Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Saç boyatmak caizmidir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Resulullah (s.a.v.) buyuruyor: Hz. Câbir (r.a.) anlatıyor:

  "Ebu Kuhâfe, Fetih günü Resülullah aleyhissalâtu vesselam'a getirilmişti. Saçları köpük gibi bembeyazdı. Aleyhissalâtu vesselâm:

  "Bunu hanımlarından birine götürün değiştirsin. Fakat siyahtan da kaçınınız" buyurdular."

  Süheybü'I-Hayr (r.a.) anlatıyor:


  Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Ağaran saç ve sakallarınızı boyamada kullandığınız en iyi boya şüphesiz şu siyahtır. (Çünkü siyah boya) kadınlarınızı size daha çok rağbet ettiricidir, düşmanınızın içinde de hakkınızda daha çok korku doğurucudur."
  < Konu Resmi..>

  Hz. Enes (r.a.)'a:

  "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm saç ve sakalını boyadı mı?" diye sorulmuştu, şu cevabı verdi:

  "Aleyhissalâtu vesselâm, sakalının ön kısmında, onyedi veya yirmi tel kadar bir aklık görmüştür (bunlar için boya olur mu!) diye cevap verdi."

  Ebû Hüreyre (r.a)'tan nakledilen bir hadiste şöyle buyurulur:

  "Yahudi ve Hıristiyanlar (saçlarını) boyamaz. Siz onların aksini yapınız: yani saçlarınızı boyayınız"

  "Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi kına ve keten bitkisidir"

  İslâm'ın çıkışından önce yahudi ve hıristiyanlar güzel görünme ve süslenmenin Allah'a kullukla bağdaşmayacağını düşünerek, saçı boyayıp rengini değiştirmekten kaçınırlardı. Hz. Peygamber, ashabına bağımsız bir kişilik kazandırmak için saçı ve sakalı kına veya başka bir boya maddesi ile boyayabileceklerini bildirdi. Ancak bu emir bağlayıcı olmayıp mendupluk bildirir.

  Diğer yandan kullanılacak boyada siyah renk tercih edilmemelidir. Çünkü saç boyası genellikle yaşlı erkeklerin beyazlaşan saçları için söz konusu olur.
  Siyah renk yaşlı kimseyi, olduğundan çok genç gösterir. Bu durum kınalama veya boyayı amacından saptırabilir.
  Ancak saçı beyazlaşan kimse genç olursa, onun siyaha boyamasında bir sakınca görülmemiştir. Nitekim Sa'd b. Ebî Vakkas, Ukbe b. Âmir, Hasan, Hüseyin ve Cerîr gibi sahabelerin bu rengi tercih ettikleri nakledilmiştir.
  Genç kimsenin siyah boya kullanmasında da bir sakınca yoktur.

  Diğer yandan boya malzemesi olarak kına ve vesîme denilen, boya sanayiinde kullanılan bir bitkinin tercih edilmesi tavsiye edilmiştir. El, ayak veya başa sürülen kınanın katı olan malzemesi temizlendikten sonra deri veya saçlarda bıraktığı renk, suyun deriye nüfûzuna engel değildir. Bu yüzden abdest veya gusle mani olmaz.

  Konuyla ilgili hadisleri değerlendiren islam bilginleri saçın siyah dışındaki renklere boyanmasını, kına ile boyanmasını kural olarak caiz görmekle birlikte, üçüncü şahısların yanlış anlamasına ve aldanmasına yol açacağı için siyahla boyanmasının cevazında müterredit davranmışlardır.

