gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.237
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Saç Nakli Yöntemleri Nelerdir?

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Saçlarımız da tırnak ve ter bezleri gibi deri eklerinden biridir. Deri ve ekleri keratinden oluşur. Kişi yirmili yaşlara geldiğinde saçların yoğunluğu yeni doğmuş bir bebeğe göre yaklaşık yarı yarıya azalır. Bunun nedeni hem kafa çevresinin büyümesi hem de saç dökülmesidir. İlkbahar ve sonbahar aylarında saç dökülmesi mevsimsel olarak artabilmektedir.

  Bu artışın nedeni; gün ışığındaki azalmaya bağlı olarak vücuttaki mealtonin sentezinin azalması olarak gösterilir. Telogen safhada dökülen saçlar, anagen safhada gelişirler. Saçların çoğu gelişme aşaması olan anagen safhada bulunur. Durgunluk dönemi olan katagen safhada bulunan çok az saç vardır. Telogen safhadaki saçlar tüm saçların %15’ini içerir. Bir saçın dökülüp tekrar çıkması için 3-4 yıl gereklidir. Günde ortalama 100 saç telinin altında dökülme olması normal karşılanır. Saçlar ekilse dahi bu geçerlidir.


  < Konu Resmi..>

  Saçlarımız da tırnak ve ter bezleri gibi deri eklerinden biridir. Deri ve ekleri keratinden oluşur. Kişi yirmili yaşlara geldiğinde saçların yoğunluğu yeni doğmuş bir bebeğe göre yaklaşık yarı yarıya azalır. Bunun nedeni hem kafa çevresinin büyümesi hem de saç dökülmesidir. İlkbahar ve sonbahar aylarında saç dökülmesi mevsimsel olarak artabilmektedir.  Bu artışın nedeni; gün ışığındaki azalmaya bağlı olarak vücuttaki mealtonin sentezinin azalması olarak gösterilir. Telogen safhada dökülen saçlar, anagen safhada gelişirler. Saçların çoğu gelişme aşaması olan anagen safhada bulunur. Durgunluk dönemi olan katagen safhada bulunan çok az saç vardır. Telogen safhadaki saçlar tüm saçların %15’ini içerir. Bir saçın dökülüp tekrar çıkması için 3-4 yıl gereklidir. Günde ortalama 100 saç telinin altında dökülme olması normal karşılanır. Saçlar ekilse dahi bu geçerlidir.


  Saç Nakli Nasıl Yapılır

  Saçın arka kısmında ensenin üst tarafındaki iki kulak arasında kalan saçlar yapısal olarak en son dökülen saçlardır. Bu nedenle saç ekim operasyonları bu bölgeden alınan saçlarla yapılır. Hasta uyutmaya gerek kalmadan lokal anestezi yapılarak uzman estetik cerrahlar tarafından saç nakli gerçekleştirilir. Bir, iki ya da üçlü gruplar halinde; bu bölgeden saçların alınıp, seyrekleşme görülen ya da kelleşen bölgeye ekilmesine saç nakli denir. Uygun ekimler sonrası kozmetik ve doğal sonuçlar alınır. Gerektiğinde vücudun başka yerlerinden de kıl kökleri alınarak da saç nakli uygulanabilmektedir.

  Saç Nakli Yöntemleri:

  FUT (foliküler ünite transplantasyonu) yöntemi :

  İki kulak arasından saçın arka kısmından şerit şeklinde saç köklerinin alınıp, açık alana uygun büyüklüklerde şekillendirilerek, konulması ile gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında yapılan operasyonda saç alınan bölgede, ilk bakıldığında kolayca anlaşılmayan ancak tamamen ortadan kalkmayan bir iz kalır. Bu yöntemde çoğu zaman konulan dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Bu yöntem; bir, iki veya üçlü gruplar hazırlanabildiği gibi daha çok sayıda kıl kökü içeren greftler de kullanılmasına imkan verir. Kıl kökleri ekim yapılıncaya kadar uygun şekilde korunur. Saç greftleri, en son teknikle çizikler şeklinde açılan mikrokanallara mikropensetler kullanılarak kıl köküne zarar verilmeden konulur. Çizik şeklindeki kanallar çevredeki sağlam saçların zarar görmesini engellediği gibi sıklaştırma yapmaya da imkan tanır. FUT yöntemi, eski yöntemlere göre daha sık saç ekimi yapma olanağı sağlar. Yanlış uygulamalar ise çim adam görüntüsü gibi saçlara neden olabilir.

