1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Renk Uyumuyla İlgili Tüyolar

  Konu, 'Tüm Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  renklerde uyum, nasıl sağlanır, nelere dikkat etmeli, renk uyumu, öneriler, ile ilgili bilgiler burada melekler

  < Konu Resmi..>  Sevgili melekler,
  Evimizde ,kullandığımız eşyalarda zarafet ve kullanışlığın yanında renklerin uyumluluğu da görsel açıdan önem taşır.Renk uyumunu yakalamak için renklerle ilgili bazı bilgilere ihtiyacımız vardır.İşte onlar;


  ANA RENK: Bu renklerden Mavi,Kırmızı,Sarı ana renktir. Bu renkler karıştırılarak bulunmaz.Bu üç ana rengi değişik oranlarda birbirine karıştırarak doğadaki bir çok rengi bulabiliriz.
  ARA RENKLER: Ana renkleri birbirine karıştırarak bulunan
  renklerdir.Sarı-kırmızı=Turuncu,Sarı-Mavi=yeşil,mavi- kırmızı=mor.
  Yalnız mor’u bulmak için mavi ve kırmızı eşit oranda karıştırılmalıdır.Kırmızısı çok olursa Erguvan, mavisi çok olursa Lacivert bulunur.
  ZIT RENKLER(kontrast):Zıt renkler birbirlerini tamamlarlar yanyana kullanıldıklarında birbirlerini değerlendirerek resme canlılık katarlar.Bunun doğada da örnekleri çoktur.Yeşil yaprakların arasında kırmızı güller,yeşil
  ağaçlar arasında kırmızı çatılı bir ev,güneş batarken mavinin içinde turuncu güneş vs.Zıt renklerden birisi diğerine karıştırılırsa karıştığı rengin parlaklığını kırar.

  < Konu Resmi..>  KOMŞU RENKLER:2 ana renk birbirine karıştırdığımızda çıkan renkle komşu olurlar.
  Sarı-mavi-yeşil,
  sarı-kırmızı-turuncu,
  mavi-kırmızı-mor komşu renkler.
  RENK ARMONİSİ:Renklerin değişik biçimlerde yanyana gelmesi değişik armoniler ortaya çıkarır.Bu düzenlemeler günlük yaşamımızda da karşımıza çıkar,evimizi boyarken, giyinirken,bir dekor hazırlarken.Üç çeşit renk uyumu vardır.
  1-TON UYUMU:Tek rengin tonlarıyla yapılan uyumlardır.
  2-YAKIN RENKLER UYUMU:Komşu renklerle yapılan
  uyumdur
  3-ZIT RENKLER UYUMU:Birbirine zıt renklerle kurulan
  uyum. Daha önce de değindiğim gibi resim çalışmalarnda daima benzerlikler,simetri bozulur.Burada da zıt renklerden birisi daha çok kullanılır..


  < Konu Resmi..>  SICAK VE SOĞUK RENKLERYapılan incelemeler sonucunda, bütün renkler üzerimizde bıraktıkları erki ve yarattıkları havaya göre başlıca iki grupta toplanırlar:
  1. SICAK RENKLER:Sıcak renkler, bize ateşi ve sıcaklığı hatırlatan ve yansıtan renklerdir. Bunların başlıcaları; kırmızı, sarı ve turuncudur. Ayrıca bu renklerin değişik tonlarda karışımından meydana çıkan: Altın sarısı, kayısı ve bal rengi, şarap kırmızısı, pembe, vişne çürüğü, zeytin yeşili, kahverengi gibi renkler de “sıcak renkler” dendir.
  Sıcak Renklerin Özellikleri:
  Sıcak renkler; aktif olup canlı, tahrik edici ve gösterişli bir özelliğe sahiptirler. Bir oda dekorasyonu na canlılık ve çeşni verirler. Bir yeri aslından daha küçük gösterirler. Sıcak renkler, soğukta ve serin yerlerde kullanılırsa sıcaklılık ve canlılık verirler. Fakat sıcak ortamda kullanılırsa, bunaltıcı ve rahatsız edici bir etki yaratırlar.
  2. SOĞUK RENKLER:Soğuk renkler bize soğukluğu ve serinliği hatırlatan renklerdir. Mavi, mor ve mavi ile yeşil tonu taşıyan renkler üzerimizde bir serinlik ve sakinlik hissi yarattıklarından bunlara “Soğuk renkler” denilmektedir. Bu cümleden olmak üzere; gök mavisi, deniz mavisi, çivit mavisi, Türk mavisi, nefti menekşe rengi ve leylak rengini sayabiliriz. Sıcak ve soğuk renklerin sınırı, yeşil ile kırmızı-mor renklerden geçmektedir. Burada yeşil renk, kritik yerdedir. Bunun için, yeşil renk; yerine göre sıcaklık veya soğukluk etkisi yaratır: Şayet yeşil renkte, sarı renk ahengi üstünse “sıcak” mavi renk etkisi üstünse “soğuk” renk grubuna dahil olur. Bunun için, mor ile kırmızı arasındaki renkler de aynı özelliği gösterirler. Beyaz renkte de soğuk renklerin karakteri olduğundan bu da aynı gruba dahil olmaktadır.


