1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Romatizma neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  romatizma neden olur, romatizma kimlerde olur,romatizma nasıl tedavi edilir,romatizma kimlerde görülür,romatizma nasıl giderilir,romatizma hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>  Romatizma deyince çoğumuz dizlerini ve ellerini ovuşturan, eklem ağrılarından şikayet eden, genellikle de belli bir yaşın üzerindeki insanları gözümüzün önüne getiririz. Tamamen yanlış olmasa da, bu eksik bir bilgi sayılır. Çünkü romatizma deyince aslında tek bir hastalıktan söz etmek mümkün değildir. Romatizma yerine, ‘romatizmal hastalıklar’ demek daha yerinde olur zira yüzden fazla romatizma türü vardır. Örneğin gut hastalığı, eklem iltihaplanması (artrit), kireçlenme, lupus ve kemik erimesi (osteoropoz), romatizmal hastalıklar grubundadır.

  Romatizmal hastalıklar vücutta eklemleri, kasları, kemikleri ve bunları birbirine bağlayan bağları etkileyen ve bu dokularda meydana gelen hasar sonucu eklemlerde şişliklere, kızarıklığa, hareket kısıtlanmasına ve hatta şekil bozukluklarına yol açabilen rahatsızlıklardır. Bazı romatizma türlerinde sadece eklemler değil, iç organlar ve bağışıklık sistemi de etkilenir. Çoğu romatizmal hastalığın kesin nedeni bugün hala bilinmezliğini korumaktadır. Genetik faktörler, çevresel faktörler, yaş, cinsiyet gibi etkenlerden söz edilir. En bilinen romatizmal hastalıklardan birkaçının nedenlerine dair bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.


  Osteoartrit (Kireçlenme) Kemik uçlarını saran kıkırdak adlı doku sayesinde, kemiklerimizin birbirine sürtünmesi engellenir ve eklemlerimizi rahatça hareket ettirebiliriz. Fakat zaman içerisinde farklı nedenlerden dolayı kıkırdak yıpranır, incelir ve bu durumda hareketler kısıtlanmaya başlar yani eklemleri hareket ettirmek zorlaşır ve ağrılar meydana gelir.

  Kireçlenmeden genellikle eller, dizler, kalça eklemleri, boyun ve bel etkilenir. Bunlar en çok kullanılan ya da en çok baskıya maruz kalan eklemlerdir. Bu nedenle yaşlanma, yaralanma, fazla kullanma veya fazla kiloyla birlikte çoğunlukla bu eklemlerdeki kıkırdaklar zarar görür. Hem kıkırdağın hem de kemiklerin yapısı bozulduğu için, eklemde ağrı, şişlik ve şekil bozuklukları görülür.

  Kireçlenmenin nedenlerini özetle sıralayacak olursak: orta yaşı geçmiş olmak, kalıtsal nedenler (ailede görülmesi), cinsiyet (kadınlarda daha sık görülür), fazla kilolu olmak, eklemde yapısal bozukluk olması (doğuştan ya da kaza, hastalık sonucu vb), eklemlerin aşırı kullanılması en sık karşılaşılan sebeplerdir.

  Romatoid Artrit
  Romatoid artrit, bir eklem iltihabı türüdür ve vücutta en çok el, ayak ve bilekleri etkiler. Eğer diz ya da ellerin birinde romatoid artrit varsa, genellikle diğerinde de var demektir. Bu hastalık çoğunlukla birden fazla eklemi etkiler ve vücudun herhangi bir eklemi etkilenebilir. Kişiler kendilerini hasta ve yorgun hissedebilir ve bazen hastalık ateş de yapar.

  Hastalık bazı kişilerde sadece birkaç ay ya da bir iki yıl sürer ve zarar vermeden geçer. Bazı kişilerde ise hastalığın ‘alevlenme‘ denilen döneminde belirtiler kötüleşir, gerileme dönemlerinde ise kişi kendini iyi hisseder. Bazılarıysa hastalığın ciddi bir türüyle karşı karşıyadır ve uzun yıllar hatta yaşam boyu sürer. Hastalığın bu türü ciddi eklem hasarlarına yol açabilir.

  Daha çok kadınlarda görülmesine karşın çocuk, genç ya da orta yaşlı kişilerde romatoid artrit görülebilir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, romatoid artrit vücudu hastalıklardan koruması gereken bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularına saldırmasıyla ortaya çıkar. Genetik, çevresel ve hormonal faktörlerin de hastalığın ortaya çıkışında rol oynadığı düşünülür.

  Gut Hastalığı
  Gut hastalığı artritin (eklem iltihabının) en ağrılı türlerinden biridir. Vücutta çok fazla ürik asidin birikmesi nedeniyle oluşur. Keskin ürik asit kristalleri eklemlerde ve sıklıkla da ayak başparmağında depolanır. Kristaller deri altında yumrulara ya da böbrek taşına neden olabilir. Ayak başparmağı dışında bilekler, parmaklar, dirsekler, dizler, topuklar ve ayağın üst kısmı da gut hastalığından etkilenebilir. Bu bölgelerde ağrı, şişlik, kızarma, ısınma ve eklemlerde sertlik görülebilir.