  FUE Saç ekimi Yöntemi

  FUE (foliküler ünite ekstraksityonu) yöntemi :Saç kökleri herhangi bir kesi yapılmadan, mikrocerrahi yöntemler kullanılarak; gerek mikrocerrahi aletler gerekse mikromotor sistemleri ile tek tek alınır ve seyrek olan yere saç ekimi gerçekleştirilir. Saçın arka kısmından iki kulak arasındaki herhangi bir yerden saç kökleri alınabilmektedir. Tabi bu bölgedeki saçlar yeterli gelmediği durumlarda göğüs, sırt, karın yada vücudun herhangi bir yerinden de kıllar alınabilir. Bu işlem de yine lokal anestezi altında yapılabilir. FUE tekniğinde, bir seansta 2500’e kadar saç kökü rahatlıkla ekilebilmektedir. Daha fazla ekim gerekiyorsa, ertesi gün devam edilebilmektedir. Yeterli verici alan yoksa, kısa saç kesimi isteniyorsa, yara izi gibi ekimi istenen alan çok sınırlı alansa veya kafa derisi elastikiyeti çok az ise FUE en seçkin saç ekim tekniği olarak kullanılır.

  Saç Tedavileri Nelerdir?

  Saç tedavileri arasında saç mezoterapisi, ilaçla tedavi, lazer tedavisi, manyetik alan tedavileri sayılabilir.
  Saç mezoterapisi: Saç dökülmesini azaltmak, saçın canlılığını ve kalitesini arttırmak, yeni dökülmüş kökleri tekrar canlandırıp, aktif hale getirmek için, gerekli olan ilaçların, saçlı deriye mikroinjeksiyonlar ile uygulanarak gerçekleştirilen tedavi yöntemine saç mezoterapisi denir. Bütün dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan Saç mezoterapisi için özel tabanca şeklinde enjektörler ya da ince uçlu enjektörler kullanılır. Derinin hemen altındaki kılcal damar ağına ulaşan ilaçlar çok hızlı bir şekilde sonuç alınmasını sağlar. Saç mezoterapisi; düşük dozlarla uygulanır ve sadece saçlı deride saç köklerinde etkili olurlar; saç foliküllerini besler ve canlandırırlar. 10-20 dakikalık seanslar halinde yapılan saç mezoterapisi sonuna dek uygulandığında sonuçları oldukça etkilidir.

  İlaçla tedavi: Saç dökülmesini önlemek için kullanılan ilaçlar dökülmenin yeni başladığı ve seyrelmenin olduğu hastalarda oldukça faydalıdır. Ayrıca saç ekimi sonrası hem yeni ekilen saç köklerine hem de daha önceden incelmiş ve zayıflamış saç köklerine uygulanan saç mezoterapisi seçkin bir yöntem olarak tercih edilir. Dökülmüş saçlarda etkisi olmayan tedavi unutmamalıdır ki, saç mezoterapisi kullanıldığı sürece etkisini gösterir ve bırakıldığı anda dökülme tekrar başlar. Dünya Saç Cerrahisi Birliği (ISHRS) tarafından kullanımı önerilen finasteride (propecia) ve minoksidildir (rogain, regain, alostil, minoksil, …) .

  Lazer tedavisi: Düşük doz diode lazer kullanımı hem hücre metabolizmasını hem de cilt altındaki dolaşımı arttırır. Bu sistem makine şeklinde olduğu gibi tarak şeklinde de olabilir.

