Saç telinden mikroçip

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Saç telinden mikroçip
ABD'de nano teknolojiyle geliştirilen ve tek bir moleküle sığdırılan bilgisayar yongası, bilim adamları tarafından tanıtıldı.

Tek bir karbon nanotüpüne yerleştirilen bilgisayar devresi çalışmasının tanıtıldığı Science dergisindeki makalede, bu tasarımın
bilgisayar yongalarının daha hızlanmasını sağlayabileceği belirtildi.

İnsan saç telinin beşte biri genişliğinde bir yere yerleştirilen son tasarımda iki değişik aaaalden yapılan 12 transistör bulunuyor.

Silikondan yapılan günümüz çiplerinin azami inceliğe ve fiziksel sınırlarına ulaşmasının ardından, bilim insanları, yeni nano malzeme kullanarak, bilgisayar yongalarını hem küçültmek hem de hızlandırmak için çaba sarf ediyorlardı.

Bilim adamlarının son olarak geliştirdiği devre tasarımıysa bilgisayarda kullanmak için değil, devrenin hızının ölçülmesi için hazırlandı.

Dünyanın bir numaralı bilgisayar şirketi IBM uzmanlarınca geliştirilen yeni devrenin daha önce bir karbon nanotüpten yapılmış olandan 100 bin kez hızlı olduğu belirtildi.

Yeni devre tasarımı, 1965'te çip üreticisi İntel'in kurucularından Gordon Moore'un aaaini doğruluyor. Moore Yasası olarak da bilinen öngörüde, bir çip üzerindeki transistor sayısının her iki yılda bir ikiye katlanacağı kaydediliyor.
 

Benzer İçerikler

Üst