Renk Uyumuyla İlgili Tüyolar

T

TİTAN

Forum Okuru
Renk Uyumuyla İlgili Tüyolar
renklerde uyum, nasıl sağlanır, nelere dikkat etmeli, renk uyumu, öneriler, ile ilgili bilgiler burada melekler

Sevgili melekler,
Evimizde ,kullandığımız eşyalarda zarafet ve kullanışlığın yanında renklerin uyumluluğu da görsel açıdan önem taşır.Renk uyumunu yakalamak için renklerle ilgili bazı bilgilere ihtiyacımız vardır.İşte onlar;

ANA RENK: Bu renklerden Mavi,Kırmızı,Sarı ana renktir.
Bu renkler karıştırılarak bulunmaz.Bu üç ana rengi değişik oranlarda birbirine karıştırarak doğadaki bir çok rengi bulabiliriz.
ARA RENKLER: Ana renkleri birbirine karıştırarak bulunan
renklerdir.Sarı-kırmızı=Turuncu,Sarı-Mavi=yeşil,mavi- kırmızı=mor.
Yalnız mor’u bulmak için mavi ve kırmızı eşit oranda karıştırılmalıdır.Kırmızısı çok olursa Erguvan, mavisi çok olursa Lacivert bulunur.
ZIT RENKLER(kontrast):Zıt renkler birbirlerini tamamlarlar yanyana kullanıldıklarında birbirlerini değerlendirerek resme canlılık katarlar.Bunun doğada da örnekleri çoktur.Yeşil yaprakların arasında kırmızı güller,yeşil
ağaçlar arasında kırmızı çatılı bir ev,güneş batarken mavinin içinde turuncu güneş vs.Zıt renklerden birisi diğerine karıştırılırsa karıştığı rengin parlaklığını kırar.
KOMŞU RENKLER:2 ana renk birbirine karıştırdığımızda çıkan renkle komşu olurlar.
Sarı-mavi-yeşil,
sarı-kırmızı-turuncu,
mavi-kırmızı-mor komşu renkler.
RENK ARMONİSİ:Renklerin değişik biçimlerde yanyana gelmesi değişik armoniler ortaya çıkarır.Bu düzenlemeler günlük yaşamımızda da karşımıza çıkar,evimizi boyarken, giyinirken,bir dekor hazırlarken.Üç çeşit renk uyumu vardır.
1-TON UYUMU:Tek rengin tonlarıyla yapılan uyumlardır.
2-YAKIN RENKLER UYUMU:Komşu renklerle yapılan
uyumdur
3-ZIT RENKLER UYUMU:Birbirine zıt renklerle kurulan
uyum. Daha önce de değindiğim gibi resim çalışmalarnda daima benzerlikler,simetri bozulur.Burada da zıt renklerden birisi daha çok kullanılır..

SICAK VE SOĞUK RENKLERYapılan incelemeler sonucunda, bütün renkler üzerimizde bıraktıkları erki ve yarattıkları havaya göre başlıca iki grupta toplanırlar:
1. SICAK RENKLER:Sıcak renkler, bize ateşi ve sıcaklığı hatırlatan ve yansıtan renklerdir. Bunların başlıcaları; kırmızı, sarı ve turuncudur. Ayrıca bu renklerin değişik tonlarda karışımından meydana çıkan: Altın sarısı, kayısı ve bal rengi, şarap kırmızısı, pembe, vişne çürüğü, zeytin yeşili, kahverengi gibi renkler de “sıcak renkler” dendir.
Sıcak Renklerin Özellikleri:
Sıcak renkler; aktif olup canlı, tahrik edici ve gösterişli bir özelliğe sahiptirler. Bir oda dekorasyonu na canlılık ve çeşni verirler. Bir yeri aslından daha küçük gösterirler. Sıcak renkler, soğukta ve serin yerlerde kullanılırsa sıcaklılık ve canlılık verirler. Fakat sıcak ortamda kullanılırsa, bunaltıcı ve rahatsız edici bir etki yaratırlar.
2. SOĞUK RENKLER:Soğuk renkler bize soğukluğu ve serinliği hatırlatan renklerdir. Mavi, mor ve mavi ile yeşil tonu taşıyan renkler üzerimizde bir serinlik ve sakinlik hissi yarattıklarından bunlara “Soğuk renkler” denilmektedir. Bu cümleden olmak üzere; gök mavisi, deniz mavisi, çivit mavisi, Türk mavisi, nefti menekşe rengi ve leylak rengini sayabiliriz. Sıcak ve soğuk renklerin sınırı, yeşil ile kırmızı-mor renklerden geçmektedir. Burada yeşil renk, kritik yerdedir. Bunun için, yeşil renk; yerine göre sıcaklık veya soğukluk etkisi yaratır: Şayet yeşil renkte, sarı renk ahengi üstünse “sıcak” mavi renk etkisi üstünse “soğuk” renk grubuna dahil olur. Bunun için, mor ile kırmızı arasındaki renkler de aynı özelliği gösterirler. Beyaz renkte de soğuk renklerin karakteri olduğundan bu da aynı gruba dahil olmaktadır.

Soğuk Renklerin Özellikleri:Soğuk renkler, insanın üzerinde hoş serin, dinlendirici ve tazelik verici etkileriyle göze çarparlar. Dolayısıyla istirahat ve sakinlik ihtiyacımızı karşılarlar. Bu renkler; bir yeri aslından daha büyük gösterirler. Yazın sıcakta kullanılırsa serinlik ve rahatlık hissi verirler. Fakat soğukta kullanıldığında üşütücü ve soğuk bir hava yaratırlar.
Odalarımızın ve mobilyaların, kullanılış durumları ile özellikleri, mevsimler göz önünde bulundurularak; her iki grupta bulunan renkleri kullanmak en uygunu, en doğrusudur. Sıcak ve soğuk renkler bir arada kullanılmayıp, ayrı olarak düşünülecek ise birbirine yakın olarak bulundurulmalıdır.


 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
CeMoŞ
Cevaplar
0
Görüntüleme
22K
CeMoŞ
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Misafir
M
*MeleK*
Cevaplar
11
Görüntüleme
9K
Fuzun
Üst