1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  RSI Hastalığı

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  RSI, nedir, belirtileri, tedavisi, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  < Konu Resmi..>
  Sevgili melekler,
  Özellikle bilgisayar kullanıcılarının muzdarip olduğu RSI(Repetitive Strain Injury) olarak da bilinen tekrarlanan zorlanma sakatlığı, çalışmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir kol rahatsızlığıdır.Bu sakatlık, genellikle elleri, başparmağı, boynu, dirseği ve omuzları etkiler. Çoğunlukla kemiği kasa bağlayan kiriş etrafındaki kılıfın iltihaplanması sonucu oluşur.

  Tekrarlanan zorlanma sakatlığı belirtileri; ilgili bölgede ağrı, güçsüzlük, şişme ve yanma genel tekrarlanan zorlanma sakatlığı belirtileri arasında sayılabilir.

  Tekrarlanan zorlanma sakatlığı belirtileri nedenleri
  Bölgenin aşırı kullanımı sonucu ve kötü duruş oturuşa bağlı olarak ortaya çıkar ve bilgisayar önünde çok zaman geçirenlerde, sık spor yapanlarda ve tekrarlayan fiziksel çaba gerektiren işlerle uğraşan kişilerde görülür. Diğer örnekler tenis dirseği ve yazar krampıdır.

  Tekrarlanan zorlanma sakatlığı için doktora danışın
  Ağrının yanı sıra, elleri, parmakları ve/veya şişmiş eklemleri oynatmakta güçlük çekiyorsanız, bileğinizde veya elinizdeki ağrı, düşme veya başka bir kaza sonucu meydana geldiyse, geceleri ağrı artıyorsa, el ve parmaklarınızın rengi soğuk havada önce soluklaşıp sonra kızarıyorsa kıs süre içerisinde tekrarlanan zorlanma sakatlığı teşhisi için doktorunuza başvurunuz.

  Tekrarlanan zorlanma sakatlığı için tedavi ve doktor önerileri
  Tekrarlanan zorlanma sakatlığının kısa vadeli tedavileri arasında, istirahat, soğuk kompres uygulaması ve iltihap giderici ağrıkesiciler sayılabilir. Örneğin, el ve bilekteki için, atele alınmanız veya çalışma yöntemlerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Kullandığınız koltuk ya da sandalyenin rahat olmasını sağlayın ve duruş ve oturuşunuza özen gösterin. Bilgisayar başında çalışıyorsanız, saat başı on dakika molalar verin. Çalışırken dirseklerinizin bileklerinizden daha aşağıda durmaması gerekir. Tekrarlanan zorlanma sakatlığının ilerlemesi durumunda, rahatsızlığı olanlar işlerini sürdüremez duruma gelebildiklerinden, sorunu fark ettiğiniz anda, önleyici yöntemler konusunda bilgi almanızda yarar vardır.

  Tekrarlanan zorlanma sakatlığı için bitkisel ve alternatif tedavi yöntemleri
  Tekrarlanan zorlanma sakatlığı için bitkisel ilaç tedavisi; Karakafes (Symphytum sp.), karaağaç (Ulmus sp.) keten tohumu (Linum sp.) veya hatmi çiçeğinden (Malva sp.) hazırlanmış sıcak bir yara lapası hazırlayın. Seçtiğiniz bitkinin taze yapraklarını kaynatın ve ardından elinizle tutabileceğiniz sıcaklığa gelene kadar soğumaya bırakın. Suyunu mümkün olduğunca süzdükten sonra, bitkileri bir tülbent içerisine sarıp doğrudan ağrıyan bölgeye uygulayın.

  Aynı şekilde, kurutulmuş bitkilerin üzerine sıcak su ekleyip macun haline getirerek, tülbent içerisinde ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.

  Tekrarlanan zorlanma sakatlığı için homeopati tedavisi; Ağrıyı gidermek için, ağrıyan bölgeye Arnica kremi sürün. Uç gün boyunca, günde iki kez 6x dozunda olmak kaydıyla Arnica ya da Aconite (kurtboğan) alabilirsiniz. Tedaviyi uygulamadan 15 dakika önce ve sonrasında, hiçbir şey yiyip içmeyin ve dişlerinizi fırçalamayın.
  bitkiseldiyet.com   
RSI Hastalığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hastalık

  hastalık

  Hasta olduğunuzu gördüyseniz, geçici bir hastalığa yakalanacaksınız. Yakın bir akrabanızla tartışabilirsiniz. Ani kararlar almamaya özen gösterin.Kişinin tam tersi iyi olduğunu açıklar. Ama bazen olduğu gibi de çıkabilir.Rüyada hasta veya hastalik görmek iyi degil-dir. Çünkü dinde fesada isarettir. Hasta olup kisa zamanda iyiles-tigini gören, hasta ise iyilesir. Hastaligi geçip hemen evinden...
 2. RSI Nedir? - Göreceli Güç Endeksi

  RSI Nedir? - Göreceli Güç Endeksi

  rsi nedir rsı nedir göreceli güç endeksi rsı ne demek rsi ne demek Göreceli Güç Endeksi (RSI); piyasalarda yaygın olarak kullanılan bir indikatördür. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir. Hisse senedinin veya endeksin kendi iç gücünü ölçer. Başka bir ifadeyle bu indikatör; hisse senedinin veya endeksin bünyesi içindeki gücünü kendisine göre karşılaştırır. RSI'ın; bir hisse senedinin...
 3. Burasi ç@RsI kösesi 19bjk03

  Burasi ç@RsI kösesi 19bjk03

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 4. Kusma hastalığı

  Kusma hastalığı

  kusma hastalığı, bulimia nevroza, nedir, sonuçları, tedavisi hakkında tüm bilgiler burada arkadaşlar Son dönemlerde, tv de sıkça duyduğumuz zayıflama yöntemi olarak tercih edilen ve ne yazık ki ölümlere neden olan kusma hastalığı yani Bulimia nevroza hastalığı hakkında detaylı bilgiler aktarıyoruz bu makalemizde sizlere Melek'ler. Uzmanlar, yeme dürtüsüne engel olamayıp çok fazla yemek...
 5. Lejyoner Hastalığı (klima Hastalığı)

  Lejyoner Hastalığı (klima Hastalığı)

  klima hastalığı nedir,klima hastalığının belirtileri,klima hastalığının nedenleri,klima hastalığının tedavisi,klima hastalığı hakkında bilgiler Lejyoner Hastalığı, Legionellaceae ailesinden L. Pneumophilia adlı bakterinin neden olduğu pnömoni yani zatürre hastalığı olarak tanımlanır. Hastalığa neden olan bakteri 1977 yılında Philadelphia’da Lejyonerlerin toplantısı sırasında ortaya...

Sayfayı Paylaş