1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Roseola İnfantum nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Roseola (6. Hastalık) pembe-kırmızı cilt döküntüleri ve ateşle seyreden, çoğunlukla bebek ve çocukları etkileyen viral bir hastalıktır. Etken mikroorganizma insan herpesvirüs 6 (HHV-6) 'dir ( bazen HHV-7 de neden olabilmektedir) Bu iki virüste daha çok bilinen Herpes Simpleks virüsü ile aynı aileden gelir ancak onun gibi uçuk ve genital herpes enfeksiyonlarına neden olmaz.

  Roseola genellikle 3 ay- 4 yaş arasında ve özellikle de 6 ay-1 yaş arasında sık rastlanılan hafif seyirli bir virüs enfeksiyonudur. 4 yaşın üzerinde pek rastlanmaz. İlkbahar ve sonbaharda daha çok görülür, bazen yerel küçük salgınlar oluşturabilir. Hastalık bulaştıktan sonra belirtiler 5-15 gün sonra ortaya çıkar (inkübasyon süresi)

  BİR BAKIŞTA ROSEOLA

  Roseola üç ay- altı yaş arasındaki çocukları etkileyen çok yaygın hafif viral hastalıklardan biridir.

  Bir kaç saat ile üç beş gün sürebilen yüksek ateş ve sonrasında kırmızı deri döküntüleri ile seyreder.

  Döküntü, bazen kızamık veya kızamıkçık ile karışabilir.

  Rozeola da en büyük risk ateşin tetiklediği febril konvülziyon (havale) riskidir.

  Tedavi seçenekleri bol sıvı, parasetamol, dinlenme ve evde bakımı içerir.


  < Konu Resmi..>  ÇOCUK SAĞLIĞIYLA İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/cocuk-sagligi-ve-egitimi.63/
  Belirtiler:

  Roseola 39,4 - 40,6 derece arasında genellikle 2-3 gün süren, en fazla 8 güne kadar uzayabilen ani yüksek ateş ile başlar. Ateş başladığı gibi aniden normale döner. Bazen yüksek ateşe bağlı nöbetler gelişebilir. Kulak arkası ve boyunda lenf bezlerinde şişmeler görülebilir.Nadiren ensefalit ve hepatit gelişebilir.

  Diğer belirtileri göz kızarıklığı, burun akması, huzursuzluk, sinirlilik,iştahsızlık, boğaz ağrısıdır.

  Ateşin düşmesi ile birlikte pembe-kırmızı döküntüler başlar. Döküntüler önce gövde ve boyunda başlar, daha sonra yüz, kollar ve bacaklara yayılır. Kabuk hafifçe kaldırılırsa altında yara oluşabilir. Döküntüler birkaç saat ile 1-2 gün arasında sürebilir. Genellikle kaşıntı yoktur.

  Hastalık genellikle bir haftada iyileşir. HHV-6 enfeksiyonlarının yaklaşık % 70 inde döküntü oluşmaz, sadece ateş vardır.

  Bulaşma:

  Roseola enfekte kişilerin burun ve boğaz sıvılarından damlacık yoluyla yayılır. Virüsü taşıyan bir kişi konuşurken, gülerken, hapşırırken veya öksürürken damlacık yoluyla virüsü yayar. Hastalık belirtileri başlamış olan çocuklardan ziyade henüz hastalık belirtileri başlamamış ancak enfekte olmuş çocuklar tarafından bulaştırılır.

  Tanı:

  Tanı genellikle 3 ay- 4 yaş arasındaki çocuklarda belirtilerin değerlendirilmesi, lenfadenopatilerin saptanması ile kolayca konur. Test yapılması nadiren gereklidir, ancak kültür veya serolojik testler ile tanı teyit edilebilir.

  Tedavi:

  Roseola'nın özel bir tedavisi yoktur ve genellikle profesyonel tedavi gerektirmez. Bir bakteri değil, virüs hastalığı olduğu için antibiyotiklerin faydası olmaz. Tedavi yüksek ateşin azaltılmasını amaçlar. Ateş tedavisinde asetaminofen,ibuprofen, ya da sünger banyoları kullanılabilir. İlaçların dozu için mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uyun.Reye sendromu riski nedeniyle aspirin vermeyin. Bol sıvı verilmesi uygundur.

