Saç dökülmesi nedenleri tedavileri

Ebrar

Ebrar

Banned
Saç dökülmesi nedenleri tedavileri
Saç Dökülmesi Nedenleri, Tedavileri

Kelliğe yol açan temel faktör

İsrailli bilim adamları, kelliğe yol açan temel faktörübelirledi. Journal of Investigative Dermatology dergisine göre,İsrail Teknoloji Enstitüsü bilim adamları, gelecekteuygulanabilecek bir terapiyle, vücudun savunma sisteminiharekete geçirerek saç dökülmesini önleyebileceklerini açıkladı.
Kafa derisinde bir veya daha fazla küçük yuvarlak ve yumuşakkelliklerin meydana gelmesiyle başlayan hastalığa etkili birtedavi uygulanamadığı ve hastalığın vücuttaki bütün kıllarınyok olmasına neden olduğu belirtiliyor. Hastalığın, vücuttakibeyaz hücrelerin, deride saç büyümesini sağlayan hücrelerinbulunduğu küçük keseciklere saldırmasıyla başladığıbiliniyor.

Araştırmacılar, insandan aldıkları hastalıklı deri parçasını,bağışıklık sistemi yok edilmiş farelere aşıladı. Bu şekildefarelerin bağışıklık sisteminin dokuyu reddetmesi önlendive hastalıklı deride tekrar saç büyümesinin başladığı gözlendi.

Daha sonra insan T hücrelerini, saça renk veren hücrelerden alınanprotein parçalarıyla karıştırarak farelere enjekte edenuzmanlar, hastalıklı deride saç dökülmesinin tekrar başladığınısaptadı.

Bilim adamları, protein parçalarının antijen gibi davranarakbağışıklık sistemini saldırıya geçirdiğini düşünüyor.Şimdiye kadar sadece steroitle tedavi yoluna gidilen hastalığıntamamen iyileştirilemediğini belirten uzmanlar, steroitin yanetkisinin de bulunduğuna işaret ediyor.


Saç dökülmesi herkesin sorunu

Kadınların yüzde 40'ı, erkeklerin ise yaklaşık yüzde 50'siyaşamlarının bir bölümünde saç dökülmesi sorunu yaşıyorlar.

Ankara Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim ÜyesiProf.Dr. Cengizhan Erdem, kadın ve erkeklerde saç dökülmelerininen sık rastlanan nedeninin, androjen (erkeklik) hormonları, yaşve genetik özellikler sonucu ortaya çıkan (Androgenetik) saçdökülmeleri olduğuna dikkati çekti.

"Kadınların yüzde 40'ı, erkeklerin ise yaklaşık yüzde50'si, yaşamlarının bir bölümünde bu tür saç dökülmesiile karşı karşıya kalırlar" diyen Prof. Dr. CengizhanErdem, 40-50 yaşları arasında her 10 erkekten 4'ünde belirginbir saç kaybı bulunduğunu, androgenetik saç dökülmesinin 10'lu,20'li ya da 30'lu yaşlarda da başlayabildiğini kaydetti.

Kadınlarda ve erkeklerde saç kaybının farklı şekillerdeortaya çıkabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Erdem,erkeklerde alın köşeleri ve tepe bölgelerinde saç dökülmesigörülürken, kadınlarda tepe bölgesinde kısmi bir saç dökülmesiile karşılaşıldığını belirtti.


Saç dökülmesinin tedavisi

Prof. Dr. Erdem, erkeklerde saç dökülmesinin tedavisinde çeşitlilosyonlar, ilaçlar kullanıldığını ifade ederek, şöylekonuştu: "Kullandığımız ilaçlar, saç dökülmesiniyavaşlatarak hastaların önemli bölümünde saçların gürleşmesineyol açmaktadır. İlaçlar, kıl köklerinde aktif erkeklikhormonu oluşumunu engellemektedir. Kadınlardaki saç dökülmesindede bir solüsyon kullanılmaktadır."

Türkiye'de çok çeşitli saç tedavi şekilleri uygulandığınıvurgulayan Prof. Dr. Erdem, tıbbi olmayan bu yöntemlerin büyükbölümünün para kaybına yol açtığını ve etkili olmadığınısöyledi. Prof. Dr. Cengizhan Erdem, saç ekimine de değinerek,özellikle saçlı derinin ön bölümünde saç dökülmesi olanerkek ve kadınların bu yöntemden yararlanabildiğini, saçlıderinin arka bölümündeki sağlıklı kıl köklerinin alınaraksaçların dökük olduğu bölgelere ekildiğini bildirdi.


