ve ilaçlara karşın rahatlayamayan ya da hayat boyunca bunları uygulamak istemeyip daha çabuk kesin sonuç isteyen hastalarda ise anti-reflü cerrahi yapılması en uygun yöntemdir.
  Gene tüm nüfusun yaklaşık % 10' u yaşamlarının bir aşamasında safra kesesi taşına sahip olmaktadır. Reflü hastalığı, sıklığı da göz önünde bulundurulduğunda aynı hastada hem safra kesesinde taş ve hem de ciddi reflü olması beklenen bir durumdur. Dolayısı ile özellikle ameliyat endikasyonu bulunan bir reflü hastasında ultrasonografi ile safra kesesine de bakmak mutlaka gerekmektedir.Safra kesesi taşlarının da bir dizi hazım problemlerine yol açabileceği unutulmamalıdır.
  Ayırıcı tanıda bir başka önemli konu da; "non-cardiac chest pain" diye bilinen ve kalbe bağlı olmayan kalp krizi benzeri ağrıların nedeninin aslında reflü olabileceğinin bilinmesidir. İleri yaştaki bir hastada ani başlamış bir göğüs ağrısı durumu kuşku yok ki kalp krizi gibi ele alınmalı ve aksi ispat edilene dek bu şekilde değerlendirilmelidir.
   
Reflü neden oluyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ReflÜ

  ReflÜ

  reflü ilaç isimleri mide ilaçları isimleri mide ilacı safra reflüsü belirtileri ilaçları REFLÜ TEDAVİSİ Reflü tedavisinde 4 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler Reflü’nün şiddetine ve ilerlemesine göre doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi ve endoskopik tedavi tip ve evrelerine göre hastalığın iyileştirilmesini sağlayan yöntemlerdir....
 2. reflü nedir

  reflü nedir

  mide çarpıntısı yutkunurken zorlanma mide kalp çarpıntısı yaparmı reflü çarpıntı yaparmı reflü kalp REFLÜ NEDİR? (GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ) Yediğimiz besinler yemek borusundan mideye gelir. Yani mide, yukarında yemek borusuyla bağlantılıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Bu durum uzun süre devam ederse, asitli olan mide içeriği yemek...
 3. reflü rahatsızlığı neye sebep olur

  reflü rahatsızlığı neye sebep olur

  Reflsüü olan birinin sağlığı daha kötü olur mu yani anlatamadım galiba, reflü sonrasında rahatsızlıklara sebep olur mu, olursa hangi rahatsızlıklara sebep olur ?
 4. Mide fıtığının reflüyle alakası varmı?

  Mide fıtığının reflüyle alakası varmı?

  Yutma borusu göğüs kafesi içinde aşağı doğru seyreden bir borudur ve bu boru göğüs boşluğu içindeki seyrini diafram dediğimiz bir kası delip karın içine geçerek sonlandırır. Diafram ise göğüs boşluğu ve karın boşluğunu birbirinden ayıran, yekpare ve adeta bir cami kubbesi gibi son derece önemli görevleri bulunan bir kasdır. Diafram kasının sürekli ve ritmik kasılmaları sayesinde soluk...
 5. Reflüyü Tetikleyen Besinler

  Reflüyü Tetikleyen Besinler

  Mide ağrısı deyip geçmeyin. İnsanın yaşam kalitesini o kadar çok etkiliyor ki bazen sosyalleşmenize bile etki edebiliyor. Ben de bir reflü hastası olarak sık sık mide ağrısı ve yanması yaşıyorum.Bazen hiç olmadık zamanlar da bu ağrılar beni yakalıyor ki ne yapacağımı şaşırıyorum. Birçok kişi günümüz de reflü hastalığını yaşamaktadır. Zaman için de aslın da reflüyü tetikleyen besinler hakkın da...

Sayfayı Paylaş