Resulullah'ın diliyle sahur vaktinin önemi

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Resulullah'ın diliyle sahur vaktinin önemi
Küçüklüğümde hatırlarımda Ramazan ayının gelmesini sevinçle beklerdik hele ki sahura kalkmak bizim için çok farklı birşeydi...Hala o günlerimin verdiği muhteşem duyguları arıyorum arkadaşlar..Ne yazıkki günümüzde o kadar çok manevi değerlerimiz kaybolup gitmiş kii..

Sahura kalkmakta bunlardan biri.Ben eminim ki bir çok oruç tutan insanlar geceden yiyip yatıyor ve sahura kalkmıyorlar ama sahura kalkmanın o kadar çok hikmeti varmış ki buyrun arkadaşlar sahura kalkmanın değer ve önemini merak edenler için:tik:

Sahura kalkamıyorum, sahursuz oruç tutuyorum' diyenler bu yazıyı daha dikkatli okursa 14 asır önceki Ramazan ruhunun ışıltısını yakalayabilir..

Dr. Hilal Kara ile Abdullah Kara'nın birlikte imza attıkları Asrı Saadet'te Ramazan adlı eserde Hz. Muhammed ve arkadaşlarının imza attığı saadet asrında yaşanan Ramazanların ruhu İslami kaynaklardan derlenmiş olarak okurlarını bekliyor. Oruç'un özelliklerinden bir okul ve bilinç vasıtası olduğuna değin izahların yapıldığı kitapta Peygamberimiz başta olmak üzere sahabe arkadaşlarının ibretli hatıları yer alıyor. Allah Resulünün (a.s.m.) ve sahabenin Ramazan ayını nasıl geçirdikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olanların Ramazanlı daha bilinçli yaşacağını savunan kitap Nesil Yayınlarından neşredildi.

Asrı- Saadette Ramazan adlı eserdeki önemli rivayetlerden bir tanesini sizler için alıntıladık:

Ramazan denince ilk akla gelenlerden birisi de sahur yemeğidir. Öyle ki Ramazan ayının başlangıcı bu gece sahura kalkılacak cümlesiyle müjdelenir.

Ancak geçmiş ramazanlarda olduğu gibi bu ramazanda da etrafımızdan sıklıkla Sahura kalkamıyorum, sahura kalkmadan oruç tutuyorum gibi ifadeler işitiyoruz. Oysaki sahur yemeği Ramazan ibadetinin ayrılmaz bir parçası. Allah Resulü (a.s.m.) bu gerçeği şu ifadelerle dile getiriyor: Bizim orucumuz ile ehl-i kitabın orucunu birbirinden ayıran şey sahur yemeğidir.

Peki, Feyiz ve bereketin nisan yağmurları gibi yağdığı, kalplerin en saf ve berrak bir hâl aldığı, tefekkür, zikir, dua ve huzur için bulunmaz bir zaman dilimi olan Ramazanın en bereketli anlarından olan Sahur vaktini uyuyarak geçirdiğimizde neler kaybediyoruz acaba hiç düşündük mü?

İşte Allah Resulünün (a.s.m.) dilinden sahur vakti:

Sahur yemeği yiyin! Sahurda bereket vardır. buyurmakta ve sahura kalktığımızda bizi bekleyen manevî bereketleri müjdelemektedir.
Sahur yapmak berekettir, sakın onu bırakmayın! Bir yudum su ile dahi olsa sahur yapın! Sahur yemeği yiyene Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler.
Sahur vakti duaların kabul edildiği özel anlardan birisidir.
Allah Resûlü (a.s.m.) buyuruyor:
Her gün Rabbimiz gecenin üçte birinin son tarafında dünya semasına iner:
 Dua eden yok mu icabet edeyim. İsteyen yok mu vereyim. Bağışlama dileyen yok mu bağışlayayım, buyurur.
Sahura kalkan kişi, bir nevi gaflet olan uykuyu terk ederek günün en özel anını uyanık bir şekilde, tefekkür, zikir, dua ya da ibadetle geçirdiği için büyük sevaplara ulaşarak zamanını bereketlendirir. En önemli ibadetlerden birine uyanık olarak başlamak, ibadeti daha rahat bir şekilde yerine getirebilmek için bir şeyler yemek başka bir bereket sebebidir. Bu hikmete işaret eden Allah Resûlü (a.s.m.):
Oruca destek olmak isteyen sahur yapsın, güzel koku sürünsün, iftarını su ile açsın!
Gündüz orucu için sahur yemeğinden, gece namazı için kaylûle uykusundan destek alın! buyurur.
Allah Resûlü (a.s.m.) sahura kalkanlara:
Allahım! Sahura kalkanlara rahmet et! ve Allahım! Sahuru ümmetime mübarek kıl! duasında bulunduktan sonra,
Kul üç şeyden hesaba çekilmez. Sahur, iftar yemeği ve arkadaşlarla yenen yemek. müjdesini vermiştir.
 

ilkimsu

Yeni Üye
Üye
sahur gercekten cok güzel oluyor hazırlarkende yerkende :D ben bide susamıyım diye fazla su iciyordum ama sonuc= YİNE SUSUYORDUM :D güzel günler yaa ramazanı iple çekiyorumm
 

Münzevi

Aktif Üye
Üye
Paylaşım için teşekkürler Adminim... Yaza denk geldiği için uyumam çok zor oluyor o saate kadar ama sofrayı hazırlayıp ev ahalisi uyandırmak da keyifli oluyor. : )
 
Üst