1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Roma'da gezilcek yerler

  Konu, 'Avrupa Tatil Beldeleri' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  roma nereye bağlı,romada gezilcek yerler,romada gezilcek turistik yerler,romada gezilcek tarihi yerler,romada gezilcek meşhur yerler,romaya nasıl gidilir,roma hakkında bilgiler

  Bayramlarda Türk popülasyonunun İtalyan popülasyonundan fazla olduğu şehir Roma, sanki halk olarak sanata çok meraklıymışız, tarih için yanıp tutuşuyormuşuz gibi, her yıl belli dönemler akın ettiğimiz şehirler arasında ilk 3’e girebilir. Tabi bunu yalnızca Türk halkına mal etmemek lazım, dünya genelinde birçok kişinin “hadi bir yurtdışına çıkalım” dediğinde aklına gelen ilk şehirlerden birisi burası. Bir de üstüne, her popüler şehre yapıştırılan “romantik şehir” yaftası da eklenince adeta bir turist magnetine dönüşen bu şehir bize kalırsa, “her şey kusursuz olacak, dünyanın en muhteşem şehrine gidiyorum, gözlerimden kalp çıkacak” şeklinde gitmek yerine, daha gerçekçi bir yaklaşımla giderseniz çok daha keyif alabileceğiniz bir destinasyon.

  Ne Zaman Gitmeli?

  -İlkbahar/Yaz: Roma’nın konumunu göz önünde bulundurduğunuzda, ilkbahar ve yaz dönemlerinde gitmenin daha mantıklı olduğunu düşünebilirsiniz. İlkbaharın başları için olumsuz bir şey söyleyemeyeceğimiz gibi, tavsiye bile ediyor olsak da, yaz için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yaz ayları Roma’nın en fazla turist ağırladığı dönem. Özellikle Ağustos ayı İtalyanların resmi yaz tatili olduğu için şehir lokaller tarafından terk edilip, yerine turistlere bırakıyor. Hem fiyat olarak, hem de kalabalık açısından high sezonun allahına maruz kalacağınız bu dönemde, sokakta herhangi bir tarafınıza dönüp “abi bi’ fotoğrafımızı çeker misiniz?” diyebileceğiniz derecede fazla sayıda Türk ile karşılaşabilirsiniz. Tabi beyaz çorap üzeri terlik giyen Amerikalılar ve 30 cmlik objektifleriyle Roma’dan Sivas’taki dayınızın bile fotoğrafını çekebilen çekiklerden söz etmiyoruz bile (ırkçı değiliz, yaşasın dünya barışı)

  -Sonbahar/Kış: Sonbaharda özellikle Eylül ve Ekim aylarında hem yaz aylarında olduğu kalabalık olmayacak hem de hava koşullarının gezmeye el verişli bir ortam sağladığından gitmek için en ideal dönem sayılabilir. Tabi burda bayram faktörünü de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kışın ise Roma’nın turistik açıdan en az tercih edilen ve en yağmurlu dönemi. Fakat bu noktada yararınıza olacak şey otel fiyatlarının daha düşük olması ve müzeleri çok daha rahat gezebilecek olmanız. Soğuk beni ilgilendirmez diyorsanız kışı tercih edebilirsiniz.
  Nerelere Gitmeli?

  -Kolezyum

  Geldik zurnanın zırt dediği yere, Roma’ya gidip de görmezseniz büyük bir kalabalık tarafından linç edileceğiniz Kolezyum’a. Roma’nın sembölü olarak bilinen bu yapı zamanında gladyatörlerin dövüştüğü, insanların birbirini kestiği dünyalar güzeli bir yermiş. Çok şükür şimdi gidince kimse kimseyi kesmiyor, sadece çok fazla turist olduğu için birçok ırktan insanla kesişme fırsatı bulabilirsiniz, onun da çok da kötü olduğunu söyleyemeyeceğiz.

  *Giriş: 20 Euro (İnternetten rezervasyon yaparsanız indirimli bilet alabilirsiniz)

  *Saatler: 8:30-18:00 (Gittiğiniz döneme göre saat aralığı değişebiliyor, kontrol etmekte fayda var)

  *Ulaşım: Metroyla Colosseo durağında inin.