  Manyetik alan tedavisi: Son yıllarda kullanıma giren manyetik alan tedavisi dolaşım ve saç foliküllerindeki hücresel metabolizmayı uyararak etkili olur.

  Erkeklerde Saç Dökülmesi

  Erkeklerde saç dökülmesi androgenik, yaygın (diffusion), alopesi areata, travmatik, skatrisiyel, telogen tip olabilir.

  Androgenik tip saç dökülmesi: Androgenik hormonlar olan testosteron, androstenodion ve dihydroepitestosteron (DHT) hem erkekte hem de kadınlarda bulunur. Böbreküstü bezleri, testisler ve yumurtalıklardan salgılanırlar. DHT’un uzun süreli saç folikülleri üzerine etkili olması sonucu saçlar dökülerek, zayıflamaya başlar.

  Genetik olarak 5 alfa redüktaz enzimi açısından zengin olan bazı saç kökleri testosteron denilen erkeklik enziminin DHT’a dönüşmesine neden olur. DHT de hücre metabolizmasında saç siklusunu durdurarak saç dökülmesini tetikler. Halk arasında söylendiği gibi erkeklik hormonunun fazlalığından dolayı saç dökülmesi olduğu doğru değildir.

  Saç dökülmesi başladığı dönemlerde saçların rengi açılıp, incelirler. Bu dönemde minoxidil ve finasterid (propecia) kullanımı 5 alfa redüktazı inhibe edip, DHT’un saç köklerini etkilemesini engeller. Saç ekiminde alıcı saha olarak seçilen ense saçları 5 alfa redüktazı içermediğinden dökülmezler.

  Saç dökülmesi genetik yatkınlığa göre oluşur ve nasıl olacağı önceden tahmin edilemez.

  Diffüz alopesi: Kafada bütün saçlı deride görülen genel veya global saç dökülmesi olup, saç dökülmesi ciddi boyutlara varıncaya kadar fark edilmeyebilir. Süreci önceden kestirilemeyen diffüz alopesi periyodik yada devamlı olabilir.

  Alopesi areata: Birdenbire kafada dairesel alanlar şeklinde yada tüm saçların dökülmesi ile ortaya çıkar. Geçici olmasına rağmen tekrarlayabilir. Alopesi areatada, kaşlar, sakallar, bıyık yada tüm vücut kıllarının dökülmesi de söz konusudur. Herhangi bir yaşta, hem erkek hem de kadında görülebilir. Süresi 6-12 aydır.

  Skatrisiyel alopesi: Saç köklerinin herhangi bir travmaya bağlı ölmesine ve fibrozis oluşmasına bağlı bir durumdur. Yanıklar, trafik kazaları, kafa ameliyatları, düşmeler v.b. nedenlerle ortaya çıkabilir. Yara izleri üzerine başarılı bir şekilde saç ekilebilir. Yaralanmanın şekline göre dökülmenin şekli değişir.

  Traksiyonel alopesi: Saçın uzun süre arkaya doğru gergin bir şekilde çekilmesi sonucu oluşur. Hem kalıcı bir dökülme hem de skatrisiyel alopesi gibi travmatik bir dökülmedir. Kadınlarda saçın arkaya doğru örülüp çekilmesi ile, erkeklerde ise saç protezinin klipsleri ya da yapıştırıcıları ile ortaya çıkar. Diğer nedenler ise infeksiyon, kronik cilt hastalıkları, sedef v.b, stres, troid fonksiyon bozuklukları, Fe-Zn eksikliği, genel anestezi, D.Mellitus ( Şeker Hastalığı ), kemoterapi, aşırı doz A vitamini, yüksek ateş, mantarlardır.

