1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Saatlerin İleri Alınmasının İnsan Vücuduna Etkileri!

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ileri saat uygulaması, yaz saati uygulaması, ileri saat uygulamasının etkileri

  Sevgili melekler, bildiğiniz gibi pazar günü yapılan yerel seçimler, yaz saati uygulamasının bir gün gecikmeli olarak uygulamaya konulmasına sebep olmuştu. Salı sabaha karşı saatlerin 03:00'de 1 saat ileri alınmasıyla başlayan yaz saati uygulaması insan sağlığını da etkiliyor. Canlıların tümünde bulunan, üreme zamanı, vücut ısısı ve uyuma gibi periyodik vücut fonksiyonlarını kontrol eden biyolojik iç saati sıcaklık ve gün ışığı gibi dış faktörlerden etkilenir.
  Bilhassa uzun seyahatlerde karşılaştığımız vücut saati ile ortam saatinin uyuşmadığı durumlar "jet lag" dediğimiz durumu meydana getirir. Ancak böyle bir durum olabilmesi için 7-8 saatlik bir zaman farkının olduğu bir yolculuk söz konusu olmalıdır.
  < Konu Resmi..>
  Biyolojik saat

  İnsan 24 saatlik günün ortalama 8 saatini uykuda 16 saatini de uyanık halde geçirir. Uyku esnasında istemli kas hareketleri tümüyle ortadan kalkar, metabolizma, solunum, kalp atım hızı ve kan basıncı düşer, uykuda sindirim sistemi etkinliği artarken boşaltım sistemi daha yavaş çalışır. Vücudumuz uykudayken 1 derece soğur. Uyanıkken ise fiziksel ve zihinsel fonksiyonlar çok hızlı çalışır. Doku ve hücre büyümesi hızlanır. Uyanma anından 1-2 saat önce Adrenalin en üst düzeye ulaşarak vücudu etkin yaşama hazırlar.


  Jet lag nedir

  Bu çevrimsel etkinlikleri denetleyen mekanizma beynin hipotalamus bölgesinde yer aldığı düşünülmektedir. Bu bölge beyne giden ritmik bilgileri bir araya getirerek değerlendirir ve uygun davranış kalıpları oluşturur. Günlük çevrimizdeki önemli değişikliklere vücudun kendini yeniden uyarlaması, bunun içinde belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Jet uçaklarının ve güneş sisteminin dışına yapılan uzay yolculukları bu zaman farkı sorunuyla bizi karşılaştırmaktadır. Buna kısaca "jet lag" demekteyiz. Bu durum vücudun iç saatiyle varılan yerin saatinin uyuşmaması bu sebeple vücudun bocalaması hadisesidir.


  Vücut saatimiz

  Beynimizin ortasında bulunan mercimek tanesi büyüklüğünde epifiz bu işlevi yerine getirir. Bu bezden melatonin adlı bir madde salgılanır. Hava kararmaya başladıktan sonra kana salınmaya başlanır, gün aydınlanacağı zamanda salınımı sonlandırır. Bu hormon vasıtasıyla başta beynimiz olmak üzere vücudumuzdaki tüm organlar geceyle gündüzü ayırt eder.

  Zaman farkına uyum sağlayabilmesi için epifizin zamana ihtiyacı vardır. Epifizin vücut saatini 1 saat geri alması için 1 gün, 1 saat ileri alması için 1,5 güne ihtiyacı vardır. Bu sebepten dolayı batıya yapılan seyahatlere doğuya doğru yapılan seyahatlere göre daha kolay alışılır. Zaman farkı etkisi kişi yaşlandıkça daha fazla hissedilir.


  İleri saat uygulamalarının biyolojik saatimiz üzerine etkileri

  Vücut saatimizin yaz saatine intibak edebilmesi uyum sağlayabilmesi için birkaç haftaya varan bir süreye ihtiyaç vardır.

  İleri saat uygulaması ilk günlerde uykusuzluk, dikkatsizlik, yoğunlaşma zorluğu, uyanıklık halinin tam oluşmaması gibi durumlara sebebiyet verdiğinden dikkate dayalı işlerde bazı olumsuz hadiselerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

  Bunun başlıcası trafik kazaları ve iş kazalarıdır. Yapılan istatistiksel araştırmalarda yaz ileri saat uygulamasına geçilen ilk günlerde trafik kazaları ve iş kazalarında artışlar tespit edilmiştir. Bu bocalama yaklaşık 1 hafta 10 gün sürmekte sonra kaza oranları düşmeye başlamaktadır.

  Uykusuzluğun dikkat dağınıklığı kadar vücut organları üzerinde olumsuz tesirleri vardır. Bu durumdan en çok etkilenen organımız kalbimizdir. Uykusuzluk, kalbin vücutla beraber oluşturduğu ahengi, ritmi bozar, onu yormakla kalmaz aşikâr olmayan subklinik dediğimiz henüz bulgu vermemiş kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar.


