Rutin alışkanlıklarımızı pekiştirelim

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Rutin alışkanlıklarımızı pekiştirelim
Anasınıfı eğitimi alan her birey günlük alışkanlıkları yerine getirmede daha başarılı olabilmektedir. Öğretmen başta örnek olarak sağlıklı beslenme, öz bakım becerilerini başarılı bir şekilde yerine getirme davranışlarını tamamlayabilmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmada kahvaltıda yenilip içilen yiyecek ve içecekler sağlıklı beslenmenin temelini kazandırmada büyük etki göstermektedir. Mesela haşlanmış yumurta, süt, peynir, zeytin gibi sağlıklı kahvaltılıklar beslenirken bizlerin dengeli beslenmede etkisi olduğu gerçeğini çocuğa hissettirebilecektir. Birbirinden farklı sağlıklı atıştırmalık seçeneklerini değerlendirirken çocuklara fazla hamur işi tarzı yiyecek tüketimlerinde bulunmamanın önemine değinilmektedir. Kahvaltı saati harici yapılacak etkinlikler aracılığıyla da sağlıklı beslenme ve önemi üzerinde durulabilmektedir.


Sağlıklı beslenen çocuk ve sağlıksız beslenen çocuk resimlerinin yer aldığı afişlerin etrafına eklemelerde bulunularak dikkat çekilebilir. Sağlıklı ç.ocuk mutlu çocuk figürüyle fon kartonuna yapıştırılır. Etrafında da sağlıklı tüketim olabilecek sebze- meyve ve süt, peynir, zeytin gibi tüketim tercihlerinde bulunulabilir. Sağlıksız çocuk resminde mutsuz yüz ifadesi olarak fon kartonu üzerinde çalışma tamamlayabilirsiniz. Etrafında hamur işi, kızartma, hamburger, pizza, çikolata, tatlı, kola, fanta, cips tarzı pek çok zararlı yiyecek tüketim önerilerini yapıştırabilirsiniz.


Türkçe dil etkinliği saati içinde de tekerleme ve hikaye etkinlikleriyle bütünleyici olabilme yoluna gidebilirsiniz. Şarkı etkinliğinde etken yatarım şarkısından faydalanabilirsiniz.

Parmak oyunu – Yumurta-

Bir kek yapalım fırında ( kollar açılarak tepsi görünümü yapılır)

İçine koyalım yumurta ( yumurtaları kırma hareketi yapılır)

Yumurtanın akını karıştıralım sarısıyla

Karıştıralım, karıştıralım…(kaşık tutuyor gibi karıştırma hareketi gerçekleştirilir)

Yanına başka malzemeler yakıştıralım

Cevizleri kıralım. Pekmezle tanıştıralım ( tokalaşma hareketi)

Unu, yağı ve sosu sakın unutmayalım! ( işaret parmağı sallanır)

Bir an üfledim una ( iki avuç yan yana getirilerek üflenir)

Dağıldı her bir yana

Kek kıvamını alınca annem dokundu burnuma (buruna dokunulur)

Kek hamuru burnumda,

Komik göründüm aynada. ( iki el ile baş tutulur ve gülümsenir)

Yaptığım keke harika! ( parmaklar birleştirilir, sallanır)

Siz de katılın bana! ( el sallanarak karşıdakiler çağırılır)

Yapalım bir keke daha


Erken yatarım

Erken yatarım erken kalkarım bir yumurtayı sütle çırparım

Kızarmış ekmek biraz da peynir aman efendim ne güzel yenir

İster yaz olsun ister karakış sabah olunca karnım doyunca

Çantam kitap kalem dolunca giderim okula ben tıpış tıpış

Üstte yer alan parmak oyunu ve şarkı etkinliği sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmada çocukları eğlendirebilecek çalışmalardandır. Resim galerisine eklediğim örneklerden faydalanabilirsiniz. Bunun yanında kendi özgün çalışmalarınızdan da faydalanabilirsiniz.

Aile katılım etkinliğinde tıpkı parmak oyununda yaptığımız gibi annemizle ya da anneanne babaanneyle kek yapma denemesinde bulunabiliriz. Çok eğlenceli olacağına eminim.

Eğitici videolar:
Yeterli ve dengeli beslenme
Ciciki yeterli beslenme
Yeşilay sağlıklı beslenme eğitici video
Sağlıklı ye sağlıklı kal
 
Üst