  - Foro Romano

  Kolezyum’un hemen yanında bulunan Foro Romano, antik Roma döneminde bir pazar alanı olan ve günümüzde, kalan önemli binaların ve yapılan sergilendiği bir yer. Ayaklarınıza kara sular inmeli, yorulmalı bir bölge.

  *Giriş: 18 Euro (Kolezyum’a girdiyseniz, orada aldığınız bilet dahilinde)

  *Saatler: 8:30-18:00 (saatler döneme göre değişebiliyor)

  *Ulaşım: Colosseo Durağı.

  large 11 Roma: Gezilecek Yerler ve Hayatta Kalma Rehberi

  -İspanyol Merdivenleri

  Piazza di Spagna’da bulunan bu merdivenler için lokallerden birine “buranın adı neden İspanyol Merdivenleri?” sorusunu sorduğumuzda “çünkü yanında İspanya Konsolosluğu var” cevabını aldığımız bu merdivenleri görüp de neresi olduğunu anlamamanız mümkünatsız. İtalyanlar için bir buluşma noktası olarak kullanılan, turistlerin akın ettiği, merdivenlerinde öğle yemeğin yiyen ya da içkisini içen insanlar görebileceğiniz bu bölge, oldukça sevimli ve görmeye değer. Şarabınızı, biranızı kapıp yığılabilirsiniz.

  *Ulaşım: Metroyla Spagna durağında inin.

  *İpuçları:

  Trevi Çesmesi buraya 10 dakika yürüme mesafesinde.

  Merdivenlerin tam karşısında alışveriş yapabileceğiniz Via Condotti ve Via del Corso caddeleri var.

  Burada özellikle akşamları gençler yoğunlukta olduğu için, parti davetiyeleri bulabilmeniz ya da akşam nerede hangi etkinlik olduğunu öğrenebilmeniz mümkün. Ayrıca merdivenlerin arkasında gizli partiler dönüyor, bizden söylemesi.

  Merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna meydanı alışveriş için tercih edebileceğiniz bir bölge.

  -Pantheon

  Önününde “oğlum aynı Spartacus’teki gibi” diyen insan yığılması görebileceğiniz, heybetli mi heybeti Pantheon, mükemmel şekilde korunmuş Antik Roma’dan kalma bir tapınak.

  *Giriş: Ücretsiz

  *Saatler: Her gün 19:30, Pazar 18:00’e kadar.

  *Ulaşım: Novana Meydanı’na yakın olan metro durağında inin.

  *İpuçları:

  Buradan Novana’ya geçiş yaparak bir şeyler içebilir, sokak sanatçılarına doyabilirsiniz.

  Çantanıza, telefonunuza dikkat edin, bu bölge gerçekten oldukça turistik.

  -Piazza Novana

  Orta yerinde Quattro Fiumi Çeşmesi bulunan, ihtişamlı ve her daim kalabalık olan bu meydan, sokak sanatçıları eşliğinde bir şeyler yemek ve içmek için gidebileceğiniz oldukça keyifli bir yer. Turistik olduğu için fiyatlar normalin biraz üstünde. Hem gün içinde, hem de gece yapacak bir şey bulamadığınızda gidebilirsiniz. Ayrıca biz burada James Dean’e çok benzeyen bir çocuk görmüştük, görürseniz onu da kargoyla bize gönderin.

  -Fontana di Trevi

  Saçma bir şekilde Türkçe’ye “Aşk Çeşmesi” olarak çevrilen, fakat aslında olayla uzaktan yakından alakası olmayan bu çeşme, üzerinde babalar gibi Poseidon ile, metrelerce uzaktan sesini duyabileceğiniz, akabinde muhteşem görüntüsü karşısında kayıtsız kalamayarak, karşısındaki banklara oturup, çeşme yerine fotoğraf çekmeye çalışan onlarca insanı izleyebileceğiniz bir diğer turistik yer.

