Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Resimli Nüfus Cüzdanı

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Resimli Nüfus Cüzdanı Örneği Nüfus Cüzdanı Resmi


  Bu yazımızda nüfus cüzdanlarını sahtesinden ayırt etmek için dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizleri bilgilendireceğiz melekler...

  [​IMG]

  Sahte nüfus cüzdanını tespit etmek için;


  1-Belge üzerinde yukarıda belirtilen tüm güvenlik özelliklerinin yer aldığı teyit edilmelidir.
  2-Erkeklerin nüfus cüzdan seri numaraları tek (Örn: A01/A83 vb.) kadınların nüfus cüzdanlarının seri numaraları ise çifttir. (Örn: F08/K06 vb.) Nüfus cüzdanı bu kapsamda incelenmelidir.
  3-Fotoğrafın sol alt köşesinde soğuk mühür bulunmalıdır. Mührün ortasında ay/yıldız, çeperinde ise verildiği nüfus müdürlüğünün adı yer almaktadır. Başparmakla yapılan muayenede soğuk mühür “kabartı” şeklinde hissedilmelidir. Yeni nüfus cüzdanlarında çeperde yer alan nüfus idaresinin adı cüzdanın arka sayfasında yer alan “Verildiği Yer” bilgisi ile aynı olmalıdır.

  4. Nüfus cüzdanının arka tarafında, birisi nüfus müdürüne ait olmak üzere bir imza ve bir paraf yer almalıdır. İmza, nüfus müdürü tarafından, paraf ise belgeyi düzenleyen memur tarafından atılmaktadır. Aynı alanda ilgili nüfus idaresinin mührü de yer almalıdır. Mührün üzerinde ay yıldızın hemen altında nüfus müdürlüğünün ismi yer almalıdır. Şüphelenilen durumda ilgili nüfus idaresinin telefon numarası 118 bilinmeyen numaralar servisinden alınarak, imzası bulunan kişilerin nüfus cüzdanının verildiği dönemde görevli olup olmadığı araştırılmalıdır.

  Belirtilen tüm bu güvenlik özelliklerine uygunluğun, ibraz edilen belge ile şubeye işlem yapmaya gelen kişinin “Gerçek Kişi” olduğu anlamına gelmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Muhtarlıklardan talep edilen nüfus cüzdanı talep formu ile nüfus müdürlüklerinden çıkan, “gerçek” görünümlü ama “sahte” birçok nüfus cüzdanının piyasada kullanıldığı ifade edilmektedir.

  Bu anlamda müşterinin doğru tanınması önemlidir. Doğru tanınan müşterilerin şubelerde hesap açtırmak istemesi durumunda kişi ve açtıracağı hesap hakkında olabildiğince fazla bilgi almaya yönelik çaba gösterilmesi ve şüphelenilen durumlarda bankanın “Güvenlik Birimi” ile temasa geçilmesi istenmeyen olası durumları engelleyecektir.
   
Resimli Nüfus Cüzdanı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. nüfus cüzdanı

  nüfus cüzdanı

  bir ülkenin vatandaşlarına devletçe verilen, kimlikleriyle, kişisel durumlarını gösteren resmi belge, kafa kâğıdı.
 2. Nüfus Cüzdanınız kaybolursa‏

  Nüfus Cüzdanınız kaybolursa‏

  kimlik kaybolursa nüfus cüzdanı kaybolursa kimlik ne olur ne yapılmalı kartı Nüfus cüzdanını kaybedince vergi dairesine de bildirin... ÖNEMLI!!! Nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıran kişilerin emniyetten aldığı tutanak ve birde dilekçe eşliğinde bir vergi dairesine başvurması durumunda kayıp olan nüfusunun bilgisi sicil kayıtlarına alınıyor. Ve nüfusu eline geçiren bir diğer kişi herhangi...
 3. Nüfus cüzdan kutusu

  Nüfus cüzdan kutusu

  Söz olacağı akşam bazı yörelerde nüfus cüzdanı bu şekilde verilirmiş değişik geldi bana sizlerlede paylaşmak istedim . Bu da nüfus cüzdanının bulunduğu kutu. Ne kadar şık değil mi? :)) Gelinimizle damadımızın isimlerini baş harfleri üzerindeki.
 4. 2012 nüfus cüzdanı kalkıyor

  2012 nüfus cüzdanı kalkıyor

  Nüfus Cüzdanı 2012 yılı 2012 nüfus cüzdanı kalkıyor mu Evet Melek'ler, söylenenlere bakılırsa 2012 yılında yani bu yıl kimlikler tarihe karışıyor. Nüfus cüzdanları yenileniyor :) Şimdi gelin merak ettiğiniz tüm bilgileri edinelim arkadaşlarım. 2012'de nüfus cüzdanları tarihe karışıyor. Türkiye 2012'de tek kart-tek şifre dönemine geçecek. Akıllı kimlik kartlarının kullanıma girmesiyle...
 5. Resimli Nüfus Cüzdanı Sureti

  Resimli Nüfus Cüzdanı Sureti

  Resimli Nüfus Cüzdanı Sureti örneği verir misiniz lütfen!

Sayfayı Paylaş