1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.420
  Ödül Puanları:
  113

  Rektovajinal fistül ne demektir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Rektovajinal fistül belirtileri,Rektovajinal fistül sebepleri,Rektovajinal fistül tanısı,Rektovajinal fistül tedavisi,Rektovajinal fistül hakkında bilgiler

  Rektovajinal fistül rektum (kalın barsağın son kısmı) ve vajina arasında bağlantı yani kanal oluşması durumudur. Bu durumda rektumdaki dışkı vajinaya geçer ve hasta vajinasından dışkı veya gaz gelmesinden şikayet eder.

  Rektovajinal fistüllerin sebepleri arasında doğum ve doğuma bağlı travmalar ve cerrahi işlemler başta gelmektedir. Histerektomi (rahimin alınması ameliyatı) ve rektum, anüs gibi vajene yakın organlarla ilgili ameliyatlar sonrası rektovajinal fistül gelişebilmektedir. Radyoterapi, inflamatuar barsak hastalıkları (Crohn hastalığı) ve bazı kanserler diğer nedenlerdendir.

  Tedavide vajinal ve anüs yoluyla ve bazen karın yoluyla yapılan ameliyatlar gereklidir.Rektovajinal (rektovaginal) fistül, doğuştan veya yaşam süresince makata yakın olan son kalın bağırsak bölümü olan rektum ile kadınlık organı (hazne, vajina) arasında yer alan yaklaşık 9 cm uzunluğundaki rektovajinal (rektovaginal) septum üzerinde bir delik veya iştirak olmasıdır. Makat bölgesi (anorektal) fistüllerinin % 5’ini oluşturur. Rektum’un üst bölümünden veya sigmoid kolondan kaynaklanan ve sıklıkla bağırsak divertikülleri nedeni ile oluşan fistüllere ise ‘’kolovajinal fistül’’ adı verilir.


  < Konu Resmi..>

  Rektovajinal fistül neden olur?
  1983 ile 2002 yılları arasında yayınlanan 11 ayrı bilimsel makalede, toplam 551 rektovajinal fistül olgusu irdelenmiştir.

  Doğum sonrasında (% 20-80): Bu duruma özellikle, uzayan ve zor doğumlardan sonra rastlanır. Bebeğin başının kadınlık organı (vajina) veya idrar torbası (mesane) duvarına uzun süre bası yapması sonucunda, vajina veya mesane duvarında beslenme bozukluğu ve çürüme (nekroz) gelişir ve bunun sonucunda da, rektovajinal fistül veya rektovezikal fistül gelişir. Normal (vajinal) doğum sırasında, sezaryen doğumlara oranla çok daha sıktır ve çocuğun başının rahatlıkla çıkabilmesi için kadınlık organı etrafındaki deriye sıklıkla bir kesi (epizyotomi) yapılır ve bu sırada rektovajinal fistül oluşabilir. Beynon 28.815 epizyotomiyi incelediğinde rektovajinal fistül oranını % 0.06 olarak belirlemiştir. Venkatesh ve Homsi’nin çalışmalarında ise bu oran doğumlarda % 0.5-1 olarak belirtilmiştir. Avrupa ve Amerika ülkelerinde doğum sonrasında rektovajinal gelişmesi çok ender bir durumken, Asya ve Afrika ülkelerinde (Etiyopya, Uganda, Nijer, Nijerya, Afganistan, Sierra Leone) her yıl ortalama 130.000 yeni rektovajinal fistül olgusu tespit edilmektedir. Dünya genelinde rektovajinal fistül sorunu ile yaşamakta olan 2 milyon civarında kadın olduğu tahmin edilmektedir. Doğum sonrasında gelişen rektovajinal fistüllerin nüks oranı % 10-25 civarında bildirilmektedir. Tebeu ve ark. 2012 yılında gerçekleştirdikleri ve 15’i Afrika ülkelerinden ve 4’ü Asya ve Orta Doğu’dan olan 19 çalışmada rektovajinal fistül sorunu olan kadınların % 8-89’unun 20 yaş altındaki grupta yer aldığı ve % 31-67 oranında ilk doğum sonrasında geliştiğini belirlemişlerdir.

