Renklere aşk.. Yardım hadi biraz..

sarı
sarışınım,tatlıyım
hasta sanmayın beni
sağlıklı bir papatyayım
güneşten aldım rengimi

kırmızı
sıcak kanlı heyecanlı
renklerin en canlısıyım
kiraz gibi kan gibi
ateş gibi kırmızıyım

mavi
gökyüzünün,denizi
özgürlüğün rengiyim ben
ışıktır fışkırır adım
ATATÜRK'ün gözlerinden

siyah
gece gibi karanlık
kömür gibi kapkara
kömürlükten çıkmışım
siyahtır bir adımda

beyaz
kağıt gibi tertemiz
pamuk gibi temizim ben
çok çabuk kirlenirim
kar gibi beyazım ben

Boyalar
yeşil çalışkandır

kırmızı yaramaz
sarı uykucu
kara korkak
ben ekenden
anaokuluna giderken
yeşil gibiyim.

Sen Renklerin Şiirini Söylersin
Sen renklerin şiirini söylerken
Nar kırmızı rüyalar kucaklar beni!
Hazan yaprağınca titrerim
Ufkuma o derin melalin ağar!
Baksam gözlerine,
Üstüme mağma yağar!

Yalnızca yıldızlar saklar beni
Gözlerindeki yıldızlar
Ve her seferinde türkü çeke çeke gelen
Yağlı kurşunlar yerim!

Nar kırmızı rüyalar kucaklar beni
Kan mıdır dudakların mı bilmem!
Gözyaşımla esriyen kaldırımlara
Aklımı bir yay gibi gererim!
Ellerim seni tutsa üşür
Tutmasa yanar!
Sen renklerin şiirini söylersin
Benim yüreğim kanar!

Anlamaz bilmez bu sokaklar beni
Birbirine girer hücrelerim!
Yastığım yorganım kinini biler
Biçer en küflü bıçaklar beni
Sensizliğe bata çıka giderim!
Ne mantığa ne de hayale sığar
Gayyalar gibi derin
Düşüncelerim!
Durmuş Kaya 'dan alıntıdır...

Hayat Renkler Gibidir(Kimi Yeşil,Kimi Beyaz ve kimi...)!!!

Hayat renkler gibidir.Renkler insanın bütün psıkolojik dengesinin yansımasıdır.Hatta bu renklerin uyumuna insanda yansıttığı düzene mevsimler de eşlik ederler.Sonbahar hüzün mevsimi doğanın nazı,duygusal anı ve bu bizlere yansır sihah,sarı hakimdir o zaman bizlerde .Kış kar tanelerinin ustümüze yavaş yavaş yağmasıdır.Doğanın bembeyaz bir örtüye bürünmesidir.Kalın kazaklara montlara sarılma vakti.O zaman da renkler ebrulidir kışın bitip baharın beklenme vakti.İlkbahar doğanın ışığı yansımasıdır.Yeniden uyanışı büyümesidir ağaçların ,insanların ,bitkilerin,hayvanların farklı bir kabuğa bürünme mevsimi .En güzel kokuların olduğu hayatın sımsıcak olduğu kışın yerini yeni bir bahara bıraktığı ilkbahar gözlerimizin de doygunluğu had seviyeye ulaşır rengarenk çiçekler,rengarenk kelebekler,karıncalar ,arılar,her şey o kadar taze dir ki.Yaşlıları n yeni bir yaşa girmesi,yeniden doğmalar yeni bir hayat,yaz hem hüzün hem sevinç bir arada gezmeler,denizin ışıltısı,doğa,kalpler sımsıcak güneşin en güzel güldügu bizlere en masum baktığı ve yıldızların renkli renkli ışıyarak bizlere yol gösterdiği o güzel anlar.Ama tabi sonbahar geliyor diye de üzülmüyor değiiliz o zaman yeni bir akış yeni bir bakış.Güne ş tenimize dokunur rengini verir sanki bizlere demir vitamini verir ,kemiklerimiz bayram eder.Daha rahat daha az giyinme vakti oh be üstümüzden bir yük kalktı deriz!Beyaz,mavi,yeşil renk cümbüşü işte .Hayat renkler gibi kimi üzgün ,kimi mutlu ,kimi acılı,kimi içine kapanık ve bu da bizlere yansımakta ve her şeyi ele vermekte.Hayatı hep dolu dolu ve güzel renklerle yaşamak dileği ile ...! Renklerle hep güzel renklerle kalınız....!!