  Telogen areata: Normalde bir kişinin saçlarının %85’i anagen safhadayken, %15’i dinlenme safhasına geçip, dökülür. Bunun için günde ortalama 100 kadar saçın dökülmesi gerekir. Bazı dış etkenler nedeniyle saçlar dinlenme safhasına geçer. Telogen areata adı verilen bu dönem; uzun süren saçın incelme ve dökülme sürecidir. Telogen areatanın nedenleri arasında hamilelik ve doğum, kronik hastalık, enfeksiyon (iltihap), kemoterapi, stres, büyük ameliyatlar, hipotiroidizm, hipertiroidizm, protein eksikliği, demir eksikliği anemisi, Jetlag, ağır metaller (Se, Ar, talyum) sayılabilir. Saç döngüsünü bozan etkenler anagen safhayı durdurup, telogen safhayı tetikler. Bazen birkaç ay gibi kısa bir sürede de saçlar dökülebilir. Hamilelik ve doğum kontrol hapları homonal etki ile saçları olması gerekenden daha uzun süre anagen safhada tutarlar. Bu etkenin ortadan kalkması ile saçlar hızla dökülmeye başlar. Belli bir süre sonra saç dökülmesi kendiliğinden durur. Uzun süren dökülme periyodu kalıcı saç dökülmelerine neden olabilir. Hormon kullanımı dökülmeyi geri çevirmez. Diğer etkenlere yönelik tedaviler sonucu etkileyerek, saç dökülmesini durdurur. Ayrıca saçın uzamamasına neden olacak etkenler ise; B vitaminleri, çinko, E vitamini ve mezoterapi uygulamalarıdır.

  Trichothillamania Areate: Strese bağlı olarak kişinin kendi saçlarını yolmasıdır. Saçların yanı sıra kaş ve kirpiklerin yolunduğu da görülmektedir. Sürekli aynı bölgeden saç yolunması kalıcı saç kaybına yol açabilir. Kadınlarda daha sıktır.

  Yaşa bağlı saç dökülmesi: Genetik olarak 20-30 yaş arasında bile saç dökülmesi olabilir.

  Kadınlarda Saç Dökülmesi

  Yaşlanma, hastalıklar, enfeksiyonlar, stres ve hormonal nedenlerden ötürü kadınlarda da saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Kadınlarda %20 sıklıkla görülen saç dökülmesi saçların hepsinde incelme ve zayıflamayla birlikte görülür. Yaşlanmanın saç dökülmesine direkt etkisi gösterilmemişse de genetik olarak saç dökülmesi 20-30 yaşlarında bile ortaya çıkabilmektedir. Hormonal nedenlere bağlı olarak kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmesi erkeklik hormonun fazlalığı nedeniyle görülür. Androgenik alopesi adı verilen bu tip saç dökülmesi kadınlarda kolaylıkla tanınamaz. Üç ayrı tipi vardır:

  I Başın üstünde orta kısmın saç tellerinde incelme

  II Başın üstünde orta kısımda daha geniş alanda saç tellerinde incelme ve yer yer saç kaybı,

  III II tipteki saç kaybı ve saçlarda incelmenin öne ve arkaya doğru ilerlemiş hali ve ön saç çizgisinin kaybı

  Hormonal nedenler arasında doğum, menapoz, tiroid bezi hastalıkları, stres sayılabilir. Stres nedeniyle ortaya çıkan saç kaybına telojen effluvium da denir. Androgenik alopesiden farklı olan strese bağlı saç dökülmesi stres ortadan kalkarsa yaklaşık bir yıl sonra ortadan kalkabilir ve saçlar tekrar çıkar. Saç dökülmesine yol açan hastalıkların yanı sıra; anemi (kansızlık), mantar enfeksiyonları, trichotillomania, alopecia areata, travmatik saç kayıpları, kimyasal maddeler nedeniyle ortaya çıkan saç kaybı ve ilaçlar da saç dökülmesine yol açabilmektedir. Kadınların yaklaşık beşte birinde tedavi gerektirecek kadar ağır derecede demir eksikliği anemisi görülmektedir. Yapılan klinik çalışmalarda, demir eksikliği anemisinin en erken bulgusu olarak saç dökülmesine rastlanabilmektedir. Travmatik saç dökülmesine yol açan nedenler; yanıklar, trafik kazaları ve geçirilmiş kafa operasyonlarıdır. Yanlış kullanılan kimyasal kozmetik ve temizlik ürünleri ve yanlış saç şekillendirme işlemleri (saçın aşırı çekilerek örülmesi veya bağlanması, röfle yapılması) de saç dökülmesine neden olabilir. Doğum kontrol hapları, beta blokörler, kortizon, heparin, kumadin, antideprasanlar da saç dökülmesine neden olabilir.

