gebe
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  reflü tedavisi nasıl olur

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba. Babama reflü olabileceğinin söylemiş aile hekimi.Şimdi tam teçhizatlı bir hastaneye gidecez ama reflü ise eğer nasıl bir tedavi süreci geçirecek ?
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.681
  Ödül Puanları:
  113
  Asitleri nötralize eden antiasitler, asit üretimini durduran ilaçlar, mide düz kaslarının çalışmasını düzenleyen ilaçlar kullanılmaktadır.

  Antiasitler yanma ve reflüye bağlı hafif belirtilerin tedavisinde ilk kullanılan ilaçlardır. Asiti nötralize etmek için magnezyum, kalsiyum ve aluminyumun karbonat veya hidroksi bileşikleri kullanılır. Magnezyum içerenlerin ishal, aluminyum içerenlerin kabız gibi yan etkileri vardır.

  Köpük oluşturan ajanlar mide içeriğinin üzerini köpükle örterek reflü belirtilerinin oluşmasını önler. Reflüyü engellemez fakat reflü geliştiğinde yemek borusuna ilk olarak bu ilaç girer ve yemek borusunun iç yüzeyini sıvayarak korur.

  H2 blokerler mide asid üretimini azaltırlar. Bir seferde 4 haftadan daha uzun sürede kullanılmamalıdırlar. Etkileri kısa sürelidir. Reflülü hastaların yaklaşık yarısında faydalıdırlar. Proton pompa inhibitörleri ile kombine edilebilirler.

  Proton pompa inhibitörleri H2 blokerlerden daha etkilidirler ve reflü hastalarının tümünde yakınmaları ortadan kaldırırlar.

  Mide boşalmasını çabuklaştıran (prokinetik ajanlar) yan etkileri olduğu için kullanımları kısıtlıdır.

  Eğer ilaç ve önlemlerle yakınmalar geçmezse :

  Ust sindirim sistemi endoskopisi (Gastroskopi) yapılmalıdır.
  Boğaz spray sıkılarak uyuşturulduktan sonra ve işlemi hissetmemek için damara takılan kateterden ilaç verildikten sonra ince, kıvrılabilen, ışık ve kamera sistemi olan endoskop denilen alet ile yemek borusu ve mide incelenmektedir. Bu inceleme esnasında gerek görülürse milimetrik biopsi parçaları alınabilmektedir.

  24 saatlik pH monitorizasyonu yapılmalıdır.
  Bu işlemde yemek borusuna 2 mm çapında ince bir kateter yerleştirilmektedir. Kateter yerleştirildikten sonra hasta normal günlük aktivitesine dönmekte, bu süreç içinde reflü ile ilgili sinyaller kateter aracılığı ile kaydedilmektedir. 24 saatlik gözlem sonunda veriler bilgisayar çıktısı olarak değerlendirilmekte kaç kez ve ne miktarda reflü olduğu saptanabilmektedir.
  Reflüsü olan fakat yemek borusunda reflü varlığını gösterecek hasarı olmayan hastalarda en iyi tanı yöntemidir.
   
reflü tedavisi nasıl olur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Radyoaktif iyot tedavisi nasıl olur

  Radyoaktif iyot tedavisi nasıl olur

  atom tedavisinin zararları atom tedavisi nasıl yapılır radyoaktif iyod tedavisi radyoaktif iyotun zararları Guatr ve Radyoaktif İyot Tedavisi GUATR NEDİR? Tiroid bezinin herhangi bir nedenle büyümesine guatr denir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Toplumumuzda oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Buna neden olarak genetik yatkınlık, iyottan fakir beslenme, guatrojen...
 2. Reflü hastalığı belirtisi, tedavisi

  Reflü hastalığı belirtisi, tedavisi

  Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20'sinde reflü görülmektedir. Sağlıklı bir mide - Fıtıklaşmış bir mide Mide...
 3. Sarılık tedavisi nasıl olur

  Sarılık tedavisi nasıl olur

  sarılık, belirtileri, tedavisi, nedir, nedenleri, hakkında bilgi, nasıl bulaşır, değerleri, testi, tedavi yöntemleri Yaygın ve bilindik hastalıkların arasında yer alan sarılık hastalığı hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz bu yazımızda. Halk arasında, viral hepatitle, sarılık karıştırılır ve her sarılık ” viral hepatit” zannedilir. Halbuki sarılık bir hastalık değil belirtidir. Birçok...
 4. PKO Tedavisi Nasıl Olur ?

  PKO Tedavisi Nasıl Olur ?

  Bu konu; pko tedavisi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, nedeni tam olarak bilinmeyen ve kadınlarda en sık rastlanan hormon bozukluğu polikistik over sendromudur. Genelde genç kızlarda ve ergenlik döneminde görülen bu rahatsızlığın, kız çocuğunun anne karnında olduğu dönemden itibaren beyindeki hormonların birtakım faktörler nedeni ile yanlış programlanması sonucunda ortaya...
 5. Çıban Tedavisi Nasıl Olur ?

  Çıban Tedavisi Nasıl Olur ?

  çıban nasıl geçer,çıban nasıl iyileşir,çıban tedavisi nasıl olur,çıban nasıl giderilir,çıban en hızlı nasıl geçer,çıban hakkında bilgiler Kişi çıbanını hem doğal drenaj yapmak hem ağrıyı dindirmek için sıcak kompres uygulayarak evde kolayca tedavi edebilir. Çıbanlar iki haftadan kısa sürede kendiliğinden iyileşir. Çıbanın üzerine nemli ve sıcak bez koyulması, çıbanın içindeki iltihabın...

Sayfayı Paylaş