1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Rumeli hisarı ne amaçla inşa edilmiş

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Biliyorsunuz boğazda karşılıklı iki hisar var biri Anadolu hisarı biri Rumeli hisarı. Anadolu hisarı yapğılış sebbeini biliyorum peki ya rumeli hisarı neden yapılmış ?
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Sayın misafirimiz, Rumeli hisarı günümüzde her yıl yaz döneminde konserlerin verildiği yer olan, müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılan Rumeli Hisarı ile ilgili başka neler biliyorsunuz,Rumeli Hisarı ne zaman neden kim tarafından yapılmıştır Rumeli Hisarı’nın özellikleri nelerdir İşte Rumeli Hisarı ile ilgili tüm bilgiler;

  Nerededir: Rumeli Hisarı İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alır.

  Kim Yaptırmıştır Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. ayrıca Fatih Sultan Mehmet, hisarın yapımında bizzat görev almıştır.

  Ne Zaman Yapılmıştır

  15 Nisan 1452 tarihinde yapımına başlanan hisar, 31 ağustos 1452 tarihinde tamamlanmıştır. yani Rumeli Hisarı sadece 4 buçuk aylık gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.

  Rumeli Hisarı’nın diğer isimleri nelerdir Rumeli Hisarı’nın adı Fatih vakfiyelerinde Kulle-i Cedide; Neşri tarihinde Yenice Hisar; Kemalpaşazade, Aşıkpaşazade ve Nişancı tarihlerinde Boğazkesen Hisarı olarak geçmektedir.
   
Rumeli hisarı ne amaçla inşa edilmiş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Eiffel Kulesi Nasıl İnşa Edildi?

  Eiffel Kulesi Nasıl İnşa Edildi?

  Resimlerin büyültülmüş halini görmek için üzerlerine tıklayınız.
 2. 100 yıl önce Rumeli Hisarı

  100 yıl önce Rumeli Hisarı

  rumeli hisarının havadan görünüşü Rumeli Hisarı Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı'nın tam karşısına inşa ettirilmiştir. Bugün Rumeli Hisarı Hisarın inşaasına 15 Nisan 1452'de başlanmıştır.Rumeli Hisarı bugün müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktadır. Hisarda...
 3. rumeli hisarı

  rumeli hisarı

  . kaynak:forumtayfa.com
 4. Rumeli hisarı

  Rumeli hisarı

  Rumeli Hisarı İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Boğaziçi'nde bulunduğu semte adını veren hisar. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı'nın tam karşısına inşa ettirilmiştir. Burası boğazın en dar noktasıdır.Mekanda uzun yıllardır Rumeli hisarı konserleri düzenlenmektedir. Rumeli...
 5. rumeli hisarının resmi

  rumeli hisarının resmi

  rumeli hisarının resmi lazım bana hemde çok acil lazım varsa elinizde rumeli hisarının resimleri burdan paylaşın kızlar.

Sayfayı Paylaş