1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.635
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Saç yolma hastalığı nasıl geçer?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Saç dökülmesi en çok genetik, hastalık ve ilaçlarla ortaya çıkarken birde psikolojik nedenle insanın kendisinin neden olduğu dökülmeler vardır. Çekme, yolma kaynaklı dökülmelere ise (Trikotillomani) denmektedir. Bakalım nasıl bir sorun ve bu sorundan nasıl kurtulabiliriz.
  Saç Yolma Hastalığı
  Trikotillomani (saç çekme) seyrek rastlanan fakat tedavisi günümüz imkanlarında bile zor bir hastalıktır. Sorunun temelinde kişinin ruh halinde stres veya titizlik hastalığı gibi bir sorun vardır. Yani aslında bir yansımadır, tedavide bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Trikotillomani Francois Hallopeau tarafından adlandırılmıştır. Türkçede saç koparma, yolma,çekiştirme gibi isimlerle anılır.


  < Konu Resmi..>  Trikotillomani Kimlerde Görülür?
  Hastalık herkeste ve kıl olan her yerde görülebilir. Yani saça özel değildir kirpikleri, kaşlarını ve hatta erkeklerde görülen bir durum olup sakallarını yolan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Genellikle sorunu olan kişiler bazı dönemlerde arttığını ifade ederler. Bu dönemler sınav dönemi, derby maçları, yakın birinin kaybı gibi stres faktörleriyle artar. Kadınlarda daha sık görülen bir durumdur.

  Başlangıç Evresi Nasıldır?
  Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir ancak sıklıkla genç, çocukluk ve ergenlikte 11-13 yaş civarında başlar. Hastalığın daha sık başladığı bu dönem akla başlangıcında bazı hormon değişikliklerinin sebep olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yaşlılıkta ya da bebeklerde de görülebilir. Stres etkendir ama hiçbir sorun yokken de başlayabilir.

  Saç Koparma Nasıl Tedavi Edilir?
  Antidepresan ilaçlar verilir ancak başarısı hastanın desteklenmesine bağlıdır. Hipnozla sorunun ortadan kaldırılması çok daha kolay ve kalıcıdır. Hipnoterapide sorunun temeline inilip ortadan kaldırılabilir. Derin hipnozla neden başladığını anlamak mümkün olabilir. Bu mümkün olmasa bile verilecek telkinlerle engellenebilir.

  Saç yolma sonucu oluşan dökülme düzelir mi?
  Bu sorunun cevabı hem evettir hem hayırdır, şöyleki; erken dönemde çekiştirme engellenirse kökler tamamen ölmemiş olacağı için kıllar yeniden çıkar ancak uzun süre devam edilmişse kökler öleceğinden dolayı çıkmayabilir.

  Kopararak dökülen yere saç ekilirmi ?
  Evet ekilebilir ama öncelikle kişinin alışkanlığından tamamen kurtulmuş olması gerekir. Yoksa ekilen kılarlıda (kaş bıyık, sakal vs) çekerek yeniden yok edebilir.

  Stres ve Sıkıntıdan Uzuk Durun
  Bir çok hastalığa davetiye çıkaran moral bozuklukarı aynı zamanda farklı bir dökülme türü olan saçkıran Alopecia Areata’nında başlıca nedenleri arasındadır. Madeni para şeklinde dökülmeye sebep olan saçkıran stres faktöründen uzaklaştığınızda kendiliğinden düzelme olasılığı vardır.


   
Saç yolma hastalığı nasıl geçer? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Saç yolma ve kıl koparma hastalığı

  Saç yolma ve kıl koparma hastalığı

  kıl yolma oyunu kıl koparma oyunu saç yolma oyunları saç bıyık Psikiyatri Uzmanı Dr. İbrahim Bilgen, dürtüsel olarak saç ve vücut kıllarını yolma hastalığı olarak bilinen "Trikotilomani"nin, çocukken ailesinden ayrılan veya yakın aile fertlerinden birini kaybeden kişilerde sıklıkla görüldüğünü söyledi. Bilgen, yaptığı açıklamada, saçını veya vücudunun çeşitli yerlerindeki kılları...
 2. Saçkıran Nasıl Geçer

  Saçkıran Nasıl Geçer

  Saçkıran Nasıl Geçer lütfgen yardım edin saçlarımı kaybediyorum kel kalmaktan korkuyorum:S
 3. Kabakulak hastalığı nasıl geçer?

  Kabakulak hastalığı nasıl geçer?

  kabakulak nedir,kabakulak belirtisi,kabakulak nedenleri,kabakulak tedavisi,kabakulak hakkında bilgiler Genellikle çocukluk döneminde görülen bu hastalık nadiren de olsa yetişkinlikte görülebilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için kişinin öksürmesi hapşırması ile hemen bir başkasına enfeksiyon bulaşabilir. Bu yüzden hasta kişinin çok dikkatli davranması gerekir. Bakteri vücuda...
 4. Saç kıran nasıl geçer?

  Saç kıran nasıl geçer?

  Tıbbi adıyla allopecia areata (Saçkıran) hastalığı nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Nedeni bilinmemesinden dolayı tedavisine yönelik tam olarak etkili bir yöntem geliştirilememiştir. Saçkıran vücudun her yerinde ( kafa derisi, kaş, kirpik ) gibi bölgelerde sıkça görülebilir. En geniş alan olduğu için en sık kafa derisinde görülür. Para büyüklüğünde daireler şeklinde görünen saçkıran,...
 5. Deri yolma hastalığı ve tedavisi

  Deri yolma hastalığı ve tedavisi

  Bazen kompülsif deri yolma diye de adlandırılan dermatilomani kişinin kendi derisini yolmak için çok kuvvetli bir zorlanım olarak göze çarpar. Trikotilomani (kıl yolma hastalığı) ve onikofaji (tırnak yeme) ile birlikte dermatilomani, beden odaklı tekrarlayan davranışlar diye bilinen dürtü kontrol bozuklukları kategorisinde yer alır. Sıklıkla yolma dürtüsü o kadar kuvvetlidir ki mustarip...

Sayfayı Paylaş