1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  sac dökulmesinin nedenlerı ve tedavisi

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  Saçımız derinin içeri doğru kıvrılmasından oluşan foliküler üniteden köken alır ve üç temel kısma ayrılır: alt kısım saçın çıktığı ve saça renk veren melanositlerin bulunduğu bulbus; orta kısım saç folikülünün kök hücrelerinin bulunduğu istmus; ve saçın kıl folikülünü terk ettiği infundibulum.
  Saçın büyüme (anagen), dökülme (telogen) ve ara evre (katagen) denilen üç evresi vardır. 3-5 yıl süren büyüme evresinin sonunda saç kökleri bilinmeyen bir uyarıyla büyümelerini durdurur ve 1-2 hafta süren katagen evreye geçer. Bu evrede saç kökü en dipten başlayarak kendi içine çöker. Yaklaşık 3-4 ay süren telogen evrede saç kökünden ayrılır ve dökülür. Saçlarımızın %90'ı anagen, %10'u ise diğer evrelerde bulunur; yani saçımızın %10'u uzamamaktadır ancak bunlar başımızın farklı bölgelerinde olduklarından saçsız alanlar izlenmez.

  Başımızda ortalama 100.000 saç bulunur ve günlük ortalama 50-100 saç telimiz dökülür. Eğer günde 100 taneden fazla saç dökülmesi olursa ve bu dökülme sabitleşirse “alopesi” dediğimiz saç kayıpları ortaya çıkar.

  Androgenetik alopesi
  Kadınların %40'ı ve erkeklerin %50'si hayatları boyunca en az bir kez saç dökülmesine maruz kalırlar. Erkek ve kadınlarda saç dökülmesinin en sık nedeni genetik yatkınlıktır (saç dökülmelerinin %50-80'inden sorumludur). Genetik yatkınlık anneden ya da babadan geçebilir ve bu tip saç dökülmesi androgenetik alopesi adını alır. Yirmi yaşındaki erkeklerin %20'sini, 50 yaşındaki erkeklerin %50'sini ve 80 yaşındakilerin neredeyse %80'ini etkiler. Kadınlarda da benzer oranlar söz konusuysa da saç dökülmesi erkeklerden 10 yıl kadar sonra başlar.


  Erkeklerde saç dökülmesi alın saç çizgisinin geriye kaymasıyla başlar daha sonra tepede açılma meydana gelir. Erkek tipi saç dökülmesi Hamilton klasifikasyonuna göre 1'den 7'ye kadar sınıflandırılır. Kadınlarda özellikle menapozdan sonra erkeklik hormonunun nisbi yüksekliğine bağlı olarak başlayan, daha yaygın ve genellikle tepede fazla yoğun olmayan saç dökülmesi şeklindedir. Klinik derecelendirme ise Ludwig'in sınıflamasına göre basitçe yapılır.
  Babasında androgenetik alopesi olan erkek çocuklarda da saç dökülmesinin görüldüğü bilinen bir gerçektir ancak bu geçişten sorumlu genler halen aydınlatılamamıştır. Poligenik bir kalıtımın rol oynadığı düşünülmektedir. Androgenetik alopeside anagen faz hızlanmış ve kısalmıştır. Bunun sonucunda kıl folikülleri incelir ve kısalır; buna minyatürizasyon adı verilir. İncelen saçların çok az bir kısmı dökülür. Bu olayın kıl foliküllerinde bulunan 5- α-redüktaz aktivitesine bağlı olduğu kabul edilmektedir. Bu enzim erkeklik hormonu olan testosteronu aktif formu olan dihidrotestosterona dönüştürür.

  Androgenetik alopesi tanısı genellikle klinik ve ayrıntılı hikaye ile konulur. Ölçülebilir hormon değişikliklerine sık rastlanmaz. Ancak nadiren polikistik over sendromu, böbrek üstü bezi büyümesi, androjen üreten tümörler veya doping olarak erkeklik hormonlarının alınmasına eşlik edebilir.

  Saç dökülmesinin diğer nedenleri

  Doğum
  Hamilelik sırasında çoğalan ve hacim kazanan saçlar doğumdan 2-3 ay sonra dökülmeye başlayabilir. Bu geçici bir saç kaybıdır ve vakaların büyük kısmında 6 ayda düzelir.
  Yüksek ateş, ciddi hastalıklar
  Hastalıklar saçların dinlenme fazına girmesine neden olabilir. Yüksek ateş veya ciddi bir hastalıktan 1-3 ay sonra büyük miktarlarda saç dökülmeleri olabilir. Bu dökülme de kendi kendine düzelme eğilimindedir.

