1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Resmi nikah başvurusu için yapılması gerekenler

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  resmi nikah için gerekenler nikah işlemleri için gerekenler başvurusu resmi işlemleri [​IMG]
  Sevdiğiniz insan ile Hayati bir karara vardınız ve evlenmek istiyorsunuz...
  evlenebilmek okadar kolay değil...
  Herşeyin bir kuralı var...
  Buyrun hep beraber bu kurallar neymiş öğrenelim...


  - Evlenecek kisilerce imzalanmis 4 nüsha "Evlenme Beyannamesi". Beyannamelerden sadece 1 nüshasina fotograf yapistirilacaktir, diger 3 adet Beyanname fotografsiz olacaktir.

  - Fotografli ikamet ve nüfus cüzdani suretleri ile beyannameler bagli bulunduklari mahalle muhtarliklarinca doldurulup tasdik edilecektir.

  - Çiftlerden her biri için 7 adet vesikalik fotograf.

  - Çiftler basvurularinda resmi nüfus cüzdanlarini ve fotokopilerini -resimsiz nüfus cüzdani kabul edilmemektedir. Yabancilar için pasaport, kendi Konsolosluklarinin ya da bulundugu ülkenin vatandasi ise yerel makamlarinin düzenleyecekleri onayli dogum belgesi (birth certificate/geburtsurkunde).

  - Çiftler kayitli olduklari Nüfus Müdürlüklerinden en son medeni hallerini belirten nüfus kayit örnegi alacaklardir.

  - Yabanci uyruklu olan erkek veya kadin, bagli bulundugu konsolosluktan, bekar olduguna dair Türkçe bekarlik belgesi alacaktir. Bu belgeyi Türk Disisleri Bakanligi'na tasdik ettirecektir. Daha sonra bu belgenin 3 adet fotokopisi arkali önlü çekilecektir.
  Bayanin evlenecegi erkek yabanci uyruklu ise bayan erkegin vatandasligina geçip geçmeyecegine dair 5 nüsha dilekçe yazacaktir.

  - Çiftlerden birinin talebi halinde saglik raporu- HBSAG (bulasici sarilik) ANTI HIV (aids) kan grubu testlerinin yaptirilmasi tavsiye edilir.

  - Uluslararasi Evlenme Cüzdani, Evlendirme Müdürlügünden belirli bir bedel karsiliginda temin edilecektir. Bu islem içinde ayrica 3 adet fotograf Müdürlüge getirilecektir.

  - Kayitlar saat 11:00'e kadar alinmaktadir.

  Beyannameyi doldururken dikkat edilmesi gerekenler:

  - Evlenme Beyannamesi'nin bütün bölümleri okunakli kitap harfleri ve dolma kalemle veya daktilo ile doldurulmus olmali.

  - Beyannamelerdeki medeni hal kismi, "bekar, dul ya da bosanmis" seklinde açik olarak yazilacaktir. Esi ölen kisi esinin kesin ölüm tarihini, bosanmis ise, bosanma kararinin kesinlesme tarihini yazacaktir. Bayanlarin bosanmalari ya da önceki esinin ölümü üzerinden 300 günlük sürenin kaldirilmasi karari getirilecektir.

  - Dogum tarihleri gün, ay ve yil olarak tam yazilacaktir.

  - Ad ve soyadlari kendi hanelerine ayri ayri, yazilacaktir; birden fazla ismi olanlar isimlerini kisaltmadan nüfus cüzdanlarindakinin aynisini yazacaklardir.

  - Nüfus cüzdanlarinin numara ve seri numaralari mutlaka yazilacaktir.

  - Yasi küçük olanlar için, erkek 17 yasini, kiz ise 15 yasini bitirmis olacak. Beyannamenin arka kismindaki "Riza Belgesi" kismina yasi küçük olan kiz ise kizin, erkek ise erkegin anne ve babasinin adi ve soyadi yazilarak imza edilecek ve kendi muhtarliklarina onaylattirilacaktir. 15 yasini doldurmamis kiz çocugu ile 17 yasini doldurmamis erkek çocugunun evlenebilmesi için hem beyanlarin arkasini ana ve babasi rizasi muhtardan onaylatilacak hem de mahkemeden 88. madde karari alarak mevcut evraklara eklenecektir. Ana ve babadan biri ölmüs ise öldügünü beyanin arkasina yazarak muhtara da tasdik ettireceklerdir. Vasisi olanlar vasi karari getireceklerdir ve yine beyanin arkasina vasi imzasi alinip muhtara da tasdik ettirilecektir.

  Hayırlı olsun
   
Resmi nikah başvurusu için yapılması gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nikah için resmi işlemler/formaliteler

  Nikah için resmi işlemler/formaliteler

  resmi nikah için gerekli belgeler yıldırım nikahı için gerekli belgeler yıldırım nikahı ücreti nikah tarihi nasıl alınır işlemleri kaç gün sürer Evlilik Formalitelerini gözünüzde büyütmeye hiç gerek yok. İşin zor olan kısmı evlenmeye karar vermek. Gerisi sadece birkaç ufak ayrıntıdan ibaret. Yeterki zamanlamayı doğru yapın. Gün Almak İçin Nikah Dairesine Nasıl Başvuruluyor? Evlilik...
 2. Düğün için yapılması gerekenler

  Düğün için yapılması gerekenler

  düğünde neler yapılır düğünlerde neler yapılır düğün için yapılması gerekenler düğün günü yapılması gerekenler düğünde Evet evlenmek için günler aylar sayan meleklerin tam olarak yapılması gereken herşey A'dan z'ye kadar anlatılıyor kolay gelsin :) Evlenmeye karar verip, iki üç ay içinde tüm formatileri ve hazırlıkları tamamlayanlar da olmuyor değil ama pekçok çift, nişanlılık...
 3. Göbek Eritmek İçin Yapılması Gerekenler

  Göbek Eritmek İçin Yapılması Gerekenler

  göbek eritmek için yapılması gerekenler Göbeklerinizdeki fazlalıklardan kurtulmak için yapmanız gerekenler bayanlar... Sopalı hareket Bu harekette de bir sopayı ense kökümüze alıp iki elimizi geçiriyoruz. Ayaklarımızı yere sağlam basıp süratli bir şekilde sağa ve sola doğru daha çok kalçadan yukarısını hızlı bir şekilde döndürerek birkaç dakikada bu hareketleri yapıyoruz. Bu haraket karnın...
 4. Nikah İşlemleri İçin Yapılması Gerekenler...

  Nikah İşlemleri İçin Yapılması Gerekenler...

  nikah işlemleri, nelerdir, yapılması gerekenler, prosedürler, öneriler, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Hayat arkadaşınızı bulduğunuz anda vereceğiniz en son karar evlilik kararı olur.Bunun için de yapılması gerekenler bazı prosedürler var.İşte onlarla ilgili bilmeniz gerekenler... Nikah için başvuru koşulları Evlenmek için başvurunuzu yapmadan önce aşağıda...
 5. Evlilik Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler...

  Evlilik Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler...

  nikah şahidi kimler olamaz evlilik başvurusu, nedir, nasıl yapılır, prosedür, belgeler, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Ruh ikizinizi buldunuz ve evlilik kararı aldınız.Şimdi ne yapacaksınız? Hemen anlatalım... Evlenmek için nasıl başvurulur? Müstakbel eşinizle birlikte yaşadığınız yerdeki evlendirme dairesine başvurmanız gerekir. Ancak, ayrı illerde...

Sayfayı Paylaş