S&P: "Türk Bankaları BDT Bankalarından İyi Durumda"

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
S&P: "Türk Bankaları BDT Bankalarından İyi Durumda"
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P), Türkiye’de bankacılık sektörü ile ilgili olarak hazırladığı raporunda, Türk bankalarının Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) bankalarından çok daha iyi durumda olduğunu açıkladı.

Türkiye’deki bankaların güvenilirlik açısından Rusya’ya yakın olduğunu ifade eden S&P, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Ukrayna’nın ise daha büyük risk taşıdığına dikkat çekti.

Konut kredisi makul

Türkiye’de daha önce yaşanan ekonomik krizler nedeniyle alınan önlemlerin yeterli olduğunu açıklanan S&P’nin raporunda, "2008’in son çeyreğine bakıldığında Türkiye’de konut kredilerinin toplamdan aldığı pay, yüzde 11’lerde kalıyor. Bu gelişmekte olan diğer ülkelerin ortalamasının altında kalıyor. Türk bankalarının dış borçlanma konusundaki limitleri de, global likidite sıkıntısından daha az etkilenmesini sağlıyor. Bankaların uluslararası bankalara olan toplam borcu, 56 milyar doları buluyor. Ancak, yabancı varlıklar çıkartıldığında bu rakam, 39 milyar dolara düşüyor" denildi.

Kár yüzde 1.7 arttı

Yatırımcıların risk öngörülerini özellikle siyasi belirsizliklerin yaşandığı 2007 yılı ortalarından bu yana artırdığının ifade edildiği raporda şu bilgilere de yer verildi: "Ülkenin geçmişte finansal ve siyasi krizlere karşı aldığı tavır başarılı oldu. Bankaların uluslararası sermaye piyasalarından aldığı borçlar, yükümlülüklerinin yüzde 15’ini oluşturdu. Bankaların bilançosundaki kur kombinasyonu da değişti. Türk bankalarının kur açığı şu an idare edilebilir boyutlarda. Türk bankalarının geliri 2008’in zor geçen ilk çeyreğinde de esnekliğini korudu. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, sektörde net kár bir önceki yıl aynı döneme göre, yüzde 1.7 arttı."

Yeni krediler düştü

Önümüzdeki çeyreklerde gelirlerde bir düşüş gözlenebileceğini de ifade eden S&P raporunda, "Bankaların önümüzdeki çeyreklerde faiz getirisine bağlı bhüyümesi düşüş gösterebilir. Bu da yeni kredilendirme konusundaki yavaşlamadan kaynaklanır. 2008’in ilk çeyreğinde yüzde 5.4 olan bu getiri bir yıl önce aynı dönemde yüzde 20 seviyelerindeydi" denildi.

hurriyet.com
 
Üst