1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Rekabet Kurulu: Derince Limanı özelleştirmesi izne tabi değil

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Rekabet Kurulu, Derince Limanının özelleştirilmesinin aranan ciro ve pazar eşiğini aşmaması nedeniyle ''izne tabi bir işlem'' olmadığına karar verdi.
  Alınan bilgiye göre, Kurul, Derince Limanının 36 yıl süreyle işletme hakkının devri ihalesiyle ilgili incelemesini tamamlayarak, nihai kararını aldı.

  Buna göre Kurul, Rekabet Kanununun ilgili tebliğleri ile özelleştirme tebliği kapsamında yaptığı değerlendirmeler sonucu, Derince Limanının özelleştirilmesinin izne tabi olmadığına karar verdi.

  Mevzuata göre, konunun izne tabi olması için ulusal pazar payının yüzde 25'i ve cironun da 25 milyon YTL'yi geçmesi gerekiyor. Bu kapsamda Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait Derince Limanının bu eşiği aşmadığı tespit edildi.

  Böylelikle Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait Derince Limanının 36 yıl süreyle işletme hakkının 195 milyon 250 bin dolar bedelle en yüksek teklifi veren Türkerler Ortak Girişim Grubuna devrinde rekabet açısından bir sakınca bulunmuyor. Kurul, aldığı kararı Özelleştirme İdaresi Başkanlığına sunacak.

  DERİNCE LİMANI-

  TC Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait liman, İzmit Körfezinin kuzeyinde yer alıyor ve stratejik konuma sahip bulunuyor.

  Körfezdeki otomotiv (otomobil, traktör ve benzeri) sanayi ve karışık eşya yüklerine hizmet veren limanın, demiryolu ve karayolu şebekesine bağlantısı var.

  Bir kılavuz botu, 2 römorkor ve 2 palamar botunun mevcut olduğu limanda, liman elleçleme ekipmanları arasında 3-35 tonluk 9 adet rıhtım vinci, 5-25 tonluk 8 adet mobil vinç, 6 standart ve 20 kısa mastlı forklift, bir paletli vinç ve bir loder yer alıyor.

  Konteynerler, 35 tonluk genel amaçlı rıhtım vinci, 25-42 tonluk 5 adet dolu ve 8-10 tonluk 6 adet de boş konteyner forklifti ile elleçleniyor (yer değiştirme, istifleme).

  TMO'ya ait 95 bin ton kapasiteli bir siloya sahip olan limanda, rıhtımla bağlantılı bir de konveyör sistemi yer alıyor.

  Derince Limanında, son 4,5 yılda 10 milyon 279 bin 7 ton yükleme yapıldı.

  kaynak   
Rekabet Kurulu: Derince Limanı özelleştirmesi izne tabi değil konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. rekabet hukuku!

  rekabet hukuku!

  Rekabet Hukuku’nun başlangıcı, Amerika Birleşik Devletleri’nde Schermann Act’ın yürürlüğe girdiği 1890 yılıdır. Her türlü iktisadi faaliyetin itici gücü olan rekabetin ve her türlü beşeri faaliyetin düzenleyicisi olan hukukun insanlık tarihinde ne kadar eski olduğu dikkate alındığında, Rekabet Hukuku’nun ve onun uygulayıcısı olan Rekabet Otoriteleri’nin ne kadar yeni ve modern çağın ürünü...
 2. Liman

  Liman

  Korku ve şiddetten emin olmaya, rızık ve teşebbüse, sakin ve huzurlu hayata delalet eder.Rüyasında liman gören kimse, gelecekte çok mutluluk verecek haberler alınacak demektir. Rüyasında liman gören kimse, gelecekte çok mutluluk verecek haberler alınacak demektir. Rahat, huzur, dertlerden, sıkıntıdan kurtuluştur. Rüyada liman görmek, yolculukla yorumlanir. Bu yolculuk sonunda büyük kazanca ve...
 3. Rekabet

  Rekabet

  Rüyada yaptiginiz bir isle ayni isi yapanlara, karsi bir rekabete giristiginizi görmek, sizden yardim isteyen kimseler olduguna ve bunlara karsi sertçe davranip ricalarini geri çevirdiginize, biraz sert tabiatli bir kimse oldugunuz için herkesin sizden çekindigine isarettir.Rüyada birileri ile rekabet halinde olduğunuzu görmek; kınkanç davranışlarınız yüzünden daima acı çekeceğinize işaretti
 4. Rekabet Hukuku

  Rekabet Hukuku

  REKABET HUKUKU Rekabet Hukuku’nun başlangıcı, Amerika Birleşik Devletleri’nde Schermann Act’ın yürürlüğe girdiği 1890 yılıdır. Her türlü iktisadi faaliyetin itici gücü olan rekabetin ve her türlü beşeri faaliyetin düzenleyicisi olan hukukun insanlık tarihinde ne kadar eski olduğu dikkate alındığında, Rekabet Hukuku’nun ve onun uygulayıcısı olan Rekabet Otoriteleri’nin ne kadar yeni ve modern...
 5. Birde türk kızları güzel değil derler

  Birde türk kızları güzel değil derler

  Birde türk kızları için çirkinler vs diyorlar arkadaşlarım. Bir tanesi youtube.com üzerinden güzel bir görsel yapmışlar ve türkiyenin en güzel ünlülerini mankenlerini bir araya toparlamışlar. İzlemek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli. [MEDIA]

Sayfayı Paylaş