  İlk günlerde kalp krizi riski var

  Yapılan araştırmalarda yeni saat uygulamalarına geçilen ilk günlerde kalp krizi riski arttığı tespit edilmiş, bu durumlarda tetikleyici faktör olarak uykusuzluk, onun tabii sonucu olarak da gerilim, stres hormonlarının açığa çıkmasıdır.

  Uykusuzluk ve dikkat dağınıklığı insan ilişkilerini de olumsuz etkilemekte, kişiyi sinirli, toleranssız, hoş görü anlayışı azalmış bir insan haline getirmekte buda kişiyi, aile, iş ve sosyal ortamlarda meşgul durumlarda bırakmaktadır.

  İleri saat uygulaması uykuda sadece 1 saatlik bir sapmaya yol açmakta, bunun hafif geçiştirilmesi için sıvı tüketimini arttırmak, sabahları ılık duş almak, muhakkak sabah kahvaltısı yapmak gerekmektedir. Böylece yaz saati uygulamasının vücut metabolizmasını bozmamasını sağlarız, uyku sersemliğinin oluşmamasını da temin etmiş oluruz. Uyku esnasında antitoksinlerin vücuttan atılması gerçekleşmekte, alınan bol sıvı bu toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır. Yeni saat uygulamasıyla ortaya çıkan uyku sersemliğini gece 1 saat erken uyumayla kolaylıkla atlatabiliriz.

  Bütün bunların ışığında yaz saati uygulaması dışındaki özellikle uzun seyahatlerde ortaya çıkan jet lag dediğimiz durumlarda melatonin hapları ve uyku hapları zorunlu durumlarda kullanılabilir.
   
Saatlerin İleri Alınmasının İnsan Vücuduna Etkileri! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. insan vücudu

  insan vücudu

  Temiz ve sağlıklı beden, inancın kaynağı olan kalbin temizliğine; vücudun sıhhat ve kuvvetine, Vücudun zararlı ve yırtıcı bir hayvan vücudu olduğunu görmek bir kimse için gizliden gizliye duyuyan kin ve düşmanlığın açığa çıkmasına, Vücutta görülen zararssız fazlalık din ve dünyaca ziyadeliğe, Vücudunun belinden ikiye bölünüp denize atıldığını görmek bir davayı kazanmaya, bu haliyle bir...
 2. İnsan Vücudu

  İnsan Vücudu

  _Vücudumuzda bulunan yağla 7 iri sabun kalıbı yapabiliriz. _O kadar çok karbon taşırız ki bunları bîr araya toplayıp kullanmak mümkün olsa; 9000 adet kurşun kalem yapabiliriz. 2200 kibrite yetecek kadar fosforumuz, 250 gramdan fazla sürfürümüz, bir kaşık dolusu muz mağnezyummuş, 5 cm boyunda bir çivi yapacak kadar demirimiz vardır. _Vücudumuzda 25 milyar oksijen alıcı kırmızı kan...
 3. Kırmızı Pancar'ın İnsan vücuduna mucize etkileri

  Kırmızı Pancar'ın İnsan vücuduna mucize etkileri

  hamilelikte kırmızı pancar hamilelikte pancar havuç elma havuç elma kırmızı pançar kahvesi Hastalıkların kol gezdiği bir dönemde yaşıyoruz. Sentetik ilaçlar ile adeta köşe kapmaca oynuyoruz… Her bir yandan korkuların, yapay gıdaların, kozmetiklerin ve sonunda değişik hastalıklara sebep olan binlerce ürününün pazarlandığı günümüzde sağlıklı kalmak adeta bir sanat! Tabii bu sanat araştırma ve...
 4. Vücudun en verimli olduğu saatler

  Vücudun en verimli olduğu saatler

  Sevgili Melek'ler, vücudun hangi saatlerde daha verimli olduğunu saptamak için, bilimsel bir araştırma yapılmış. Bu araştırmanın sonuçlarını şaşkınlıkla okuyacaksınız :) 06:30 Uyandığınızda kendinizi sanki az önce içki içmişsiniz gibi biraz yorgun hissedebilirsiniz. Uyku mahmurluğu denilen bu durumda kalp atış hızı ve kan basıncınızda kısa ve sert değişimler olabilir. Bu etkiler bazen 10...
 5. 2012 Saatlerin İleri Alınma Tarihi

  2012 Saatlerin İleri Alınma Tarihi

  2012 saatler ne zaman ileri alınacak tarihi hangi ay hangi gün ile ilgili bilgiler burada melekler Bildiğiniz gibi gün ışığından daha fazla yararlanmak için her yıl saatler bir kere ileri bir kere de geri alınırlar.Bu sayede hem güneşin yüzünü daha çok görmüş oluruz,hem de enerji tasarrufu sağlamış oluruz melekler :) Bu yıl da saatlerin ileri alınacağı tarih 25 Mart.25 Mart 2012 Pazar...

Sayfayı Paylaş