Rio de Janeiro ya Tatil

Rio de Janeiro ya Tatil
brezilyaya nasıl gidilir brezilyaya ne zaman gidilir brezilyanın yemekleri
Rio, gören herkesi büyüleyen bir şehir...
NASIL GİDİLİR?

Öncelikle Rio de Janeiro'ya gitmeyi düşünenlere bir müjde verelim. Brezilya'ya vize almak gerekmiyor.

Bu müjdenin ardından ekleyelim, İstanbul'dan direkt uçuş yok ama tüm Avrupa ülkelerini aktarma noktası olarak kullanıp Rio'ya uçabilirsiniz.

Rio ve tüm Brezilya bizim mevsimimizin tam tersini yaşıyor. Biz Aralık ayında kara-kış yaşarken, orada güneş ve 40 dereceyi bulan sıcaklık var. Rio'da Temmuz ayı kış mevsimine denk düşüyor. Baharda ve kış aylarında sürekliye yakın ya mura hazırlıklı olmalısınız.

Ama Rio'ya kumsalların da keyfini çıkarmak için Türkiye'de kış ayları sürerken gitmeyi düşünüyorsanız size bazı hatırlatmalarda bulunalım: Yanınızda mutlaka rahat bir spor ayakkabı olmalı. Uzun yürüyüşler yapacaksınız. Plaj yürüyüşleriniz için bir Rio klasi i olan "Havaianas" yani plaj sandaleti almanızı öneririz


Gün içinde do al kumaştan, pamuklu, terletmeyen giysileri seçmelisiniz. Ama valizinize spor da olsa bir ceket ve bir ayakkabı koymayı unutmayın. Bazı restoranlar ceketsiz konuk kabul etmiyor.
Her tarafında cebi olan bermuda ya da şortlar hem bayanlar hem de baylar için en iyi ve güvenli seçim. Rio'da özellikle karnaval döneminde çok fazla hırsızlık olayının yaşandı ını unutmamalı.

Sıcaktan korunmak için ister valizinize koyup götürün ister oradan alın mutlaka ten koruyucu krem kullanmalısınız. Güneş gözlü ü ve şapkayı hatırlatmamıza gerek yoktur herhalde.

Bir önemli uyarı ise nem ile ilgili. Rio'da yaz aylarında daha sabahın ilk saatlerinde etkisini gösteren aşırı nem var. Bu nedenle bronşit rahatsızlı ı olanların gitmeden önce doktorlarıyla konuşup nefes açıcı takviye ilaçlarını yanlarına almaları gerekiyor. Aşırı sıcaktan kurtulmak için her herde kullanılan klimalara karşı da dikkatli olmalısınız.
 
Similar threads
Üst