  *Ulaşım: Kime sorsanız gösterir kolaylığında.

  *İpuçları: Çeşmeye para atmayın. Ciddiyiz. Hiç gerek yok.

  rome italy trevi fountain 1050x1680 Roma: Gezilecek Yerler ve Hayatta Kalma Rehberi

  -Piazza del Popolo

  Roma’daki gezinize başlamak için tercih edebileceğiniz en iyi mekanlardan biri olan Popolo’nun tam karşısındaki sokaktan yani Via del Corso’dan girerseniz Trevi çeşmesine ve Piazza di Spagna’ya, dümdüz yürürseniz Piazza Venezia’ya ulaşabilirsiniz. Bu meydanda Santa Maria del Popolo kilisesini, dev bir dikilitaşı ve adını bilmediğimiz 2 adet çeşmeyi görebilmeniz mümkündür.

  *Ulaşım: Metroyla Flaminio durağında inin.

  *İpuçları: Yeme-içme bölümünde daha detaylı anlatacağımız, Roma’nın en ünlü cafelerinden ikisi bu meydanda bulunuyor.

  -Villa Borghese ve Pincio Bahçeleri

  Piazza del Popolo meydanında bulunan, kardinal bilmemkim tarafından yaptırılmış Villa Borgese, bu adamın yazlık sarayı. Şu anda Galleria Borghese olarak da duyabileceğiniz, sanat koleksiyonu içeren bir müze mevcut. Borghese’nin yanında ise, içinde heykeller barındıran, dev bir açık hava müzesi mevcut. Aynı zamanda kentin panaromik manzarasını görebilir, Instagram’a ekmek çıkarabilirsiniz.

  *Galleria Borgese Giriş: 17 Euro

  *Saatler: 19:00’a kadar açık. Pazartesi kapalı.

  - Via del Corso

  Nereye giderseniz gidin, sola dönünce sağa dönünce düz gidince bir anda karşınıza çıkabilecek olan bu uzun caddenin bir ucunda Piazza Venezia, bir ucunda ise Piazza del Popolo bulunur. Özellikle alışveriş ile ön plana çıkan bu cadde, akşama doğru araç trafiğine kapanarak daha da rahat bir hal alır. Avrupa’da İstiklal kadar kalabalık olduğunu görebileceğiniz sayılı caddelerden olan Via del Corso’nun ara sokaklarından turistik birçok mekana ulaşabilmeniz de mümkündür.

  *İpucu: Bu caddede daha uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz. Eğer fiyatları uygun bulmuyorsanız paralelinde bulunan Via Condotti caddesine bir uğrayıp, Celine’deki 15bin euroluk çantaya bir göz atın, fikriniz anında değişecektir.

  *Ulaşım: Spagna ya da Flaminio Durağı.

  -Piazza Venezia

  Bu meydan devasa Vittorio Emanuele anıtı ile biliniyor. İtalyanlar tarafından pek de sevilmeyen bu anıtın önü her daim turist gruplarıyla dolu ve toplu taşıma araçlarının nerdeyse 2/3’i buradan geçiyor.

  *Anıt Giriş: Ücretsiz.

  *Saatler: 18:00’e kadar açık.

  -Vatikan

  Vatikan bambaşka bir dünya. Şahsi fikrimizi soracak olursanız, Roma’da gördüğümüz her şeyden daha etkileyiciydi. Bu yüzden Vatikan için ayrıca, daha detaylı bir post hazırlama kararı aldık. Hadi yine iyisiniz.

  *Ulaşım: Ottiviano Durağı.

  -Capitolino Tepesi

  Roma’nın 7 tepesinden en yükseği olan bu tepede aynı ada sahip birçok sanat galerisinden oluşan bir müze kompleksi de bulunuyor. Bu alanın büyük bir kısmı Michelangelo tarafından biçimlendirilmiş. Zaten Michelengelo İtalya’nın her şeyi.

