Saç Tellerini Kalınlaştırmak İçin Doğal Yöntemler

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Saç Tellerini Kalınlaştırmak İçin Doğal Yöntemler
Doğal yöntemlerle saç tellerini kalınlaştırmak ve hacim kazandırmak için yapmanız gerekenlerle ilgili birkaç öneri

Saçlarınızı temiz tutmak ve düzenli olarak nemlendirmek sağlıklı saçlara sahip olmanın ilk adımı. Saç tipinize uygun şampuanı seçerek haftada en az bir kere yıkayıp kafa derinizi ve saçlarınızı temiz tutmalısınız. Bunun için yeni yeni piyasaya sürülen organik saç bakım ürünlerini ve şampuanları kullanabilirsiniz. Saçın doğal yağ dengesinin bozulmaması için her gün şampuanla yıkamanız önerilmez. Haftada 2-3 kez zeytinyağıyla saçlarınızı nemlendirebilirsiniz. Zeytinyağının kokusunu kırmak için saçınıza uygulayacağınız yağa birkaç damla lavanta yağı ya da güzel kokulu bir başka doğal yağ katabilirsiniz. Şampuanı takiben yapacağınızın doğal nemlendirme saçlarınızın genel görünümünde iyileşme sağlayacaktır. Zeytinyağıyla saç bakımı sayfasında daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

gü.png


Günlük Saç Derisi Masajı

Saç köklerini çevreleyen damarlardaki kan akışının düzenli olması saçları koparak dökülmelere karşı korur ve saçların daha sağlıklı görünmesini sağlar. Ancak gün içinde yorulan elimizi, kolumuzu, ayaklarımızı ovuşturmamıza rağmen saç derimize masaj yapmak hiç aklımıza gelmez. Buradaki kan dolaşımını hızlandırmak için saç derisine düzenli masaj yapmalıyız. Saç derinize masajı şampuanı uygularken ya da doğal saç bakım maskelerini kullanırken yapabileceğiniz gibi televizyon seyrederken bile yapabilirsiniz. Saç derinize masajı günlük 10 dakikalık seanslar halinde rutine dönüştürmeniz saç tellerini kalınlaştırmak ve saç teli köklerinin sağlığını koruyabilmek için gerekli. Saç derinize masajla uygulayabileceğiniz maskeler ile ilgili bilgileri doğal saç bakım maskeleri yazısında bulabilirsiniz.

Saçları Fırçalamak İyi mi?

Pek çok insan saçları düzenli olarak fırçalamanın sağlıklı saçlara sahip olmak açısından önemli olduğuna inanır. Ancak bunun doğru olmadığını söylemeliyim. Saçları çok uzun süre fırçalamak elektriklenip kabarmasına neden olmak dışında saç yüzeylerinin yıpranmasına ve kırılmasına da sebebiyet verir. Özellikle saçlarınız ıslakken asla fırçalamamalısınız. Plastik saç fırçaları yerine tahtadan ya da at kılından yapılan doğal malzemeler ile üretilen fırçalar saçlarınızın elektriklenip kabarmasını engelleyecektir. Banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı doğal kurumaya bırakıp sonda sadece düzeltmek için fazla zorlamadan fırçalayabilirsiniz. Saç dökülmesini engellemek yazımızda konuyla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kırılan Saçları Kesmek

Uçları kırılan saçları düzenli olarak kestirmek kırıkların daha da ilerlememesi ve saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlamak açısından önemlidir. Kırık saçlar kesilmezse koparak dökülme riskleri artmaktadır.

Ağır Kimyasallar İçeren Saç Bakım Ürünleri

Şampuan, saç bakım kremi, saç maskesi gibi pek çok kozmetik ürün uzun vadede saçlara hasar veren kimyasallar içermektedir. Ayrıca çok sık saç boyatmak kesinlikle saçınızın sağlığını kaybetmesine neden olacaktır. Bu tür kimyasal saç bakım ürünlerinden kaçınmalısınız. İlla kullanmanız gerekiyorsa belirli dönemlerde saçlarınızı dinlendirin ve doğal bakım maskeleri ile yıpranmanın etkisini azaltın. Ayrıca saç maşaları, fön ve kurutma makineleri saçlar için çok zararlıdır. Bunları da ne kadar az kullansanız o kadar iyi.

Saçlar İçin Beslenme

Vitaminler, mineraller, proteinler tüm organlarımız için önemli olduğu kadar saçlarımızın sağlığı ve hacimli görünmesi açısından da önemlidir. Özellikle E vitamini saçları besleyici ve parlaklık verici etkiye sahiptir. E vitamini yağıyla hafta 1-2 kez maske hazırlayabilirsiniz. Sigara, çay, kahve ve alkolün fazla tüketimi de saçlar üzerinde olumsuz etki yaratacaktır. Zaten bunlar cilt ve vücudumuzun diğer bölgeleri içinde oldukça zararlı olduğu için hayatınızdan çıkarmanızda yarar var. Saç için vitaminler arasında E vitamini dışında A, B, C vitaminlerini sayabiliriz.
 
Üst