Rüzgarla Hangi Tohumlar Taşınır?

T

TİTAN

Forum Okuru
Rüzgarla Hangi Tohumlar Taşınır?
rüzgarla hangi tohumlar taşınır rüzgarla taşınan tohumlar hangileridir nasıl taşınırlar resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler
Bahçesi olanlar bahçe bakımıyla ilgilenen bilirler.Zaman zaman kendi dikmedikleri bitkiler biter bahçelerinde.Kimisinin çok güzel çiçekleri olur,kimisi sırf ottan ibarettir.Hiç düşündünüz mü bu bitkiler ekilmediği halde nasıl bitiyor toprağımızda,bahçemizde? :)


bitki1-245.jpg
bitki2-2a.jpg


Bu makalemizde rüzgarla uçup bahçemize gelen tohumlardan bahsedeceğiz melekler :)
Bazı bitkiler tohumlarını etrafa rüzgarla dağıtırlar. Bu sırada tohumlar havada uçuşurlar. Hava yolu ile taşınan tohumların yeterince hafif olmaları gerekmektedir ve şekilleri de uçmaya uygun şekilde tasarlanmış olmalıdır. Örneğin; fındığın ya da hindistan cevizinin büyüklüğünde ve ağırlığında bir tohumun uçmasına imkan yoktur. Bu nedenle rüzgarla taşınan bütün tohumlar çok hafiftirler; ya tüyümsü ya da kanat benzeri yapılara sahiptirler.

Ayrıca uçan tohumların büyük bir çoğunluğu sonbaharın başında yani rüzgarların en şiddetli estiği dönemlerde olgun hale gelirler. Burada rüzgarların ortaya çıkışı ile tohumların olgunlaşma döneminin tam bir uyum içinde olması elbette ki dikkat çekicidir.
Tohumlarını rüzgarla dağıtan bitkiler de diğerleri gibi kendi içlerinde farklı ve özel yapılara sahiptir. Örneğin Kuzey Afrika çöllerinde meyveler ve tohumlar ya kanatlıdır ya da hafif ve tüylüdür. Kuzey Doğu Sudan'daki Nubian Çölü'ndeki ve Kuzey Amerika çöllerindeki bitkiler, meyve ve tohumlarını esintilerle yayarlar. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki bitkilerse top gibi yuvarlak olur ve kurak zamanda rüzgar tarafından sürüklenirler.

Karahindiba, kıvırcık sabia ve devedikeni, tohumlarını rüzgarla dağıtan bitkilerden bazılarıdır. Tohumlarını rüzgarla taşıtan bitkilere başka bir örnek olarak da yer kirazını verebiliriz. Yer kirazı tohumlarının kağıt benzeri hava dolu kesecikleri vardır. Bu kesecikler küçük balonlar gibi tohumların rüzgarda hareket etmesini sağlar.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
insan ve hayvanlara yapışarak tohumlarada örnek verir misin admin :?
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
tuqqce
Üst