  < Konu Resmi..>  Soğuk Renklerin Özellikleri:Soğuk renkler, insanın üzerinde hoş serin, dinlendirici ve tazelik verici etkileriyle göze çarparlar. Dolayısıyla istirahat ve sakinlik ihtiyacımızı karşılarlar. Bu renkler; bir yeri aslından daha büyük gösterirler. Yazın sıcakta kullanılırsa serinlik ve rahatlık hissi verirler. Fakat soğukta kullanıldığında üşütücü ve soğuk bir hava yaratırlar.
  Odalarımızın ve mobilyaların, kullanılış durumları ile özellikleri, mevsimler göz önünde bulundurularak; her iki grupta bulunan renkleri kullanmak en uygunu, en doğrusudur. Sıcak ve soğuk renkler bir arada kullanılmayıp, ayrı olarak düşünülecek ise birbirine yakın olarak bulundurulmalıdır.

   
Renk Uyumuyla İlgili Tüyolar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ***Uyumuna bak kararını ver***

  ***Uyumuna bak kararını ver***

  aşk uyumuna bak ASTRO KESİN UYUMLAR... EĞER SEN BİR KOÇSAN Aslan seni mutlu eder; Terazi'den çok şey öğrenebilirsin; Yengeç sana güven verir; Oğlak seni geliştirir ve ilerletir; EĞER SEN BİR BOĞAYSAN Başakla uyumlu ve mutlu olursun; Akrep'den çok şey öğrenirsin; Aslan sana güven duygusu verir; Kova senin kariyerini etkiler ama artı veya eksi; EĞER SEN BİR İKİZLERSEN Terazi ile uyumlu ve...
 2. Düğün Kuaförüyle ilgili Tüyolar

  Düğün Kuaförüyle ilgili Tüyolar

  Kuaför düğün günü için en önemli olay bunları dikkate alın derim.İşte atlanmaması gereken kısa ve öz tüyolar. • Kuaförünüzden 10 - 15 gün önceden randevunuzu alın. • Kuaförünüzle düğün gününden bir gün önce görüşüp randevunuzu netleştirin. • Kuaförünüze gelinlikçinizden aldığınız aksesuarları götürün. • Gerekiyorsa önceden bir deneme saçı yaptırmayı tercih edebilirsiniz. • Kuafördeki...
 3. Behzat Ç. İle İlgili Yeni Sezon Tüyoları!

  Behzat Ç. İle İlgili Yeni Sezon Tüyoları!

  behzat ç., yeni sezon, neler olacak, tüyolar, konusu, 2011, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Bildiğiniz gibi ekranların soluk soluğa izlenen dizilerinden Behzat Ç. sezon finaliyle veda etti.Peki yeni sezonda izleyiciyi neler bekliyor?İşte ipuçları; * Fanatiklerini yaratmayı başarmış bir dizi ‘Behzat ǒ. Star TV’deki sezon finaliyle, başarıyı ne kadar hak ettiğini bir...
 4. Yatak Odanızda Renk Uyumunu Sağlamanız İçin İpuçları

  Yatak Odanızda Renk Uyumunu Sağlamanız İçin İpuçları

  Bu sayfa; Yatak Odanızda Renk Uyumunu Sağlamanız İçin İpuçları konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yatak odanızda kullandığınız renkler artık bıkkınlık verdiyse ya da yeni evlenecek ve yatak odanızı dekore edecekseniz, vereceğimiz belli başlı bilgiler kafanızda bazı şeyler oluşmasına yardımcı olacaktır. Mavi, yeşil gibi rahatlatıcı etkiye sahip renkler ve açık...
 5. Salon dekorunda renk uyumunun önemi

  Salon dekorunda renk uyumunun önemi

  Salon dekorasyonu evimizin en önem verdiğimiz oda dekorları arasındadır. Misafirlerimiz ve bizim açımızdan çokça vakit ayırdığımız odalardan biri olan salonlar gerek rengi gerek içindeki dekor anlayışı ile sevdiklerimizin karşısına özel görünümler sunmamızda etkisi kanıtlayabilmeyi başarmaktadır. Salonlarımızdaki etki gücünü göz önüne alarak genişlik durumuna göre farklı renk alternatifleri ve...

Sayfayı Paylaş