1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Rezistif Dokunmatik Ekran Nedir?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  rezistif dokunmatik ekran, nedir, nerede kullanılır, nasıl kullanılır, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>


  Sevgili melekler,
  Özellikle telefonlar sayesinde iyice yaygınlaşan dokunmatik ekranlar ,2007’de iPhone’un yakaladığı başarının ardından piyasaya farklı üreticilerce sürülen telefonlarla rahatlıkla kullanılmaya başlandı. Önceden lüks sayılan dokunmatik ekranı artık orta seviye bir telefonda bile rahatlıkla bulabiliyoruz.

  Birbirinden ince ve içerisi boş olan yüzey ile ayrılan iki tane özel alanın olduğunu yazmıştık. Bu alanın ana maddesi ITO-indium tin axide ismi verilen bir yapıdır. Yüzeyinin karakteristik direnci 100-500 ohm civarında farklılık gösterir. Yüzeyleri arası yalıtkan özelliğe sahiptir. Böylece küçük noktasal parçalar ile ayrılır.


  Çalışma prensibini açıkladık. Detaylı anlatacak olursak; birbirinden ayrılan yüzeyler parmak yada kalem basıncıyla birbirine dokunup iletim alanı olur. ITO yapıdaki yüzeyler yatay ve dikey olarak birbirinden ayrı olur. Birbirinden ayrılan binlerce küçük kara madde düşünecek olursak, dokunulduğu zaman noktada sadece dokunulan kare alt yüzeyle temas halinde olur ve iletim gerçekleşir.
  Bu esnada yüzeyde bulunan her kareyi ayrı ayrı olarak tarayıp o andaki durumu kontrol eden bir donanım vardır. Bütün tarama ve inceleme işlemi saniyede binlerce defa gerçekleştiği için dokunma durumu anında algılanır. Yüzeydeki bir noktaya dokunulduğu zaman koordinat telefonun yazılımına gider ve gereken işlem gerçekleşir.   
Rezistif Dokunmatik Ekran Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dokunmatik Ayna

  Dokunmatik Ayna

  Sizleri harika bir ayna tanıştırıyorum Melek'ler.Öyle bildiğiniz aynalara benzemiyor bu hem banyonuzu ısıtıyor hem siz bakımınızı ,makyajınızı yaparken, eşiniz traş olurken radyo çalıyor.Stocco Maitre dokunmatik ekranlı ayna modern ve lüksü yansıtıyor.Sağ alt köşesinde bulunan ekran ile radyo çalmanıza,tarih ayarlamanızı sağlarken , mp3 özelliğininede sahip. Kolay ayarlanabilen bu program...
 2. Wikipedia neden ekran kararttı

  Wikipedia neden ekran kararttı

  Wikipedia neden ekran kararttı Merhaba hanımlar, Wikipedia ekran kararttmış. Acaba Wikipedia neden ekran kararttı bilen var mı?
 3. Wikipedia neden siyah ekran oldu

  Wikipedia neden siyah ekran oldu

  Wikipedia neden siyah ekran oldu Merhaba Melek'ler, Wikipedia ekranını karattı. Peki Wikipedia neden ekran kararttı, neden Wikipedia siyah ekrano ldu mu diyor sunuz? O halde buyrun arkadaşlarım. İnternetin en büyük bedava ansiklopedisi Wikipedia, ABD’de yürürlüğe konacak SOPA, siber korsanlıkla mücadele yasasını protesto etmek için 24 saat boyunca sayfasını karartma eylemine başladı....
 4. İphone 5 Ekran Boyutu ne kadar

  İphone 5 Ekran Boyutu ne kadar

  Merhaba arkadaşlar İphone 5 Ekran Boyutu belli oldu mu diyorlar ki 4 inçten küçük olmıyacakmış bu doğru mu acaba? İphone 5 Ekran Boyutunun kaç olduğunu bilen varsa yazarsa sevinirim.
 5. Ekran Kartı Nedir?

  Ekran Kartı Nedir?

  Görüntüyü ekrana yansıtmak için bilgisayar kasasının içine takılan bir karttır. Bir bilgisayarın görüntü kalitesi hem ekran kartına (Görüntü bağdaştırıcısı) hem de monitör’e bağlıdır. Örneğin, Bir Monochrome monitör, görüntü bağdaştırıcınız ne kadar kuvvetli olursa olsun renkleri görüntüleyemez. Birçok farklı tipte görüntü bağdaştırıcısı günümüzde bulunmaktadır. Bunlardan en uygun görüntü...

Sayfayı Paylaş