  Troid bezi hastalıkları
  Troid bezinin az çalışması da çok çalışması da saç dökülmesine neden olabilir. Hastalığın düzgün tedavisi saç dökülmesini de durduracaktır.

  Yetersiz protein alımı
  Protein içermeyen sıkı diyetlere giren kişilerde ya da beslenme alışkanlığı bozuk kişilerde protein eksikliği meydana gelebilir. Vücut kıl foliküllerini dinlenme fazına sokarak proteinleri harcamamaya çalışacaktır. 2-3 ay sonra masif saç dökülmesi meydana gelebilir. Diyete yeterli proteinin eklenmesiyle bu durum düzeltilebilir.

  İlaçlar
  Gut, artrit, depresyon, kalp hastalıkları ya da tansiyon için kullanılan ilaçlar veya kan inceltici ilaçlar geçici saç dökülmelerine neden olabilirler. Yüksek doz A vitamini de saç döker.

  Kanser tedavileri
  Kazı kanser tedavileri saç hücrelerinin bölünmesini durdurur. Saçlar incelir ve kırılarak başı terk eder. Bu durum tedaviden 1-3 hafta sonra görülür. Hastalar saçlarının %90'a yakın bir kısmını kaybedebilir; tedavi bitince saçlar yeniden çıkacaktır.

  Doğum kontrol hapları
  Doğum kontrol hapı alırken saç kaybı yaşayan bayanlarda muhtemelen genetik yatkınlık vardıreğer saçlarda incelme olursa ilacın değiştirilmesi için jinekologa başvurulmalıdır. Bazen de doğum kontrol hapları bırakıldıktan 2-3 ay sonra saçlar dökülmeye başlar ve 6 ay sonra normale döner.

  Demir eksikliği
  Diyetlerinde yeterli demir bulunmayan ya da demir emilimi bozuk kişilerde veya menstrual periyodunda uzun süren ve fazla kanaması olan kadınlarda demir eksikliği oluşabilir ve bu durum nadiren saç dökülmesine neden olabilir. Tedaviyle bu durum düzeltilir.

  Büyük cerrahi operasyonlar
  Büyük operasyonlardan 1-3 ay sonra saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Bu durum birkaç ayda düzelir ancak kronik hastalık mevcutsa dökülme devam eder.

  Stres
  Sevilen birinin kaybı, işten ayrılma veya boşanma gibi akut stresleri takip eden 1-3 ay sonra yaygın saç dökülmesi olabileceği gibi, kronik strese maruz kişilerde yavaş seyirli kronik telogen effluvium gözlenebilir.

  Saç hastalıkları
  Saçlı derinin mantar hastalıkları, trikotilomani denilen saç yolma hastalığı, alopesi areata denilen psikolojik kökenli hastalıklar ve saç folikülünü tahrip ederek kalıcı saç kaybına neden olan bir takım hastalıklar da saç dökülmelerine neden olur.

  Tedavi
  Saç dökülmesinde tedaviye karar verirken dökülmenin tipinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Örneğin troid bezi hastalığı olan bir hastada saç dökülmesi tedavisi mevcut hastalığa yönelik tedaviyle birlikte uygulanmazsa tedaviden sonuç alınamaz. Ya da androgenetik alopesisi olan hastalarda saç folikülündeki erkeklik hormonunun etkinliğini azaltmaya yönelik tedaviler verilmedikçe tedaviden yanıt almak mümkün değildir.

  Toplumun büyük kısmını etkileyen ve hastalarda psikolojik çöküntüye yol açan saç dökülmeleri pazarında oldukça fazla ilaç ve destekleyici tedavi yer almaktadır.

  İlaç tedavileri
  Finasterid (Propecia) 5 redüktaz enzimini bloke ederek etki eder, oral olarak alınır ve etkisini en az 3 aylık kullanım sonrası gösterir, cinsel fonksiyon bozukluğu gibi yan etkiler nadir de olsa görülebilir. Menapoz öncesi kadınlarda kullanımı önerilmemektedir.

  Minoksidil (Rogaine) ise solüsyon olarak kullanılır; etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte hipertrikoz yaptığı bilinmektedir. Hem erkek hem kadınlarda kullanılabilir. Kesildiğinde saçlar tekrar dökülür.

  Fluridil (Eucapil) androjen reseptörlerini ve 5 redüktaz enzimini bloke eden topikal etkili yeni bir preparattır. Yan etkisi yoktur, hem kadınlarda hem erkeklerde kullanılabilir. Etkisini 3 ayda gösterir, yeni saç çıkmasını sağlar. Klinik çalışmalarla etkinliği kanıtlanmış az sayıda ilaçtan biridir. 9 ayda en yüksek etkinliğe ulaşır, 1 yıllık tedaviden sonra etkisini 1 yıl daha korur.

