Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.355
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Saç Neden Yağlanır?

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bunun cevabı oldukça basit. Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa saç derisindeki yağ salgılayan bezler normalden daha fazla yağ üretiyordur. Bu yağ bezleri saç derisi dahil olmak üzere vücudumuzdaki her gözenekte bulunur. Görevi cildin yumuşak kalmasını ve nemlenmesini sağlamaktır. Ancak nasıl yağlı, karma, kuru cilt tipi varsa saç içinde aynı şey geçerlidir. Yani bazı insanların saç derilerinde bulunan yağ bezeleri diğerlerine göre daha aktiftir ve daha çok yağ üretir.


  < Konu Resmi..>  Saçın Yağlanmasının Diğer Nedenleri

  Saç derisindeki gözeneklerin fazla yağ üretmesi dışında saçın yağlanmasının başka nedenleri de vardır. Örneğin saçınızı düzenli olarak yıkamıyorsanız yağ üretimi normal bir düzeyde olsa dahi saçınız bir süre sonra yağlanacaktır. Ayrıca kalın telli ve kıvırcık saçlar ince telli düz saçlara göre daha çabuk yağlanır. Kıvırcık saçın bir diğer dezavantajı da üretilen yağın saç tellerine eşit miktarda yayılmamasıdır. Yani saç derisinde üretilen yağ saçın kıvırcık olması nedeniyle diplerde birikirken saç uçlarına ulaşamaz ve bir süre sonra kuruyan saç uçlarında kırılmalar oluşabilir.  Bunlara ek olarak hormon seviyelerinde yaşanan düzensizliklerin saçın yağlanmasına yol açtığı bilinmektedir. Hormon seviyelerinin dalgalandığı ergenlik ve hamilelik dönemlerinde saçın daha çabuk yağlanması doğal kabul edilir. Ayrıca hormon düzensizliğine yol açan adet dönemi öncesi ve sırasında saçınız yağlanabilir. Aynı durum herhangi bir nedenden dolayı hormon düzensizliği yaşayan erkekler içinde geçerlidir.

  Fazla Yağın Neden Olabileceği Sorunlar

  Saçınız fazla yağlıysa bu yağ kepek oluşumunu tetikleyebilir. Seboreik dermatit saç derisinde görülen aşırı yağlanmanın neden olduğu bir diğer sorundur. Sürekli yağlanan saç derisi iltihaplandığında kaşıntılı bir cilt hastalığı olan seboreik dermatite yol açabilir. Saç derisinde yoğun kaşıntı, kızarıklık, kepek ve kabuklanma bu cilt hastalığının belirtileri arasındadır. Çeşitli merhemlerle, özel şampuanlarla tedavi edilebilir ancak tedavi süresi oldukça uzundur. Saç derisinde oluşan yağ düzenli olarak temizlenmediğinde gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Gözenek tıkandığında sivilce oluşumuna zemin hazırlar ve bu nedenle saç derisi sivilceleriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

  Neler Yapılabilir?

  Saçınız çok çabuk yağlanıyorsa uzmanların önerisi saçınızı her gün şampuanlamamanız yönünde. Çünkü saç her gün şampuanlayıp yağ tamamen temizlediğinde yağ bezleri saçı nemlendirmek için daha fazla yağ üretiyor. Her 2-3 günde bir yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş, fazla yağı alırken saçı kurutmayan bir şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

  Saç kremi kullanıyorsanız bunu saç diplerine sürmeyin. Çünkü duştan çıktıktan 2-3 saat sonra saç derisinde üretilen yağ bu bölgeyi nemlendirecektir. Saç kremini saç uçlarını nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Saçınız çok yağlıysa ve yağ saç uçlarına kadar ulaşıyorsa nemlendirici saç kremi kullanmanıza gerek kalmayabilir.

  Saçınızı ılık suyla duruladıktan sonra cilt gözeneklerini küçültmek için bir süre soğuk suya tutun. Saç durulama suyuna ekleyeceğiniz bir miktar sirke gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Saç kurudukça sirke kokusu gidecektir.

