1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Regaib Kandili

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  REGAİB KANDİLİ Regaib, bir işe rağbet etmek,arzulamak,hayra yönelmek anlamına gelir. Allah bu vb gecelerle bizi kendi rahmetine, affına ve lütfuna yöneltmek istiyor. Recep ayının ilk Cuma gecesi,yani bu gece regaib kandilidir.
  Bu gece Peygamberimizin ana rahmine düştüğü yönündeki rivayetin ilmi dayanağı yoktur. Regaib kandili İslam aleminde hicri 480 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Biz şunu bilelim: Üç ayların ilk Cuma gecesi olan bu gece, Allah’a çokça yalvarmak,yakarmak, dua etmek ve af dilemek için bir vesiledir ve bir fırsattır.
  Ud’ûnî esteciblekum” Allah imzalı açık çek vermiş, üzerini sen doldur demiş adeta.
  “Rabbiniz dedi ki: "Bana dua edin, size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen (müstekbir)ler; cehenneme boyun bükmüş kimseler olarak gireceklerdir. Allah, kendisinde sükun bulmanız için geceyi, aydınlık olarak da gündüzü sizin için var etti. Şüphesiz Allah, insanlara karşı (sınırsız) bir fazl sahibidir. Ancak insanların çoğu şükretmiyorlar.” (Mümin Suresi, 60-61) Ahirette yapmadığımız bir çok amel sevabı ile karşılaşacağız. Bunlar neyin karşılığı diye sorulunca, “dünyada iken çok istediğiniz halde kabul edilmeyen dualarınızın karşılığıdır” denilecek. Bazen duanın kabul edilmemesi, bizim için bir lütuf olabilir.
  Adamın biri ölmüş, cennette dolaştırılıyor. Bir bina es geçiliyor. Adam ısrarla orayı görmek istiyor ama rehber melek göstermek istemiyor. Adam ısrar edince melek adamı binanın içine götürüyor. Adam bakıyor, bina dosyalarla dolu. Her birinde, “Eğer isteseydin sana şunlar da verilecekti.” yazıyor.
  Allah her sabah nida ediyor. “Var mı bir isteği olan?” Uyuyanlar bir nevi, “Yok ya Rabbi, ben istemiyorum, ben almayım kalsın” diyor. Bu ne gaflet? Ondan sonra tonlarca ağırlığı olan dertlerimizi insanlara anlatıyoruz. O da bir insan, dinlemekten başka ne yapabilir ki? Allah diyor ki, derdini bana anlat, insanlara değil.
  Günde beş defa Allah ile randevun var, sen bu randevuya gitmiyorsun. Bir dostunun birkaç davetine icabet etmesen adam, “Eee senin de nazın çekilmiyor ha” der ve o da onu terk eder.
  Sabahın köründe nasıl kalkacağım? Bir defa sabahın körü ne demek? Sabah, aydınlığın başlangıcıdır, karanlığın, körlüğün değil. Sabah beşte kalkıp işe gidenler yok mu? Kalkmazsan işten atılırsın değil mi? Peki sabah namazına kalkmadığın zaman Allah’ın rahmetinden uzaklaştıracağını düşünemiyor musun?
  Namazını eda eden biri, bir vakti eda ettikten sonra öbürünü beklemeye başlıyor. Allah’ın rahmetini beklerken ölürse rahmetli olur. Sabah kalktınız, bir de baktınız ki iş yeriniz yanmış, arabanız çalınmış, eviniz yıkılmış vs. Bir çoğunuz ağlar değil mi? Oysa sabah namazına kalkmadığınız zaman bundan daha büyük bir zarara uğruyorsunuz. Peki size soruyorum. İçinizde hiç sabah namazına uyanamadığı için ağlayan var mı? Peygamberimiz,
  “Sabah namazının iki rek’atı dünya ve içindekilerden hayırlıdır.” buyuruyor. Demek ki sadece bir ev, araba kaybetmiyorsunuz, dünyaları kaybetmiş oluyorsunuz.
  Namaza durunca, şöyle demiş oluyorsun: “Ya Rabbi! Sen çağırdın, ben de geldim.” Lebbeyk Allahümme lebbeyk der gibi bir şey. Ayrılık bitti, vuslat başladı.
  Namaza başlayınca kendinize olan saygınız ve özgüveniniz artıyor. Çünkü, “Ey iman edenler! Namaz ve sabır ile Allah’tan ,yardım dileyin. Zira Allah sabredenlerle beraberdir”
  Beşinci raşit halife olarak bilinen Ömer bin Abdülaziz bakın ne diyor:
  “Namaz seni yolun yarısına, oruç da hükümdarın kapısına ulaştırır. Sadaka ise, hükümdarın huzuruna çıkarır.” Şair şöyle diyor: Cevahir varken Pul neye yarar, Gayesini bilmeyen Kul neye yarar, Herkes tutmuş bir yol gidiyor, Ona gitmeyen yol neye yarar...........

