1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  reflü tedavisi nasıl olur

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba. Babama reflü olabileceğinin söylemiş aile hekimi.Şimdi tam teçhizatlı bir hastaneye gidecez ama reflü ise eğer nasıl bir tedavi süreci geçirecek ?
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Asitleri nötralize eden antiasitler, asit üretimini durduran ilaçlar, mide düz kaslarının çalışmasını düzenleyen ilaçlar kullanılmaktadır.
  Antiasitler yanma ve reflüye bağlı hafif belirtilerin tedavisinde ilk kullanılan ilaçlardır. Asiti nötralize etmek için magnezyum, kalsiyum ve aluminyumun karbonat veya hidroksi bileşikleri kullanılır. Magnezyum içerenlerin ishal, aluminyum içerenlerin kabız gibi yan etkileri vardır.

  Köpük oluşturan ajanlar mide içeriğinin üzerini köpükle örterek reflü belirtilerinin oluşmasını önler. Reflüyü engellemez fakat reflü geliştiğinde yemek borusuna ilk olarak bu ilaç girer ve yemek borusunun iç yüzeyini sıvayarak korur.

  H2 blokerler mide asid üretimini azaltırlar. Bir seferde 4 haftadan daha uzun sürede kullanılmamalıdırlar. Etkileri kısa sürelidir. Reflülü hastaların yaklaşık yarısında faydalıdırlar. Proton pompa inhibitörleri ile kombine edilebilirler.

  Proton pompa inhibitörleri H2 blokerlerden daha etkilidirler ve reflü hastalarının tümünde yakınmaları ortadan kaldırırlar.

  Mide boşalmasını çabuklaştıran (prokinetik ajanlar) yan etkileri olduğu için kullanımları kısıtlıdır.

  Eğer ilaç ve önlemlerle yakınmalar geçmezse :

  Ust sindirim sistemi endoskopisi (Gastroskopi) yapılmalıdır.
  Boğaz spray sıkılarak uyuşturulduktan sonra ve işlemi hissetmemek için damara takılan kateterden ilaç verildikten sonra ince, kıvrılabilen, ışık ve kamera sistemi olan endoskop denilen alet ile yemek borusu ve mide incelenmektedir. Bu inceleme esnasında gerek görülürse milimetrik biopsi parçaları alınabilmektedir.

  24 saatlik pH monitorizasyonu yapılmalıdır.
  Bu işlemde yemek borusuna 2 mm çapında ince bir kateter yerleştirilmektedir. Kateter yerleştirildikten sonra hasta normal günlük aktivitesine dönmekte, bu süreç içinde reflü ile ilgili sinyaller kateter aracılığı ile kaydedilmektedir. 24 saatlik gözlem sonunda veriler bilgisayar çıktısı olarak değerlendirilmekte kaç kez ve ne miktarda reflü olduğu saptanabilmektedir.
  Reflüsü olan fakat yemek borusunda reflü varlığını gösterecek hasarı olmayan hastalarda en iyi tanı yöntemidir.
   
reflü tedavisi nasıl olur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Radyoaktif iyot tedavisi nasıl olur

  Radyoaktif iyot tedavisi nasıl olur

  atom tedavisinin zararları atom tedavisi nasıl yapılır radyoaktif iyod tedavisi radyoaktif iyotun zararları Guatr ve Radyoaktif İyot Tedavisi GUATR NEDİR? Tiroid bezinin herhangi bir nedenle büyümesine guatr denir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Toplumumuzda oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Buna neden olarak genetik yatkınlık, iyottan fakir beslenme,...
 2. Sperm alerjisi Nedir? Tedavisi nasıl olur?

  Sperm alerjisi Nedir? Tedavisi nasıl olur?

  sperm alerjisi belirtileri sperm alerjisi tedavisi antisperm antikor tedavisi sperme alerji Sizi bilmem ama ben ilk defa duyuyorum. Önemli bir konu olduğunuda anladıktan sonra sizle paylaşıyorum. Halk arasında ‘balayı hastalığı’ olarak bilinen cinsel ilişkiyi çoğu zaman bir ızdıraba dönüştüren alerjinin adı aslında “sperm alerjisi.” Birçok çift tarafından bilinmeyen bu hastalığın en önemli...
 3. PKO Tedavisi Nasıl Olur ?

  PKO Tedavisi Nasıl Olur ?

  Bu konu; pko tedavisi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, nedeni tam olarak bilinmeyen ve kadınlarda en sık rastlanan hormon bozukluğu polikistik over sendromudur. Genelde genç kızlarda ve ergenlik döneminde görülen bu rahatsızlığın, kız çocuğunun anne karnında olduğu dönemden itibaren beyindeki hormonların birtakım faktörler nedeni ile yanlış programlanması sonucunda ortaya...
 4. uçuk ve aft tedavisi nasıl olur

  uçuk ve aft tedavisi nasıl olur

  Arkadaşımın dudaklarında ve ağzında sık sık yaralar çıkıyor. Uçuk hiç eksik olmuyor, nasıl bir tedavi uygulanmalı acaba ?
 5. Yarım sünnetli çocuğun tedavisi nasıl olur?

  Yarım sünnetli çocuğun tedavisi nasıl olur?

  yarım sünnet nedir,bebeğim yarı sünnetli,çocuğum yarım sünnetli,yarım sünnetin tedavisi,yarım sünnet hakkında bilgiler Hipospadias, halk arasında bilinen adları ile peygamber sünneti ya da yarım sünnet, ortalama 250 çocuktan birinde rastlanan, doğumsal ve genetik bir anomalidir. Genellikle bu sorun ile dünyaya gelmiş kişilerin çocuklarda da görülme olasılığı yüksektir. Hipospadias...

Sayfayı Paylaş