  Kadınların saçlarını siyaha boyatması ise umumuiyetle caiz görülür. (2)Saç boyamada dikkat edilecek husus kullanılan boyanın kimyasal olup olmaması ve su geçirip geçirmemesidir. Çünkü kimyasal boyalar deri üzerinde su geçirmeyen bir tabaka oluşturur. Bu da gusül abdestine mani olmasısebebiyle caiz değildir. Bitkisel boyalarda bu durum olmadığından kullanılmasında bir sakınca yoktur. Fakat kadın saçını bitkisel boya ile boyamış olsa da yabancı erkeklere göstermesi hiçbir şekilde caiz değildir.
  “Gusül esnasında, şayet su, kadının saçının dibine ulaşıyorsa, örülü saçını çözmesi lazım değildir. Yani, kadının, gusül esnasında, suyu zülüflerinin (saç lülesi) arasına ulaştırması gerekli değildir. Hidâye'de de böyledir. Şayet kadının saçı çözülmüş olursa, onlara suyu ulaştırmak vacib olur.
  Kadın, başına kokulu bir şey yapıştırmış olsa da, bu sebeple su saçlarının dibine ulaşmasa; suyun, saçların dibine erişmesi için, o şeyi izale etmek yani ortadan kaldırmak kadına vacib olur. Sirâcü’l -Vehbâc'da da böyledir. (Fetavay-i Hindiyye)
  Hükümlerden anlaşıldığı üzere gusül alınırken suyun kesinlikle deriye temas etmesi gerekmektedir.
  Piyasada bulunan saç boyalarının muhtevası birbirinden farklıdır. Bazı boyaların deri üzerinde tabaka teşkil edip suyu geçirmediği bazılarının ise geçirdiği söylenmektedir. Kullanılacak boyanın suyu geçirip geçirmediği araştırılmalı, bu konuda uzman olan kişiler tarafından suyu geçirdiğine hüküm verilirse kullanılmalıdır.
  Saçı Kına Ve Kütüm Tohumu İle Boyamak
  “En iyisi saçı kına ile boyamaktır. Müstahap olan da, kınaya kütüm tohumu karıştırıp boyamaktır.
  İmam-ı Ahmed b. Hanbel, otuz üç yaşında iken, saçını kına ile boyamıştır. Bunun için amcası:
  -Acele ettin! Deyince, İmam-ı Ahmed b. Hanbel şöyle demiştir:
  -Bu, Resulüllah (asm) Efendimizin sünnetidir.
  Ebu Zer’in (ra) şöyle dediği rivayet edilmiştir:
  -Ağaran saçın değiştirilmesinde en iyisi, kütüm tohumu ile kına karıştırıp boyamaktır.
  Resulüllah Efendimiz (asm) saçına, kına yakması hakkında değişik görüşler ileri sürülmüştür.
  Enes’ten gelen bir rivayet şöyledir:
  -Resulüllah Efendimizin (asm) ağaran saçı pek azdı. Ancak, Ebu Bekir ve Ömer Resulüllah (asm) efendimizden sonra, saçlarını kına ve kütümle boyadılar.
  Anlatıldığına göre:
  Ümmü Seleme (ra) Resulullah Efendimizin (asm) kına ile boyalı saçını çıkarıp ashaba göstermiştir.
  Bu rivayet isbat eder ki:
  - Resulülah Efendimiz (asm), saçını kına ile boyamıştır.” (Gunyet’üt Tâlibin)
  Sarı Ot (Veres) Ve Zafiran İle Saç Boyamak
  “Bu yolda, İmam-ı Ahmet’ten gelen açık rivayete göre, bunlarla saç boyamak caizdir.
  Bu manada, Ebu Malik Eş’ari şöyle dedi:
  "Resulüllah Efendimiz (asm) için yaptığımız kına veres ve zafiran idi."
  Ebu Zer(ra) tarafından gelen bir hadis-i şerifte ise, Resulullah (asm) şöyle buyurmuştur:
  -“Ağaran saçların değiştirilmesi için kullanılan en hayırlı şey kına ve kütümdür.” (Gunyet’üt Tâlibin)
  "İmam-ı Malik:
  “Kına ve ketem ile boyamak caizdir, ancak siyahtan başka bir şeyle boyamak bence daha iyidir.”demiştir. Ketem, bir bitki olup, saçlara siyak renk vermede boya maddesi olarak kullanılır.”
  Şafi’ î mezhebinden olan Nevevî, Kadı Îyaz’dan bu nakli yaptıktan sonra:
  “Doğru ve sünnete uygun olanı, mezhebimizin görüşü olarak kaydettiğim hükümdür.”der. (Yani: “Kadın olsun, erkek olsun saçlarını kızıla veya sarıya boyamaları müstehaptır, siyaha boyamaları haramdır.”


   
Saç boyatmak caizmidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Saç boyatmak orucu bozarmı?

  Saç boyatmak orucu bozarmı?

  saç boyamak orucu bozarmı saç boyatmak orucu bozarmı sac boyamak bozarmi bozar mı boyası Saçımızı boyatmak orucu bozarmı? Özellikle sarı saçlarda bazı uygulamalar deri altına işliyor sanki. Şimdi saç derimizi acıtmayan zarar vermeyen formüllede kullanılıyor ama yinede öğrenirsem iyi olacak. Bu arada 2. bir sorum olacak acaba özel günlerde saç boyatmamızın bir sakıncası dinen varmıdır?...
 2. Gebeyken saç kestirmek ve boyatmak

  Gebeyken saç kestirmek ve boyatmak

  Kızlar gebeyken saç kestirmek ve boyatmak sakıncalı mı ne kadar süre sonra bunu yaptırabilirim 1 haftalık hamileyim. Fikirleriniz nedir teşekkürler.
 3. Hamilelikte ve emzirirken saç boyatmak sakıncalımıdır?

  Hamilelikte ve emzirirken saç boyatmak sakıncalımıdır?

  hamilelikte saç boyatma,hamilelikte saç boyatmanın zararları,emzirme döneminde saç boyatılırmı,emzirme döneminde saç boyatmanın sakıncaları hakkında bilgiler Bu konuda yüzde yüz zararlıdır denilemiyor çünkü birçok farklı marka ve birçok bileşimden yapılan saç boyaları mevcuttur. Öncelikle gebelik sırasında saç boyatma yapılabilir mi sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Hamile kalan kadınlar...
 4. saç boyatmak

  saç boyatmak

  Her ay saç boyatmak kadar sıkıcı bir şey varmı sıkılıyorum artık birde 15 gün olmadan beyazlar tekrar çıkıyor .
 5. Saçı siyaha boyatmak günahmıdır?

  Saçı siyaha boyatmak günahmıdır?

  Resulullah (s.a.v.) buyuruyor: Hz. Câbir (r.a.) anlatıyor: "Ebu Kuhâfe, Fetih günü Resülullah aleyhissalâtu vesselam'a getirilmişti. Saçları köpük gibi bembeyazdı. Aleyhissalâtu vesselâm: "Bunu hanımlarından birine götürün değiştirsin. Fakat siyahtan da kaçınınız" buyurdular." Süheybü'I-Hayr (r.a.) anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:...

Sayfayı Paylaş