Resimli kadınlar günü sözleri

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Resimli kadınlar günü sözleri
kadınlar günü mesajları, kadınlar günü sözleri, kadınlar günü nasıl ortaya çıktı, emekçi kadınlar günü sözleri

Tüm dünyada her sene 8 Mart kadınlar günü olarak kutlanıyor. Ne yazık ki günümüz de kadına hak ettiği değer her ne kadar verilmese ve her gün kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet olaylarının haberler de yer almasını duysak da umarız en kısa zaman da kadınlar hak ettikleri değeri görür ve daha iyi şartlarda hayatını devam ettirir.

Öncelikle kadınlar gününün nasıl ortaya çıktığına dair merak ettiğiniz bilgileri sizler için paylaşmak istiyoruz.
hqdefault.jpg

Bir tekstil fabrikasında greve başlayan 40 bin dokuma işçisinin polis tarafından fabrikaya kilitlenmesi ve akabinde çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçinin can vermesiyle sonuçlanan olay tarihte bir dönüm noktasıdır.

Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonal'e bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 1857'de ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day-Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Anma tarihinin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi.

Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılından sonra daha yaygın olarak kutlanan özel gün, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

Kadınlar günü resimli sözler

8-mart.jpg
8-Mart-Dünya-Kadınlar-Günü-Mesajları.jpg
8-Mart-Dünya-Kadınlar-Günü-Resimli-Mesajları-2.jpg
dnyakadinlargnmesajlari.jpg
dnya-kadnlar-gn-600x276.png
images.jpg
kadinlar-gunu-mesajlari.jpg
kadinlar-gunu-sozleri-1.jpg
resimli-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-mesajlari_68569876.jpg

Bu konular da ilginizi çekebilir

8 mart kadınlar günü mesajları

kadınlar günü sözleri

eşe kadınlar günü sözleri

 
Üst