  Leğen kemiği bölgesindeki ışın tedavisi (% 4-34): rektum kanseri, makat kanseri vb. nedenlerle ışın tedavisini takiben değişik çalışmalarda % 1-22 arasında, ışın tedavisinin yan etkisi olarak rektovajinal fistül geliştiği bildirilmiştir.

  Enfeksiyon (% 6-38): makat apsesi veya Bartolin apsesi sonrasında gelişebilir. Bartolin (Bartholin) bezinin (hazne, vajina, kadınlık organı kenarında veya vulva bölgesinde yer alan bezler) tıkanması, Bartolin kistine (ve kistin iltihaplanması ise Bartolin apsesine yol açar. Ayrıca, tüberküloz, cinsel temasla bulaşan bazı hastalıklar (lenfogranuloma venereum, vb.), bağırsak amipleri rektovajinal fistüle neden olabilirler. Nadiren, sitomegalovirüs (CMV) veya HİV gibi bazı virüslere bağlı gelişen bağırsak iltihabı (kolit) sonrasında da rektovajinal fistül görülebilir.

  Ameliyatlara bağlı (% 2-7): sezaryen veya rahimin alınması (histerektomi) gibi bazı Kadın Hastalıkları ameliyatları sonrasında (% 0.1 oranında), rektosel onarımı sonrasında, özellikle çift stapler (bağırsağı dikmek için kullanılan bir alet) kullanılan alt seviyeli rektum kanseri ameliyatları sonrasında % 10 oranında rektovajinal fistül görülmektedir. Nadiren, Longo hemoroid ameliyatı (stapler ile) ve tıkayıcı tipte kabızlık için yapılan STARR ameliyatı sonrasında da rektovajinal fistül geliştiği bildirilmektedir. Rektosel ve makat sarkması gibi ameliyatlarda kullanılan yamalara (greft) bağlı olarak % 0.1 oranında rektovajinal fistül geliştiği bildirilmektedir.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Kasım 2014
Rektovajinal fistül ne demektir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fistül Nedir

  Fistül Nedir

  füstül nedir fistül nedir fistülün bitkisel tedavisi füstül fistül bitkisel tedavi Çoğunlukla anüs yakınında meydana gelen, içi cerahat dolu, ufak, kırmızı ve akıntılı bir şişliktir. Etrafında ağrı vardır. Tedavi edilmedikçe geçmez
 2. ne demek???

  ne demek???

  about ne demek about ne demektir has a spectacular aura about..........ne demek????benim ingilizcem yokki.....kalplerimin yaninda var da.....merak ettim.....ingilizce yazilar kaldirilsa ne iyi olur........hem bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip...dime....)))
 3. Referans Nedir Ne demektir

  Referans Nedir Ne demektir

  referans tam olarak nedir ve ne demektir meleklerim bana bu konuda bilgi verin lütfen. Teşekkürler iyi ramazanlar olsun.
 4. Doğum sonrası Rektovajinal Fistül

  Doğum sonrası Rektovajinal Fistül

  rektovajinal fistül ne demektir,rektovajinal fistül neden olur,rektovajinal fistül sebeleri,rektovajinal fistül belirtileri,rektovajinal fistül tedavisi,rektovajinal fistül ameliyatı,rektovajinal fistül hakkında bilgiler Rektovajinal (rektovaginal) fistül, doğuştan veya yaşam süresince makata yakın olan son kalın bağırsak bölümü olan rektum ile kadınlık organı (hazne, vajina) arasında yer...
 5. Vezikovajinal fistül nedir?

  Vezikovajinal fistül nedir?

  Vezikovajinal fistül belirtileri,Vezikovajinal fistül nedenleri,Vezikovajinal fistül belirtileri,Vezikovajinal fistül tedavisi hakkında bilgiler Normalde böbreklerden gelen idrar idrar kesesinde birikir ve oradan üretra denen boru şeklindeki organ ile dışarıya atılır. Vezikovajinal fistül varlığında ise idrarın bir kısmı idrar kesesinden vajinaya geçer ve oradan dışarıya sızar....

Sayfayı Paylaş