Doğal yöntemlerle saçlarınızı canlandırın

Sıcak Yağ Tedavisi

Kurumuş ve yıpranmış saçları en iyi canlandırma yöntemizeytinyağı tedavisidir. Saçlarınıza parlaklık vermek vebeslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın.Bunu yavaş yavaş tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınızbir havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın.Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başınyağı iyice emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yıkayarak,iyice durulayın. Bu bakım türü, özellikle çabuk kırılansaçlar için çok yararlıdır.

Hintyağı Tedavisi

Yarım çay fincanı hintyağını ısıttıktan sonra başderinizi ovarak saçınızın yağı emmesini sağlayın. Yavaşyavaş tarayacağınız saçlarınızı kaynar suya batırırıpsıktığınız havluyla sarın. Bu işlemi yaptıktan sonra yarımsaat kadar bekleyip şampuanla yıkayın. Bu tedavi, fazla ince,çabuk kırılan, kuru saçlara iyi gelir.

Zeytinyağı ve Bal Tedavisi

Yarım çay fincanı yeşil zeytinyağıyla bir çay fincanı süzmebalı karıştırın. Bu sıvıyı iyice sallayıp çalkalayınve bir kaç gün dinlenmeye bırakın. Daha sonra bu karışımıbaş derisinize ovarak ve tarayarak yedirin. Ancak bu işlemiyaparken tarağın dişlerinin baş derinize batmamasına özen gösterin.Başınıza bir naylon torba geçirerek, başın sıcaklığınımuhafaza etmeyi sağlayın. Karışımı başınızda yarım saatbeklettikten sonra, saçlarınızı bol suyla durulayın. Bu işlem,koyu renk saçların ışıltılı bir hal alıp parlamasını sağlar.

Protein Tedavisi

Yumurta ile yapılacak protein tedavisi hemen hemen her tür saçiçin uygundur. İki yumurtayı çırpın ve içine yavaş yavaşbir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığıgliserin, bir çorba kaşığı sirke (mümkünse elma sirkesi)ilave edin. Saçınızı bir kez şampuanladıktan sonra saçlarınızabu karışımı sürüp 15-20 dakika bekleyin. Saçlarınızıiyice duruladıktan sonra saçlarınızın çok kısa süredecanlandığını fark edeceksiniz.


Kakao Yağı Tedavisi

Koyu renk saçlı kişilerin uygulayabileceği bir başka bakımyöntemi ise aşağıda anlatılan bu karışımdır. İçinde sukaynayan genişçe bir tencerenin içine daha küçük bir kabıoturtun. Yarım çay fincanı ayçiçeği yağını, 1 çorba kaşığıkakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu ikinci kabıniçinde eritin. Bütün bu yağlar eriyince, kabı kaynar suyun içindenalın ve karışımı iyice çırpın. Bu karışımdan 1 çorbakaşığı kadarını alarak buna 1 çorba kaşığı su katın,iyice karıştırın. Bu sıvıyı ovarak başınıza sürün vebu durumda 15 dakika ile yarım saat arasında bekleyin. Ardındansaçınızı yıkayıp durulayın. Bu tedavi koyu renk saçlarayeni bir canlılık ve parlaklık verir.

Mayonez Tedavisi

Kuru saçların en büyük ihtiyacı saç derisinin tıkanmışolmasından dolayı kaynaklanan yağ eksikliğidir. Bu açığıgidermek için mayonez tedavisi uzmanlar tarafından önerilenbir bakım türüdür. Bir yumurtayı, 1 çorba kaşığısirkeyi, 2 çorba kaşığı bitkisel yağı, işe koyulmadanhemen önce karıştırarak çırpın. Bu karışımı başderinize ovarak iyice içirin. Ardından saçlarınızıtarayarak bütün karışımın saçlarınıza eşit yayılmasınısağlayın. 15 dakika böyle bekledikten sonra saçlarınızı yıkayarakdurulayın. Bu tedavi baş derisine nem kazandırılmasına yardımeder, kuru saçın yağla beslenmesini sağlar.
 

Benzer İçerikler

Üst