Saç yolma hastalığı nasıl geçer?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Saç yolma hastalığı nasıl geçer?
Saç dökülmesi en çok genetik, hastalık ve ilaçlarla ortaya çıkarken birde psikolojik nedenle insanın kendisinin neden olduğu dökülmeler vardır. Çekme, yolma kaynaklı dökülmelere ise (Trikotillomani) denmektedir. Bakalım nasıl bir sorun ve bu sorundan nasıl kurtulabiliriz. Saç Yolma Hastalığı Trikotillomani (saç çekme) seyrek rastlanan fakat tedavisi günümüz imkanlarında bile zor bir hastalıktır. Sorunun temelinde kişinin ruh halinde stres veya titizlik hastalığı gibi bir sorun vardır. Yani aslında bir yansımadır, tedavide bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Trikotillomani Francois Hallopeau tarafından adlandırılmıştır. Türkçede saç koparma, yolma,çekiştirme gibi isimlerle anılır.


< Konu Resmi..>

Trikotillomani Kimlerde Görülür?
Hastalık herkeste ve kıl olan her yerde görülebilir. Yani saça özel değildir kirpikleri, kaşlarını ve hatta erkeklerde görülen bir durum olup sakallarını yolan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Genellikle sorunu olan kişiler bazı dönemlerde arttığını ifade ederler. Bu dönemler sınav dönemi, derby maçları, yakın birinin kaybı gibi stres faktörleriyle artar. Kadınlarda daha sık görülen bir durumdur.
Başlangıç Evresi Nasıldır?
Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir ancak sıklıkla genç, çocukluk ve ergenlikte 11-13 yaş civarında başlar. Hastalığın daha sık başladığı bu dönem akla başlangıcında bazı hormon değişikliklerinin sebep olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yaşlılıkta ya da bebeklerde de görülebilir. Stres etkendir ama hiçbir sorun yokken de başlayabilir.

Saç Koparma Nasıl Tedavi Edilir? Antidepresan ilaçlar verilir ancak başarısı hastanın desteklenmesine bağlıdır. Hipnozla sorunun ortadan kaldırılması çok daha kolay ve kalıcıdır. Hipnoterapide sorunun temeline inilip ortadan kaldırılabilir. Derin hipnozla neden başladığını anlamak mümkün olabilir. Bu mümkün olmasa bile verilecek telkinlerle engellenebilir.
Saç yolma sonucu oluşan dökülme düzelir mi?
Bu sorunun cevabı hem evettir hem hayırdır, şöyleki; erken dönemde çekiştirme engellenirse kökler tamamen ölmemiş olacağı için kıllar yeniden çıkar ancak uzun süre devam edilmişse kökler öleceğinden dolayı çıkmayabilir.
Kopararak dökülen yere saç ekilirmi ?
Evet ekilebilir ama öncelikle kişinin alışkanlığından tamamen kurtulmuş olması gerekir. Yoksa ekilen kılarlıda (kaş bıyık, sakal vs) çekerek yeniden yok edebilir.
Stres ve Sıkıntıdan Uzuk Durun
Bir çok hastalığa davetiye çıkaran moral bozuklukarı aynı zamanda farklı bir dökülme türü olan saçkıran Alopecia Areata’nında başlıca nedenleri arasındadır. Madeni para şeklinde dökülmeye sebep olan saçkıran stres faktöründen uzaklaştığınızda kendiliğinden düzelme olasılığı vardır. 
  Saç yolma ve kıl koparma hastalığı hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Gliserin nedir ? Gliserinin faydaları nelerdir ? Gliserin nedir ? Gliserinin faydaları nelerdir ?
Cilt bakım dünyasında, çok az dikkat çeken ancak bir çok cilt bakım ürününün performansı için önem taşıyan bir bileşen vardır. Bu Gliserin dir. Muhteşem şifa yeteneği sayesinde, hemen hemen her cilt bakım ürününde gliserin bulacaksınız...
Güzellik ve Bakım Önerileri 0
Saçlarınız İçin Ne Yapıyorsunuz? Nasıl bakım Uyguluyorsunuz? Saçlarınız İçin Ne Yapıyorsunuz? Nasıl bakım Uyguluyorsunuz?
Moodhex Saç Bakım Yağı kullanan var mı? Ben badem yağı ve zeytin yağını birbirine karıştırıp banyo öncesi beslemesi için sürüyordum. Bir arkadaşım önerdi bu ürünü kullanmaya başladıktan sonra 2. 3. kullanımından itibaren saçlarının...
Tüm Kadınca Konular 0
Elose keratin kullanıcı yorumları Elose keratin kullanıcı yorumları
elose keratin nedir, elose keratin ne işe yarar, keratin nedir, keratin ne işe yarar, keratinin faydaları ile ilgili bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Bir bayan için saçları büyük önem taşır. Bir nevi en değerli aksesuarıdır. Görselliğe...
Saç Bakımı 0
Berguzer Korel'in yepyeni imajı kısa saç modeli Berguzer Korel'in yepyeni imajı kısa saç modeli
berguzar korel kısa saç, berguzar korel yeni imajı, berguzer korel saç modeli, berguzer korel 2018 saç modeli ile ilgili bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Kanal d ekranlarının iki senedir yayın da olan fenomen dizisi "Vatanım Sensin"...
Magazin 0
Saç yolma ve kıl koparma hastalığı Saç yolma ve kıl koparma hastalığı
kıl yolma oyunu kıl koparma oyunu saç yolma oyunları saç bıyık Psikiyatri Uzmanı Dr. İbrahim Bilgen, dürtüsel olarak saç ve vücut kıllarını yolma hastalığı olarak bilinen "Trikotilomani"nin, çocukken ailesinden ayrılan veya yakın aile...
Psikiyatri 0

Benzer Konular