1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Rüstem Batum kimdir

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  rüstem batum öldü mü rüstem batum kimdir, hayatı, biyografi, hakkında bilgiler ve özet geçmişi burada arkadaşlar.


  < Konu Resmi..>


  Tiyatro oyuncusu ve gazeteci Rüstem Batum hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler burada Melek'ler.  Rüstem Batum 1952 yılında İstanbul'da doğdu. Saint Joseph Lisesi'ni 1971'de bitirdi. Bükreş'te iki yıl siyasal bilgiler eğitimi gördü. Institut des Arts de Diffussion'da dört yıl okudu. California ve Los Angeles'ta iki yıl stüdyo fotoğrafçılığı ile tiyatro kursu gördü.

  Basın, moda ve reklam fotografçılığıyla birlikte gazetecilik de yaptı. Türkiye'de reklam filmleri yapımcılığı ve yönetmenliği görevinde bulundu. Televizyonda program ve talk show yaptı. Tek kişilik gösterilerini tiyatro sahnelerine de taşıdı


  Sanatçının özgeçmişi

  Rüstem Batum İstanbul'da doğdu. Saint Joseph Lisesini bitirdi. Brüksel'de I.A.D.( Institut des Arts de Diffusion)un Sinema-TV yapımcılık ve yönetmenlik bölümünden mezun oldu. Zoom Yapım'ı kurdu, yapımcı yönetmen olarak 100 ü aşkın reklam filmi çekti. Los Angeles'a yerleşti, U.C.L.A'da profesyonel stüdyo fotoğrafçılığı ve tiyatro eğitimi aldı.A.B.D'de 5 yıl süreyle hem SİPA Press için fotoğrafçı olarak çalıştı hem de reklam ve plak kapakları çekti. Fotoğrafları elliyi aşkın ülkede dergi ve gazetelerde yayınlandı. Türkiye'ye döndükten sonra "İki Ters bi Düz Laflar" ve "Halamın Stand up'ları" adlı stand-up komedileri yazdı ve oynadı. "İki Ters bi Düz Laflar" ile Avni Dilligil Tiyatro Ödülü'nü kazandı. Milliyet Gazetesindeki yazılarının derlendiği "Rugan Ayakkabılı Hipopotam" adlı kitabı yayınlandı. "Rüstem Batum Show", "Rüstem Batum'la 360 Derece", "Rüstem Batum'la Söylenmeyenler" isimli TV programlarını hazırladı ve sundu. Bu programlar "En iyi Talk Show" ve 2004 yılında da Çağdaş Gazeteciler Derneğinin "En İyi TV Programı" ödüllerini kazandı. Yapımcı-yönetmen olarak dünyanın önemli 8 şehri ile ilgili "Rüstem Batum'un Gözüyle" adlı belgesel serisini yaptı. 2003 yılında yapımcı-yönetmen olarak İstanbul, Newyork ve Londra'da da gösterilen "Hangi Kıbrıs" belgeselini çekti. Son yıllarda ,televizyon çalişmaları yüzünden yavaşlattığı fotoğraf çalışmalarına tekrar ağırlık verdi. Türkiye'deki ilk sergisini Ekim 2006'da 25. TÜYAP Kitap ve Sanat Fuarı'nda açtı.  Dünyanın yedi önemli şehrinde yer alan ve dünyanın en saygın fotoğrafçılarının eserlerinin sergilendiği Leica Galerilerin sekizincisi, İstanbul'da efsane fotoğrafçı Sebastiao Salgado'nun 'INDIA' sergisi ile 1 Şubat 2007de kapılarını açmıştı.
  Dünyanın en prestijli fotoğraf galerilerinden biri olarak kabul edilen Leica Galeri İstanbul'da 5 Nisan 26 Mayıs 2007 tarihleri arasındaki ikinci sergide yer alan isim Rüstem Batum.