  Saw palmetto redüktaz enzimini bloke eder, saç dökülmelerinde yapılmış klinik çalışma yoktur ancak etkili olabileceği düşünülmektedir.

  Çinko antiandrojen etkinliği olan ve yan etki potansiyeli olmayan doğal bir vitamindir.

  Cerrahi tedavi
  Foliküler ünite transplantasyonu: Ense bölgesinden alınan foliküller alopesik bölgeye ekilir, ince bir yara izi kalır.

  Foliküler ünite ekstraksiyonu: Vücudun çeşitli bölgelerinden alınan foliküller alopesik bölgeye ekilir, yara izi kalmaz

  Diğer yöntemler
  Saç mezoterapisi: Dökülme olan bölgede deri altına çeşitli vitamin, mineraller ile bir takım saç çıkarıcı ilaçların verildiği etkili bir yöntemdir

  Elektrotrikogenesis: Saç foliküllerine elektrik akımı verilerek yapılan yeni bir tedavi şeklidir.

  Lazer tedavisi: Foliküllere düşük voltajlı bir lazer akımı verilir, çok pahalı bir tedavidir.

  Baş aşağı durma: Saç dökülmesinin saçlı deriye giden kan akımını artırarak durdurulabileceği düşüncesini temel alan bir yöntemdir. Siz yine de kendinizi fazla yormayın.

  Alıntı


   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: sac dökulmesinin nedenlerı ve tedavisi
  paylasimm icin cok sagoll canimm,emegine saglikk
   
sac dökulmesinin nedenlerı ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şaşılık ve tedavisi..

  Şaşılık ve tedavisi..

  göz kayması ameliyatı nasıl yapılır göz kayması ameliyatı riskleri şaşılığın özel konuları izle şaşılık izle Şaşılık nedir? Gözler birlikte nasıl çalışır? Göz tembelliği Şaşılığın belirtileri Şaşılık nasıl teşhis edilir? Şaşılık nasıl tedavi edilir? Sık görülen şaşılık tipleri Şaşılık cerrahisi nasıl yapılır? Enjeksiyonlar Şaşılık nedir? Şaşılık, gözlerin paralelliğinin bozulduğu ve...
 2. FARENJİT:tanı ve tedavisi

  FARENJİT:tanı ve tedavisi

  hamilelikte faranjit tedavisi faranjit bitkisel tedavi tedavisi hamilelikte tedavisinde kullanılan ilaçlar FARENJİT NEDİR? KAÇ TİP FARENJİT VARDIR? Ağız ve burun boşluğunun arka tarafında farinks denilen boğaz kısmı bulunur. Ağzımızı açtığımızda karşıda görülen farinks kısmı iltihaplanırsa farenjit oluşur. Genellikle kışın, mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bulaşıcı...
 3. sac yapisi ve ömrü

  sac yapisi ve ömrü

  Saçlarımızın cinsi bir başkasından ne kadar değişik olursa olsun, saçın yapısı her zaman aynıdır. “Kütikül” denilen saçın dış yapısı, balık pulları gibi küçük pullardan oluşur ve iç tabakaları korur. Korteks adı verilen orta tabaka ince hücrelerden oluşarak, saça esnekliliğini, dayanıklılığını verir. Bu yüzden de en önemli tabaka budur. “Saç özü” denilen en iç tabaka ise saça rengini veren...
 4. Siyatik ve tedavisi

  Siyatik ve tedavisi

  siyatik belirtileri hamilelikte siyatik dizden aşağı ağrılar siniri sinir Siyatik ağrısı siyatik sinirlerinin tahriş olması sonucu görülür. Siyatik ağrıları genelde bel ve kalça arkasında dizden aşağı kısımlarda görülür. Siyatik siniri vücudun en büyük siniridir. Sinir kökleri omurilikten başlar. Sinirin tahriş olması herhangi bir nedenden dolayı iltihaplanması nedenleridir. Tümörden,...
 5. Yanık ve Tedavisi

  Yanık ve Tedavisi

  yanık, nedir, tedavisi, iyileşme süreci, 1.derece, 2.derece, ile ilgili bilgiler burada melekler Evlerde ve işyerlerinde hepimizin başına gelebilecek kazalardan biri yanık kazalarıdır melekler. Aşağıda ki makalede yanığın ne olduğu ve tedavisi üzerine bilgiler mevcut.Böyle kazaların kimsenin başına gelmemesi dileğiyle Op.Dr.Şefik Erşan'ın sözlerine kulak veriyoruz; Yanık Nedir? Isı,...

Sayfayı Paylaş