  Saç şekillendirici ürün kullanmanız gerekiyorsa seçici olun. Yağlı saçı olanlar için jöle, köpük, sprey gibi ürünler pek önerilmiyor ancak illa kullanmanız gerekiyorsa yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş ürünleri tercih edin. Saçı ıslak gösteren jölelerden uzak durun çünkü bu tip jöleler saçınız yağlı olmasa bile yağlı bir görünüm verecektir.

  Saçı gerektiğinden fazla fırçalamak yağ üretimini tetikler ve saçınızın duştan kısa bir süre sonra yağlı görünmesine neden olabilir.

  Gün içinde saçınızla oynama alışkanlığınız varsa bunu bırakın çünkü ellerde bulunan yağ saça geçerek çok daha kısa sürede yağlanmasına yol açar. Saçınızı düzeltmeniz gerekiyorsa elleriniz yerine fırça veya tarak kullanın.

  Saçınız yağlandıysa ve yıkayabilecek durumda değilseniz kuru şampuan kullanabilirsiniz. Kuru şampuanı saç diplerine döktükten sonra parmak uçlarınızla yayın ve daha sonra geniş dişli bir tarakla tarayın.

  Saç maşası saçın daha kısa sürede yağlanmasına yol açar. Ayrıca ısıyla çalışan bu cihazlar saçı çok yıpratır. Bu nedenle mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın.
   
Saç Neden Yağlanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Saçlar neden yağlanır??

  Saçlar neden yağlanır??

  saç neden çabuk yağlanır saçlar neden çabuk yağlanır saç yaglanır saçlar Buyrun, bu dertten yakınan bayanlar :) Birçok insan saçlarının yağlı olmasından şikayet eder. Oysa yağlı olan saçın kendisi değil, saç derisidir. Saçlı derinin yağlı olması kısa sürede saçın da yağlanmasına neden olur. Saçlı derinin salgıladığı yağ olan "sebum" miktarı normalden fazla ise saç daha da fazla...
 2. saçlar neden yağlanır ?

  saçlar neden yağlanır ?

  Saçlarım çok sık yağlanıyor, o kadar da bakıyorum, yıkıyorum ama yok, vıcık vıcık sanki, kendimden tiksinir duruma geldim :S
 3. Saç Neden Beyazlar?

  Saç Neden Beyazlar?

  saç beyazlaması saç neden beyazlar Sevgili melekler, yılların geçişiyle birlikte saçlarımıza aklar dolmaya başlar. Yaşlılığın en büyük belirtilerinden biri olan saç ağarması neden olur hiç düşündünüz mü? Hemen söyleyelim; saçlarımızın beyazlamasının nedeni onlara rengini veren melanin diye bilinen boyamaya yarayan maddenin azalması ile saçlarımızın tırnaklar gibi şeffaf bir görünüm...
 4. Saçlarım sürekli yağlanıyor neden?

  Saçlarım sürekli yağlanıyor neden?

  Bunun cevabı oldukça basit. Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa saç derisindeki yağ salgılayan bezler normalden daha fazla yağ üretiyordur. Bu yağ bezleri saç derisi dahil olmak üzere vücudumuzdaki her gözenekte bulunur. Görevi cildin yumuşak kalmasını ve nemlenmesini sağlamaktır. Ancak nasıl yağlı, karma, kuru cilt tipi varsa saç içinde aynı şey geçerlidir. Yani bazı insanların saç derilerinde...
 5. Saçta yağlanma Saç Dökülmesi Yapar mı?

  Saçta yağlanma Saç Dökülmesi Yapar mı?

  Aslında aşırı yağlanma saçta değil saçlı derisindededir. Vücudun her yerinde ter bezi ve bunlara eşlik eden yağ bezleri mevcuttur. Bu yağ bezleri kıl kökünde olup, salgısını kıl kökünün dibine yapmaktadır. Kafa derisi koltuk altı gibi alanlarda daha fazla kıl olması sebebiyle yağ bezi sayısı da diğer alanlardan fazladır. Yağlı saç problemi kişide fazladan yağ salgısı nedeniyle gelişmektedir....

Sayfayı Paylaş