1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.206
  Beğenilen Mesajlar:
  2.283
  Ödül Puanları:
  113

  Saç dökülmesinin guatr ve menepozla ilişkisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Guatr hastalığı diyince tiroid organının hastalığı anlaşılır. Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir. Guatr dökülme açısından iki sınıfa ayrılır, bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

  Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi, tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi ya da zehirli guatr denir.

  Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

  Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar, ciltte kuruma olur. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur, yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur. Saçın uzama hızı yavaşlamıştır. Bu tip guatra bağlı dökülmeye telogen effulium denir. Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

  Zehirli guatrda görülen dökülme daha farklıdır. Saçta kırılma şeklinde dökülme olur, bu dökülmenin sebebi dayanıklılığın azalmasıdır. Çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında çatallanma, parlaklığını yitirme, sönükleşme gibi bulgularda vardır.  < Konu Resmi..>


  Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

  Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır. Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır. Zehirli guatr (tirotoxikoz – hipertiroidi) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır, zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

  Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır. Guatr tedavisine başlandığında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve uzama hızını artırır. B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.Kadınlara özgü bir durum olan menopoz aynı zamanda kadınlarda dökülmeye neden olduğu yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Menopoz’u kısaca özetlemek geresirse, kadınlarda menstrüasyon (adet kanamaları) sona ermesi ve üreme özelliğinin sona ermesi ile başlayan sürece menopoz denir. 40 ile 55 yaşları arasında gerçekleşen menopoz dönemi çok nadirende olsa 40 yaşından önce olma olasılığıda vardır.

  Menopoza Giren Kadınlarda Saç Sorunları
  Yukardaki satırlardada belirtildiği üzere 40 yaşını aşan bir kadında zaten saç kalitesi kaybı yaşanacaktır. Birde menopoz ile birlikte ortaya çıkan hormon salgılamada azalma problemi ile birlikte karşımıza direkt olarak saç dökülmesi oluşmaktadır.

  Menopozda Saç Dökülmesi Belirtileri
  En büyük belirti zaten kişinin menopoz için yaşının uygunludur. Diğer belirtiler içinse saçımızda olağan dışı gelişmeleri ele alarak aşağıdaki listede yer alan gelişmeleri takip etmelisiniz.

  Saçlar uzama sıkıntısı çekerek kendini yenileme hızı düşer
  Parlaklığı azalan saçlarınız kuru ve mat bir hal alacaktır.
  Saçlarınızda seyrelme ve saç tellerinde incelmeler oluşur
  Rengini kaybeden saçlarınızda kırılma oranı hızla artacaktır
  Ve tabiki süpriz olmayacak şekilde saç dökülmesi
  Östrojen Seviyesi Düşmesi Sonucudur
  Kadınlarda en önemli hormonlardan olan östrojen menopoza giren kadınlarda yumurtalıkların yeterli derecede çalışamayacağı için kan östrojen değerli ciddi miktarda düşüp, saçlarda kalite kaybına neden olmaktadır. Saçlarda yaşanacak kalite kaybı ve vitaminsizlik, kaçınılmaz son olan saç dökülmesine sebebiyet verecektir.

  Saç Kalite Kaybı Onarılmalıdır
  Yaşa bağlı olarak ve menopoz ile ortaya çıkan sonuçlardan bazıları ise damar sertliğidir. Sadece kadınlar değil erkekler içinde geçerli bir sorun olan damar sertliği ilerleyen yaş ile daralmalara neden olur, buda saçlarınızın daha az beslenmesi demektir.

  Hücre yenilenmesi sağlıklı bir insanın en önemli etkenlerindendir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen hücrelerde yenilenme hızının düşmesi sonucu özelliklede saç ve tırnaklarda ciddi anlamda hasarlar görülmeye başlar.

  Menopozda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
  Sorunu özetlede olsada anlamış buluuyoruz. Vücudumuzun ihtiyacı olupta, yaşlanma ve menopoz sonucu vücudumuz yeterli miktarda demir, çinko, magnezyum ve saçın yapım maddesi olan keratin üretemez ve aktive edemez hale gelmektedir. Vücudumuz bu ihtiyaçlarını karşılayamıyorsa bizler bunu takviye besin ve ürünlerle almalıyız. Örnek hasta oldunuz yemek yiyemiyor, fakat daha kötü olmakta istemiyorsunuz bu durumda vitamin haplarına başvururuz. Bu durumda aynı şekildedir.

   
Saç dökülmesinin guatr ve menepozla ilişkisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. saçınızın dökülmesine ve kepeğe önlem alın

  saçınızın dökülmesine ve kepeğe önlem alın

  Saç dökülmesine karşı etkili bir reçete 3-4 hafta boyunca her gün, bir avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan otu kökü 8-10 saat boyunca 1-2 litre soğuk suda bekletilir, sonra 3-4 avuç ince kıyılmış ısırganotu yaprağı eklenir,kaynama deresine kadar ısıtılır, 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır ve süzülür. Bu suyla kafa derisi ve saçlar beş dakika boyunca yıkanır ve kafa derisine...
 2. Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Önlemleri..

  Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Önlemleri..

  Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Önlemleri Meleklerim, neyazikki bircok kiside var bu skinti, bende dahil... Saç dökülmesi yaygın problemlerden biri haline geldi. Özellikle kadınlar saç dökülmesini çok ciddi bir estetik sorun olarak kabul etmeye başlayınca, çözüm için üretilen ürünlerin sayısında da tam bir patlama oldu. Bu ürünlerin bir kısmı etkili, bir kısmı değil. Doğru ürün satın...
 3. Saç dökülmesinin sebepleri ve çözümleri

  Saç dökülmesinin sebepleri ve çözümleri

  Saç dökülmesinin bir çok sebebi vardır Melek'lerim. Şayet bu sebeplerden örnek vermek gerekirse; başta stres, sağlık sorunları ve yanlış uygulana saç bakım işlemleri... Yaşamınızın herhangi bir döneminde bu sorunu siz de yaşayabilirsiniz. Araştırmalar, saç dökülmesinin kadınlarda da görüldüğünü, 20 yaşın üzerindeki her kadının, yaşamının herhangi bir döneminde saç dökülmesi nedeniyle...
 4. Saç Dökülmesine ve Yıpranmış Saçlar İçin

  Saç Dökülmesine ve Yıpranmış Saçlar İçin

  Arkadaşlar selam,bugün hatta az önce Saba Tümer'in proğramına bakarken bir bayan pratik tarifler veriyordu alabildiğimi not aldım ve sizler için şimdi saç dökülmesini önleyici ve saçı besleyici olarak verdiği tarifi yazıyorum.Umarım işe yarar :) 2 dilim çavdar ekmeği 1 çorba kaşığı hardal tozu(hardal tozu nasıl oluyor bilmiyorum) 1 yumurta sarısı(isterseniz beyazınıda yüzü germek için...
 5. saç dökülmeleri ve bakım için, inanılmaz değişim:)

  saç dökülmeleri ve bakım için, inanılmaz değişim:)

  Arkadaşlar, Saçlarınız için Evin Ampul(Eski adı Evigen Ampul) bugün eczanelere verilmeye başlanmış,daha önce üretim bir süreliğine durmuştu, Firma tekrar üretmeye ve satmaya başlamış, mutlaka deneyin, inanılmaz bir şekilde saçlarınız bakımlı şekle giren, saç dökülmesi yaşamayacak hale gelecek ve yenilenecek. Ben çok memnun kaldım. (Hem 5 TL gibi bütçenizi sarsmayacak bir rakama.)

Sayfayı Paylaş