1. karakuzu

  karakuzu Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.490
  Beğenilen Mesajlar:
  472
  Ödül Puanları:
  113

  Saati Kim Nasıl Bulmuş

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında karakuzu tarafından paylaşıldı.

  saati kim icat etti saati kim bulmuş
  saati kim nasıl bulmuş


  Saati kim nasil bulmus bakalim ögrenelim meli$ler :)

  < Konu Resmi..>  Ilk insanlarin günes saatinden yaralandigini biliyoruz. Ama geceleri ve bulutlu havalarda günes saati bir ise yaramiyordu. Sonra su saatleri bulundu. Bir günde yani 24 saatte yavas yavas bosalan bir su kovanindan ibaretti (4500 - 5000 yil önce Cin ,Misir ve Mezopotamya da uygulanirdi). Sonra tarihte ilk kez Iskenderiye de Yunanli bir saatci silindir ve carklarla kendi kendine calisan bir su saatini gerceklestirdigi biliniyor.
  Bildigimiz rakkasli ilk saat M.S. 1000 yilinda Papa 2. Silvester tarafindan yapildi. Önceleri bu saatlarin katranlari, carklari pratik acidan güclükler cikaracak kadar büyüktüler. Zamanla bu sakincalar giderilip mükemmellestirildi.

  1232 yilindaysa Misir Sultani Alman Imparatoru 2. Frederik e "horologium" diye tanimlanan ve bazi agirliklarla ve sarkaclarla calisan bir saat gönderdi. Bu da gercek anlamda ilk carkli saattir ( bu saat Islam Dünyasinda da parallel olarak tam olarak kimin yaptigi bilin,mese bile baska tip saatler üretildigini gösteriyor). Aradan gecen zamanla Henry de Wieck adinda bir alman carkli saati 1364 yilinda daha da gelistirdi. Fransa Krali 5. Charles , De Wieck i Paris e cagirip kraliyet sarayinin kulelerinden birine bir saat yapmasini istedi. 8 yil calisip bu saati yapti ve bu saatin sadece makina aksami 300 kiloydu. Bu saat 1850 yillarin sonuna kadar calisabildi.

  1509 yılında, Nürenberg’li Alman saatçi Peter Henlein, madeni parçalardan ilk cep saatini yaptı. Henlein,çelik yay yerine domuz kılı kullanmıştı. Bu ilk cep saati "Nürenberg yumurtası" diye tanımlanır. 1583 yılında, Galileo (Galile), "pandelum" diye tammlanan gerçek ve bilimsel ilkelerle çalışan rakkası keşfetti. Galileo,bir ipe bağlı ağırlıkların yani sarkaçların büyüklüğü ne olursa olsun, ipin uzunluğu değişmedikçe aynı süre içinde sallantılarını tamamladıklarını ortaya koymuştu. Böylece, rakkasın bir salıntısı bir saniyede tamamlanan rakkaslı saatlerin yapımı gerçekleştirildi. 1728 yılında, İngiliz John Harrison ilk kronometreyi yaptı.


   
Saati Kim Nasıl Bulmuş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çiçek aşısını kim buldu, çiçek aşısı nasıl bulundu

  Çiçek aşısını kim buldu, çiçek aşısı nasıl bulundu

  çiçek aşısı ne zaman bulundu çiçek aşısının icadı aşısını kim buldu çicek aşısının bulunması aşısı bulunması Çiçek aşısını kim buldu, çiçek aşısı nasıl bulundu, Çiçek aşısını kim icat etti, Çiçek aşısının icadı, Çiçek aşısı nasıl bulundu, Çiçek aşısı ilk nezaman kullanıldı merak ettiğiniz herşey burada! İlkokul çağında bir çoğumuzun kabusu olan ve belkide hüngür hüngür ağlamasına neden olan...
 2. Cep Saatini Kim buldu, cep saatinin icadı

  Cep Saatini Kim buldu, cep saatinin icadı

  Cep Saatini Kim buldu, cep saatinin icadı, Cep saati ne zaman bulundu, Cep Saatini kim nasıl buldu, Cep saati ilk ne zaman bulundu gibi sorularınızın yanıtları burada yer almaktadır. Eskiden, yaşlı - genç demeden herkesin kullandığı cep saatleri, günümüz de sadece yaşlılarda görmek mümkün Melek'lerim. Cep saati ne zaman bulundu, Cep Saatini kim nasıl buldu, Cep saati ilk ne zaman...
 3. mıknatısı kim buldu nasıl buldu?

  mıknatısı kim buldu nasıl buldu?

  selam arkadaşalr mıknatısı kim buldu nasıl buldu? bu konuda bilgi istiyorum
 4. Mıknatısı kim nasıl buldu

  Mıknatısı kim nasıl buldu

  mıknatısın icadı mıknatısı kim buldu Merhaba Melek'ler, günümüzde bir çok alanda kullanılan mıknatısın icadı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyor ve mıknatıs hakkında ki bilgilerle sizi başbaşa bırakıyoruz. Mıknatıs kelimesi magnet olarak bilinen Asya’da bulunduğu zannedilen Magnesia şehrinden gelmektedir. Bu şehirde yaşayan halk bu taşa benzeyen...
 5. Dizi Filmi Kim Buldu

  Dizi Filmi Kim Buldu

  Dizi Filmi Kim Buldu arkadaşlar Dizi Filmi Kim Buluşu hakkında merak ettiğim bir takım bilgiler var dilerim o bilgileri siz benimle paylaşırsınız :)

Sayfayı Paylaş