  Roseola döküntüleri tedavi gerekmeden kendiliğinden kaybolur.

  Ne zaman endişelenmelyim?

  Roseola genellikle zararsız bir viral enfeksiyondur. Ateşe neden olabilecek herhangi bir hastalık gibi, roseola da 1 ila 3 dakika süren kontrolsüz kas spazmları ve tepkisizlik olarak kendini gösteren havale nöbetlerine neden olabilir. Bu nöbetler ateşin kısa süre içinde hızla artması ile oluşur. Bu durum ortaya çıkarsa, 112'yi arayın veya en yakın acil servise gidin.
  Asetaminofen veya ibuprofen serin bir banyoya rağmen ateş düşmüyorsa,
  Çok hasta görünümü devam ediyorsa
  Sinirli ya da aşırı yorgun görünüyorsa
  Döküntüler kötüleşiyorsa
  Belirtiler şiddetleniyor, kötüleşiyor veya tahammül edilemez hale geliyorsa
  Döküntüler 1 haftadan fazla sürüyor ve yeni döküntüler çıkıyorsa
  Bir sağlık kuruluşuna başvurun.

  Olası Komplikasyonlar

  Aseptik menenjit (nadir)
  Ensefalit (nadir)
  Febril nöbettir
  Döküntüler bazen kızamık veya kızamıkçık ile karışabilir.
  Bazen kulak enfeksiyonlarına yol açabilir.

  Önleme

  Dikkatli el yıkama Roseola neden virüslerin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.Bunun dışında yayılmasını önlemek için bilinen hiçbir yol yoktur.Enfeksiyon bir kez geçirildiğinde kalıcı bağışıklık sağlamaz. Seyrekte olsa Roseolanın tekrarladığı görülmüştür.
   
Roseola İnfantum nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Boyun fıtığı nedenleri ve tedavisi

  Boyun fıtığı nedenleri ve tedavisi

  Boyun fıtığı nedenleri nelerdir Boyun fıtığı sebepleri Boyun fıtığı belirtileri Bir çok insanın sağlık sorunları arasında gelmektedir boyun fıtığı. Yaygın olan bu sağlık sorunun nedenleri nelerdir. Yani boyun fıtığı nedenleri ve belirtileri nelerdir bu yazımızda konu alıyoruz Melek'lerim. Boyun Fıtığının Belirtileri Boyun fıtığının ilk belirtisi kollarda, boyunda ve göğüs bölgesinde...
 3. Çocuklarda kabızlık nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda kabızlık nedenleri ve tedavisi

  çocuklarda kabızlık tedavisi çocuklarda kabızlık nedenleri Merhaba Melek'ler... Bu sayfamızda çocuk hastalıkları arasındao ldukça yaygın olan kabızlık sorununun nedenleri hakkında ve çocuklarda kabızlık tedavisi hakkında bilgilere yer veriyoruz. Kabızlığın Tanımı - Kakasını yaparken çocuğunuzun ağrı çekmesi ya da ağlaması VE/VEYA - 10 dakikadan uzun süren ıkınma veya zorlama...
 4. Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

  Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

  çocuklarda baş dönmesi, çocuklarda baş dönmesi nedenleri, baş dönmesi nedenleri Baş dönmesi sadece yetişkinler de oluşan bir durum değildir. Bazen çocuklar da oluşan baş dönmesi de farklı sağlık sorunlarının tetiklediği nedenlere bağlı olarak görülebilir. Çocuklar da görülen baş dönmesi nedenleri ve tedavisi hakkın da sizlere detaylı sağlık bilgilerini sunuyoruz. İltihaplı bazı...
 5. Aşırı terleme nedenleri ve tedavisi

  Aşırı terleme nedenleri ve tedavisi

  Hiperhidroz, bir kişinin aşırı terlediği yaygın bir durumdur.Bir çok kişinin ortak sorunudur. Kişi olduğun dan fazla terler ve bu durum onun için toplum da utanç kaynağı olabilmektedir.Aşırı terleme günlük aktivitelere müdahale edebilir. Terleme ile ilgili tüm ayrıntıları bu makalede ele aldık.Terleme,terleme nedir,terleme neden olur,terleme nerelerde olur,terlemenin tedavisi varmıdır.? Merak...

Sayfayı Paylaş