  Kaş, Kirpik Ve Sakal Dökülmesi

  Kaş, kirpik ve sakal dökülmesine yol açan sebepler saç dökülmesiyle aynıdır. Saç, kaş, kirpik ve sakal dökülmesine neden olan faktörler arasında travma, sistemik hastalıklar, enfeksiyonlar, trichotillomania, radyoterapi, kemoterapi, kafa cerrahisi, yanlış kozmetik uygulamalar sayılabilir.

   
Saç Nakli Yöntemleri Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kornea nakli nedir nasıl yapılır?

  Kornea nakli nedir nasıl yapılır?

  Kornea nakli, şeffaflığını yitirmiş ya da şekli bozulmuş kornea dokusunun çıkarılarak yerine ölüden alınan sağlıklı kornea dokusunun yerleştirilmesi ameliyatıdır. Göz nakli halk arasında yerleşmiş yanlış bir ifade olarak kornea nakli yerine kullanılmaktadır. Bugünkü tıbbın imkanları içinde gözde nakli yapılan kornea tabakasıdır. Göz küresinin nakli söz konusu değildir. Kornea nakli neden...
 2. Saç restorasyonu Cerrahisi (saç ekimi, saç nakli)

  Saç restorasyonu Cerrahisi (saç ekimi, saç nakli)

  saç ekimi örnekleri saç ekim örnekleri Saç restorasyonu cerrahisi: Yaralanmalar, yanıklar gibi nedenlerle bölgesel saç dokusu kayıplarını ve erkeklerde genetik saç dökülmelerini onarmak amacı ile yapılan girişimlerdir. Saçlı bölgelerden saç kökü dokularının alınarak saçsız bölgelere nakledilmesi (saç ekimi), saçlı...
 3. Doğal Saç Bakım Yöntemleri

  Doğal Saç Bakım Yöntemleri

  saç rengini açmak için doğal yöntemler doğal saç açma yöntemleri açma teknikleri safran otu Saçlarınız cansız ve mat mı görünüyor? Uçları kırılmış ,rengi iyice koyulaşmış bir hal mi aldı ? Dogal bakım yöntemlerini deneyerek, sağlıklı ve parlak saçlara tekrar kavuşabiliriniz. Parlak Saçlar Saç kremi yerine süt Sütteki yağ ve albümin saçlara özellikle yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Sütü...
 4. Saç uzatma yöntemleri

  Saç uzatma yöntemleri

  saç uzatma teknikleri hızlı saç uzatma, hızlı saç uzatma yöntemleri, çabuk saç uzatma formülleri, çabuk saç uzatma teknikleri, saç uzatma, saç uzatmanın yolları, saç uzatan bitkiler, saç uzatma yolları, Saçlarını kestiren her kadın, bir an önce saçları uzasın ister. Saçların uzaması için, gerekli zamanı beklemek mi lazımdır peki? Elbette ki hayır Melek'ler:) Bir takım doğal yollar sayesinde...
 5. Doğal Saç Tedavi Yöntemleri

  Doğal Saç Tedavi Yöntemleri

  saç tedavisi saç tedavi yöntemleri Işıltılı ve sağlıklı saçlar için saçınızı tanımanız ve biraz da bakım şart melekler :) Yaptığınız bakıma rağmen saçlarınızla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların önüne geçmek için sizlere şifalı bitkilerle yapılan doğal tedavileri tavsiye ediyoruz. İşte ipuçları... Saçlarınızın çabuk uzaması için; 1 yemek kaşığı çörek otu ve susam otunu, 1...

Sayfayı Paylaş