  Rüstem Batum yıllarca dünyanın en büyük ve önemli fotoğraf ajanslarından SİPA Press için çalıştı. ABD'de ve Avrupa'da dergilerde kapak olarak yayınlanan fotoğraflarının yanı sıra plak kapakları, reklam ve basın fotoğrafları da çekti. Uzun yıllar fotoğraf çeken Rüstem Batum televizyon programları ve belgesel çekimleri yüzünden bir süre ara verdiği fotoğrafa geçtiğimiz yıllarda geri döndü.

  Rüstem Batum'un Çizgiler, Renkler ve Tonlar adındaki bu sergisinde 3 ayrı bölümde 30 yıllık kariyerinden renkli ve siyah beyaz eserleri izlenebildi.

  Çizgiler bölümündeki fotoğraflar, sokaktaki sıradanlıktan sıyrılan, farklı bir Osmanlı- modern Türkiye kontrastını belgeleyen görüntüler serisi. Minarelerin saf çizgileri ile, çok farklı bir bakışla, modern mimarinin beton, mermer ve metal ağırlıklı çizgilerinin yanyana getirilmesinden oluşan fotoğraflar.

  Renkler bölümündeki fotoğraflar, farklı zamanlarda, Sydney'den Venedik'e, Cape Town'dan New York'a dünyanın farklı kentlerinde çekilen ve o kentin değişik mevsimlerdeki renklerini ve ışıklarını ve insanlarındaki farklılıkları yansıtan fotoğraflardan oluşuyor.
  Fotoğrafta anlatımın vuruculuğu için, aydınlığın (ışığın-enerjinin) varlığı kadar, karanlığın (hiçliğin-yokluğun) ağırlığı da önemli bir koşuldur. Yaşam-ölüm ikilemi gibi, siyah-beyaz ikilemi, çoğu zaman çok daha çarpıcı bir anlatım olanağı verir.

  Tonlar bölümü, şehirlerin ıssızlığından, mitinglerin coşkusuna kadar, çok geniş bir yelpazede, renklerden arınmış görüntülerin etkisini öne çıkartan, dünyanın farklı ülkelerinde çekilmiş siyah beyaz fotoğraflar serisi.


   
Rüstem Batum kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. berrrrr bat sözler

  berrrrr bat sözler

  batıcı sözler Geri tepmesiz tüfekler geri teperler. Avcı boy çukurunu asla senden daha cesur biri ile paylaşma. Asla unutma ki silahın en düşük fiyat veren firma tarafından yapılmıştır. Eğer hücumun iyi gidiyorsa, pusuya düşmüşsündür. Bütün beş saniyelik el bombası fünyeleri üç saniyeliktir. Mevziden daha ilerde isen, dost topçunun daha yakına ateş edeceğini unutma. Kolay yol her...
 2. Batı Şeria

  Batı Şeria

  Batı Şeria Coğrafi Verileri Konum: Orta Doğu'da, Ürdün'ün batısında yer alır. Coğrafi konumu: 32 00 Kuzey enlemi, 35 15 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Orta Doğu Yüzölçümü: 5,860 km² Sınırları: toplam: 404 km Sınır komşuları: İsrail 307 km, Ürdün 97 km Sahil şeridi: 0 km (kara ile çevrili) İklimi: Ilıman. Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Ölü Deniz 408 m en yüksek noktası:...
 3. gün batımı resimleri.....

  gün batımı resimleri.....

  gün batımı manzaraları gün batımı fotoğrafları resimleri günbatımı
 4. rüstem paşayla mihrimah sultan evlendimi?

  rüstem paşayla mihrimah sultan evlendimi?

  Merhaba.Muhteşem Yüzyılı çok seviyorum.Mihrimah Sultana hayranım. Tarihte Rüstem paşayla evlendiği söyleniyormuş.Doğru mu bu bilgi?Filme uyarlarlar mı bilmiyorum ama gerçekte ne zaman evlenmiş rüstem paşayla?

Sayfayı Paylaş