RSI Hastalığı

T

TİTAN

Forum Okuru
RSI Hastalığı
RSI, nedir, belirtileri, tedavisi, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


https://www.meleklermekani.com/imagehosting/rsi (2)-158.jpgSevgili melekler,
Özellikle bilgisayar kullanıcılarının muzdarip olduğu RSI(Repetitive Strain Injury) olarak da bilinen tekrarlanan zorlanma sakatlığı, çalışmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir kol rahatsızlığıdır.Bu sakatlık, genellikle elleri, başparmağı, boynu, dirseği ve omuzları etkiler. Çoğunlukla kemiği kasa bağlayan kiriş etrafındaki kılıfın iltihaplanması sonucu oluşur.

Tekrarlanan zorlanma sakatlığı belirtileri; ilgili bölgede ağrı, güçsüzlük, şişme ve yanma genel tekrarlanan zorlanma sakatlığı belirtileri arasında sayılabilir.

Tekrarlanan zorlanma sakatlığı belirtileri nedenleri
Bölgenin aşırı kullanımı sonucu ve kötü duruş oturuşa bağlı olarak ortaya çıkar ve bilgisayar önünde çok zaman geçirenlerde, sık spor yapanlarda ve tekrarlayan fiziksel çaba gerektiren işlerle uğraşan kişilerde görülür. Diğer örnekler tenis dirseği ve yazar krampıdır.

Tekrarlanan zorlanma sakatlığı için doktora danışın
Ağrının yanı sıra, elleri, parmakları ve/veya şişmiş eklemleri oynatmakta güçlük çekiyorsanız, bileğinizde veya elinizdeki ağrı, düşme veya başka bir kaza sonucu meydana geldiyse, geceleri ağrı artıyorsa, el ve parmaklarınızın rengi soğuk havada önce soluklaşıp sonra kızarıyorsa kıs süre içerisinde tekrarlanan zorlanma sakatlığı teşhisi için doktorunuza başvurunuz.

Tekrarlanan zorlanma sakatlığı için tedavi ve doktor önerileri
Tekrarlanan zorlanma sakatlığının kısa vadeli tedavileri arasında, istirahat, soğuk kompres uygulaması ve iltihap giderici ağrıkesiciler sayılabilir. Örneğin, el ve bilekteki için, atele alınmanız veya çalışma yöntemlerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Kullandığınız koltuk ya da sandalyenin rahat olmasını sağlayın ve duruş ve oturuşunuza özen gösterin. Bilgisayar başında çalışıyorsanız, saat başı on dakika molalar verin. Çalışırken dirseklerinizin bileklerinizden daha aşağıda durmaması gerekir. Tekrarlanan zorlanma sakatlığının ilerlemesi durumunda, rahatsızlığı olanlar işlerini sürdüremez duruma gelebildiklerinden, sorunu fark ettiğiniz anda, önleyici yöntemler konusunda bilgi almanızda yarar vardır.

Tekrarlanan zorlanma sakatlığı için bitkisel ve alternatif tedavi yöntemleri
Tekrarlanan zorlanma sakatlığı için bitkisel ilaç tedavisi; Karakafes (Symphytum sp.), karaağaç (Ulmus sp.) keten tohumu (Linum sp.) veya hatmi çiçeğinden (Malva sp.) hazırlanmış sıcak bir yara lapası hazırlayın. Seçtiğiniz bitkinin taze yapraklarını kaynatın ve ardından elinizle tutabileceğiniz sıcaklığa gelene kadar soğumaya bırakın. Suyunu mümkün olduğunca süzdükten sonra, bitkileri bir tülbent içerisine sarıp doğrudan ağrıyan bölgeye uygulayın.

Aynı şekilde, kurutulmuş bitkilerin üzerine sıcak su ekleyip macun haline getirerek, tülbent içerisinde ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Tekrarlanan zorlanma sakatlığı için homeopati tedavisi; Ağrıyı gidermek için, ağrıyan bölgeye Arnica kremi sürün. Uç gün boyunca, günde iki kez 6x dozunda olmak kaydıyla Arnica ya da Aconite (kurtboğan) alabilirsiniz. Tedaviyi uygulamadan 15 dakika önce ve sonrasında, hiçbir şey yiyip içmeyin ve dişlerinizi fırçalamayın.
bitkiseldiyet.com
 
Üst