RENKLER
Renkler hayatımızın parçası. Peki renklerin hayatımızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Renk seçiminin kimi zaman karakterimizi yansıttığından ya da seçtiğimiz rengin bize olumlu ve olumsuz etkileri olduğundan haberiniz var mı?
KIRMIZI : Bu renk canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı, canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi sonuna kadar götüren azmi ve kararlılığı gösterir.
İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Yanlış bir inanış vardır; boğaların kırmızıya saldırdığı sanılır. Oysa boğalar renk körüdür. Kırmızıya değil, kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırır.
YEŞİL : Duygusal olarak bizi en çok etkileyen bir organımız olan kalp organının , bu rengin yaydığı enerji alanında olduğu düşünülür. Doğanın ve baharın rengidir. Güven veren renktir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. Yeşil yaratıcılığı körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarında yeşil tercih edilir. Hastanelerde de yeşil rahatlatıcı özelliği nedeniyle kullanılır. Yeşil alanda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır.

SİYAH : Duygusallığı ve hüznü simgeler. Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah matemi temsil ederken, Japonya'da siyah mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih ederdi.

MAVİ : Vücudumuzda boğaz bölgesini yansıtan bir renktir. Mavi renk gökyüzünün ve geniş ufukların, denizin simgesidir. Sınırsızlığı ve uzak bakışlılığı simgeler. Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır.
LACİVERT : Kozmik renk olarak kabul edilir; sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında laciverdi kullanır. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır.
MOR : Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih , yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır. İntihar edenlerin beğendiği renktir.

PEMBE : Uyum ,neşe , şirinliğin ve sevginin simgesi. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Bu yüzden bazı büyük mağazalar tezgahtarlarına pembe üniforma giydirir ki, müşteriler kendilerini rahat hissetsin diye. Pembe aynı zamanda çocuk rengidir.
SARI : Sarı zeka , incelik ve pratiklikle ilgilidir. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır. Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolüdür. Dikkat çekiciliğinden dolayı dünyada taksiler sarıdır. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Sonbaharın tüm hüzünlü güzelliğinde onun her rengini izlemek mümkündür.

BEYAZ: Temizliği ve saflığı temsil eder. İstikrarı, devamlılığı simgeler. Politikacılar beyazı pek severler, çünkü temiz, dürüst izlenimi vermek isterler...
KAHVERENGİ : Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. Kansas Ünv.’de bir sergide, duvarların rengi değiştirilebilir hale getirilmiş. Fonda beyaz kullanıldığında insanlar sergide yavaş hareket etmiş. Fon kahverengiye döndüğünde ise insanlar müzede daha çok yeri daha az zamanda gezmişler. Kahverengi insanı hızlandırır. Bu yüzden fastfoodlar iç mekanda kahverengi kullanır. Kahverengi toprak rengidir. Kıyafetlerde pek tercih edilmez, çünkü kahverengi giyen insanlar kalabalıkta dikkat çekmezler.

renkle ilgili en güzel şiir yada şarkı...

Sari saçlarini deli gönlüme
Baglamisim çözülmüyor mihriban mihriban
Ayriliktan zor belleme ölümü
Görmeyince sezilmiyor mihriban
Sevdigim mihriban

Yar degince kalem elden düsüyor
Gözlerim görmüyor aklim sasiyor
Lambada titreyen alev üsüyor
Ask kagida yazilmiyor mihriban
Sevdigim mihriban

Tabiblerde ilaç yoktur yarama
Ask degince ötesini arama
Her nesnenin bir bitimi var ama
Aska hudut çizilmiyor mihriban
Sevdigim mihriban

renkle ilgili en güzel şiir yada şarkı...

Sari saçlarini deli gönlüme
Baglamisim çözülmüyor mihriban mihriban
Ayriliktan zor belleme ölümü
Görmeyince sezilmiyor mihriban
Sevdigim mihriban

Yar degince kalem elden düsüyor
Gözlerim görmüyor aklim sasiyor
Lambada titreyen alev üsüyor
Ask kagida yazilmiyor mihriban
Sevdigim mihriban

Tabiblerde ilaç yoktur yarama
Ask degince ötesini arama