  Üç ayları nasıl değerlendirebiliriz?
  1-Nafile oruçlarla: Pazartesi-Perşembe,gün aşırı, baştan ortadan sondan üçer gün vb.
  Peygamberimizin üç ayların tümünü fasılasız tuttuğuna dair bir rivayet yok. Bazen Receb’i, bazen Şaban’ı çok tutardı diyor Hz Aişe Şaban ayında çok oruç tutmasının sebebini soran Usame b.Zeyd’e Peygamberimiz şöyle demiştir: “Şaban, Recep ile Ramazan arasında insanların kendisinden gafil oldukları bir aydır. Halbuki o, içerisinde amellerin Allah’a sunulduğu bir aydır. Ben de oruçluyken amelimin Allah’a sunulmasını isterim.” (Neylü’l-Evtar, c.4, s.276)
  2-Nafile namazları artırarak: Akşam namazı sonrası evvabin, öğlen ve yatsı namazlarının son iki rek’atını dörde tamamlayarak, Duha namazı, Teheccüt namazı vb.
  3-Hayır ve hasenatı çoğaltma şeklinde de olabilir.
  4-Kur’an-ı Kerimi mealiyle birlikte okuyarak ve diğer yararlı kitaplar okuyarak.
  Bu akşama ait özel bir ibadet şekli yok. Dua ederek,kaza namazı kılarak, çocuklarımıza sürpriz sayılabilecek güzel hediyelerle sevindirerek ve evimizde bayram havası estirerek bu geceyi değerlendirebiliriz.


   
 2. no man no cry

  no man no cry Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  161
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Regaib Kandili
  paylaşım için teşekkürler gülgüzeli.herkesin regaib kandili mübarek olsun.
   
 3. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Regaib Kandili
  emeğine sağlık
   
Regaib Kandili konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Regaip Kandili

  Regaip Kandili

  Bakınız; Gece
 2. regaip kandiliniz mübarek olsunn ;

  regaip kandiliniz mübarek olsunn ;

  Allah (c.c) katinda zamanlarin degerleri birbirine esittir. Ancak öyle zamanlar vardir ki o zamanlarda öyle hadiseler olur kI, o vakte diger zaman dilimlerinden daha üstün bir deger kazandirir. Receb-i serîfin ilk Cuma gecesine isabet eden Regâib Gecesi'de bu müstesna zamanlardan biridir. Cum'a geceler böyle kiymetli vakitlerden biridir.Regaib Gecesi gibi iki kiymetli gecede biraraya...
 3. regaip kandili...

  regaip kandili...

  hepinizin regaip kandili kutlu olsun............
 4. regaib kandili

  regaib kandili

  regaib kandili ne demektir?lütfennnn
 5. Regaib kandilinde neler yapılabilir

  Regaib kandilinde neler yapılabilir

  regaib kandilinde ne yapılır 02 06 2011 ne kandili regaip kandilinde neler yapılır 02 06 2011 kandil hangi kandil regaip, gecesi, kandili, neler yapılır, hangi dualar okunur, namazı nasıl kılınır hakkında detaylı bilgiler Mübarek regaip kandili gecesini nasıl değerlendirebiliriz hakkında bilgileri paylaşıyorum melekler.... Soru : Regaib kandilinde neler yapılabilir? Kandil gecelerini...

Sayfayı Paylaş