  -Castel sant’ Angelo

  Burası Papa’nın evinden, hapishaneye kadar geniş bir yelpazede kullanılmış olan, eski bir kale. Hatta Cem Sultan da burada hapis yatmış kişiler arasında-imiş. Bir de bu kaleyi Vatikan’a bağlayan gizli bir geçit olduğunu söylüyorlar ama, uydurma olabilir. Bizim hoşumuza gitti, inanmayı tercih ettik, siz de inanın, güzel oluyor.

  *Giriş: 8 Euro

  *Saatler: 09:00-18:00 arası açık, Pazartes kapalı.

  *İpuçları: Vatikan bu kalenin yakınlarında bir yerde. (gizli geçit olasılığını bir daha değerlendirin)

  dreamstime s 13025715mouoth of truth Roma: Gezilecek Yerler ve Hayatta Kalma Rehberi-Santa Maria in Cosmedin Bazilikası

  Filmlerden de hatırlayabileceğiniz, ve rivayete göre, yalan söylediğiniz takdirde elinizi koparacağına inanılan, ama şu ana kadar kimsenin zarar görmediği bir heykeli barındıran bu bazilikanın yüzüne bakan yok. Herkes heykel ile fotoğraf çektirmeye, türlü komiklik ve şakalar yapmaya gidiyor.

  -Campo dei Fiori

  Piazza Novana’ya yakın olan bu meydan, tuhaf bir şekilde onlarca kafe ve bar bulunmasına rağmen, herkesin ayakta takıldığı, gençlerin yediği içtiği, eğlenceli bir bölge. Özellikle gece vakit geçirmek için tercih edilebilir. Gündüz giderseniz ise yerel bir pazar ile karşılaşmanız mümkün.

  *İpucu: Viski seviyorsanız, burası sizin olayınız. Çünkü 4 Euro’ya 1 bardak Chivas Regal içebilmeniz mümkün.

  - Trastevere

  Trastevere, bizim Roma’daki favori bölgemiz. Özellikle lokal restoranlar ve kalabalığa karışıp İstanbul’u anabileceğiniz, “Aa aynı Asmalı” muhabbeti çevirebileceğiniz, sevimli dar sokaklarına hayran olunası, bohem bir yer.

  *Ulaşım: Campo dei Fiori’den Ponte Sisto Köprüsü’ne yürüyün, karşıya geçtiğinizde Trastevere’ye ulaşmış olacaksınız. Ya da taksiye binin işte, uğraşmayın, fiyatlar saçma değil.

  -Museo Nazionale Romano

  Tek müze adı gibi dursa da, aslında Roma’nın farklı bölgelerinde bulunan birkaç müzeyi kapsayan Museo Nazionale Romano, antik romayla ilgili tarih ve sanat içerikli eserleri kapsıyor. Crypto Balbi, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo alle Terme ve Baths of Diocletian, müze dahilindeki yerler.

  *Giriş: 3 günlük, tamamını kapsayan bilet 7 Euro.
  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>

   
Roma'da gezilcek yerler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pazar Yeri

  Pazar Yeri

  Rüyada pazar yeri görmek, menfaat, savas, fitne, imtihan, geçim, is ve durgunluga isarettir
 2. yerim

  yerim

  __________________
 3. yeri dolmayacak

  yeri dolmayacak

  geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ünlü tiyatro oyuncu Gazanfer Özcan'n rol aldığı tv dizisindeki yeri köşesi artık boş kalacak.... O KOLTUĞA ARTIK KİMSE OTURMAYACAK! GEÇTİĞİMİZ ŞUBAT AYINDA VEFAT EDEN USTA TİYATROCU GAZANFER ÖZCAN’IN, 5 YILDIR TAHSİN SÜTÇÜOĞLU KARAKTERİNİ CANLANDIRDIĞI “AVRUPA YAKASI” DİZİSİNDE OTURDUĞU KOLTUKTA ARTIK KİMSE OTURMAYACAK... Dizinin yapımcısı Sinan...
 4. iş yerinde

  iş yerinde

  patronunuza sinirlendiğinizde yüzüne ne haykırmak isterdiniz? :sin:

Sayfayı Paylaş