Rüzgar- güneş- bulut ve yağmurun oluşumu: Haydi eğlenelim

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Rüzgar- güneş- bulut ve yağmurun oluşumu: Haydi eğlenelim
Anasınıfı etkinliklerinde bazı kavram öğretimleri oldukça zor verilebilmektedir. Bunlar arasında yer alan rüzgar ve güneş etkinliği, bulutlardan akıp giden yağmur da son derece zor kavramlardır. Çocuklar daha yağmur nasıl oluşur bilememektedir. Kimileri hayal dünyası olan bulutlar ağlıyor neler üzülüyorlar ki sızlanmalarında bile bulunabilmektedirler. Bu hayal gücüyle gerçek arasındaki dengeyi sağlamak elbette ki öğretmenin görevidir. Öğretmen bu görevi yerine getirirken olabildiğince basit bir dil ile anlatma davranışı göstermelidir.

Rüzgar ve güneş hikayesi

Günlerden bir gün gökyüzünde kuzey rüzgarı ve güneş tartışmaya başlamışlar: ‘Ben en güçlüyüm’ demiş kuzey rüzgarı. ‘Ben senden daha güçlüyüm’ demiş güneş. Kimin daha güçlü olduğu konusunda tartışıp, dururlarken, yoldan geçen bir adam varmış, adamın sırtında bir pelerin varmış. ‘Bak, yoldan geçen şu adamı görüyor musun?’ demiş rüzgar, ‘Kim bu adamın sırtındaki pelerinini çıkarmasını sağlarsa, o en güçlüdür’ demiş. ‘Tamam’ diyerek kabul etmiş güneş.
Çok geçmeden rüzgar tüm gücüyle esmeye başlamış; öyle güçlü esiyormuş ki, hava iyice serinlemiş ve adam soğuktan korunmak için pelerinine daha da sıkı sarılmış. Uçup gitmemesi için de iyice tutmuş pelerinini, soğuktan titreyerek. Sonunda rüzgar esmekten yorulmuş. ‘Ben başaramadıysam, sen hiç başaramazsın’ demiş güneşe kibirle.
Güneş rüzgarın sözlerine aldırış etmeden havayı yavaş yavaş ısıtmaya başlamış. Bir süre sonra hava o kadar ısınmış ki adam şıpır şıpır terlemeye başlamış. Adam sıcaktan bunalarak hemen sırtındaki pelerinini çıkarmış. Rüzgar da güç kullanarak ve zorla hiçbirşey yaptırılamayacağını, herşeyin tatlı tatlı, güzellikle yaptırılabileceğini anlamış.
1(27).jpg
22_regen_ubt.jpeg

Hava olaylarını resim galerisindeki resimlerle anlatarak ardından drama etkinliğine geçiş gerçekleştirebilirsiniz.
Malzemeler :
Hareketli müzik
Bulut
Güneş
Rüzgar
Yağmur
Kar
Kuş
Kelebek
Ağaç
1.AŞAMA
Çocuklar karşılıklı geçerler. Öğretmen hepiniz yağmur bulutlarısınız. Müzik başladığında “Serbest dans edebilirsiniz” der. Müzik kapatıldığında öğretmen “Şimşek çaktı”der.Öğrenciler ellerini karşılıklı vurup, yere düşerler. Oyun birkaç kez tekrarlanır.
2.AŞAMA
Çocuk sayılarına göre rol dağılımı yapılarak uygun resimler, çocukların boyunlarına asılır. Ağaçlar,belli aralıklarla yerlerini alırlar. Uygun ses tınlamalarıyla yönergeler verilir.

Hava bugün çok güzel, Güneş pırıl pırıl parlıyor (güneş gelir)
Kuşlar. kelebekler ağaçların etrafında uçuyorlar
Rüzgar yavaş yavaş esmeye başladı.
Ağaçların dalları bir o yana bir buyana sallanıyor
Rüzgar birden hızlandı. Şimdi öyle kuvvetli esiyor ki
Hava iyice soğudu. Kuşlar ve kelebekler saklandı.
Hava kararmaya başladı. Oda ne!!....Yağmur bulutları geliyor.
Yağmur yağmaya başladı şıpır şıpır şıpır (yavaş). Şıpır şıpır şıpır!!!(hızlı)..
Hava iyice soğudu, kar yağmaya başladı. Oleeeey! Haydi, kartopu oynayalım..
3.AŞAMA
Hikaye bitiminde çocuklara
Oyunda neler yaptınız?
Oyunda en çok hoşlandığınız neydi?
Rolünüzü oynarken neler hissettiniz?
Rüzgar esince ne olur?
Havalar en çok ne zaman soğuk olur?
Kardan adam yapmayı seviyor musunuz?
Gerçek hayatınızda çok rüzgarlı bir havada dışarıda dolaştınız mı? Neler oldu ?
Gibi sorular yöneltilir.20130917_195957.jpg
cropped-cropped-preview.jpg
maxresdefault.jpg
red-bull-x-alps-2013-teki-bir-yamaç-paraşütçüsü.jpg
 
Üst