  Gut hastalığı ürik asit birikmesi yüzünden, ürik asit ise hem vücutta hem de yiyeceklerde bulunan ve pürin denilen maddelerin parçalanması yüzünden oluşur. Ürik asidin normalde idrarla atılması gerekir ancak vücut ürik asit üretimini artırmışsa, böbrekler ürik asidi yeterince atamıyorsa ya da bir kişi pürinler içeren yiyeceklerden fazla tüketiyorsa, ürik asit kanda birikebilir.

  Ailede gut hastalığı olanlar, erkekler, fazla kilolu olanlar, fazla alkol tüketenler, pürin bakımından zengin yiyecekleri sık tüketenler (ciğer, bakliyat, kırmızı et, deniz ürünleri…), yüksek tansiyonu olanlar, diyabet hastaları, kandaki yağ ve kolesterol oranı yüksek olanlar, ilaç kullananlar (aspirin, idrar söktürücü, B3 vitamini…) bu hastalıkla ilgili olarak risk grubunda sayılabilirler.

  Lupus
  Bağışıklık sistemi vücuttaki yabancı maddelere karşı saldırıya geçecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak lupus hastalarında bağışıklık sistemi vücudun kendi sağlıklı hücre ve dokularına saldırır. Bu durumdan eklemler, cilt, böbrekler, kalp, ciğerler, damarlar ve beyin etkilenebilir. Farklı lupus türleri vardır ve bu hastalık kadınlarda daha çok görülür.

  Hastalığın belirtileri arasında eklemlerde ağrı ve şişlik, kas ağrıları, nedeni bilinmeyen ateş, ciltte kırmızı döküntü, saç dökülmesi, yorgunluk, güneşe karşı hassasiyet, soluk ya da mor parmaklar, derin nefes alındığında hissedilen göğüs ağrısı gibi pek çok madde sayılır. Hastalığın nedeni henüz kesin olarak söylenememektedir. Genlerin bu hastalığın ortaya çıkışında rol oynadığı kabul edilir ancak kimin lupus hastası olacağını sadece genlerin belirlediği söylenemez. Pek çok farklı faktörün bir araya gelerek hastalığı tetiklediği düşünülür.


   
  Son düzenleme: 25 Aralık 2014
Romatizma neden olur ? Belirtileri ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kurdeşen neden olur ? Tedavisi ve Belirtileri

  Kurdeşen neden olur ? Tedavisi ve Belirtileri

  kurdeşen nedir,kurdeşen nasıl geçer,kurdeşen nasıl tedavi edilir,kurdeşen kimlerde görülür,kurdeşen evde nasıl giderilir,kurdeşen nasıl teşhis edilir Halk arasında kurdeşen diye bilinen cilt hastalığının tıp dilindeki adı ürtikerdir. Kurdeşen, ciltte ortaya çıkan -genellikle de kaşıntılı- kızarık kabarıklıklardır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu kabarıklıklar cildin herhangi bir...
 2. Sarılık neden olur ?Tedavisi ve Belirtileri

  Sarılık neden olur ?Tedavisi ve Belirtileri

  sarılık nedir,sarılık neden olur ve tedavisi,sarılık belirtileri,sarılık kimlerde görülür,sarılık neden yükselir,sarılık nasıl tedavi edilir,sarılık nasıl geçer, Sarılık cildin, mukozanın (iç organlarımızın içini örten zar) veya gözlerin sarı renk almasıdır. Bu sarı pigment, kırmızı kan hücrelerinin bir yan ürünü olan bilirubin maddesinden kaynaklanır. Bilirubin, vücudun eski kırmızı kan...
 3. Sedef hastalığı neden olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Sedef hastalığı neden olur? Belirtileri ve Tedavisi

  sedef hastalığı nedir,sedef hastalığı kimlerde olur, sedef hastalığının belirtileri nelerdir,sedef hastalığının tedavisi nasıldır, sedef hastalığı nasıl geçer Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı uzmanları, “Sedef, beklenmedik bir şekilde ortaya çıkıp kaybolabilir. Bulaşıcı (mikrobik) bir hastalık değildir ve iyileşirken deride iz bırakmaz"...
 4. Romatizması olanlar nasıl beslenmeli?

  Romatizması olanlar nasıl beslenmeli?

  Tüm dünya üzerinde milyonlarca insanda görülen ve bağışıklık sistemi üzerindeki sorunlar nedeniyle ortaya çıkan romatizma eklemlerin iç bölgesindeki bakterilerden kaynaklıdır. Kronik bir hastalık olarak da tanımlanabilir. Uzun dönemli bir tedavi gerektiren romatizma, önlem alınmadığında hareket kabiliyetinde önemli sorunlara yol açar. Romatizmanın tedavisi yapılsa da bu hastalığın tamamen...
 5. Siroz nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Siroz nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Siroz bir komplikasyonudur karaciğer hastalığının kaybını içerir.Birçok sebep olmasına rağmen alkol ve viral hepatit B ve C, sirozın sık görülen nedenidir. Siroz teşhisi öykü, fizik muayene ve kan testleri ile teyit edilebilir ve karaciğer biyopsisi gerekebilir.Bu makale siroz,siroz nedir,sirozun belirtileri,sirozun nedenleri ve sirozun tedavisi ile ilgili bilgileri içermektedir....

Sayfayı Paylaş