1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Saçını süpürge eden kadınlar

  Konu, 'Kadınlar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Merhaba Melişlerim, bir sitede gördüm biz kadınlar ile ilgili sıradışı bir yazı gibi geldi bana. Sizlerle paylaşmak istedim. Yazanın gerçekten ellerine sağlık olsun :D

  Hani şu ünlü şiirde anlatılan kadın Ahmet Muhip Dıranas’ınne güzel komşumuzdun sen Fahriye Abla! Bizim komşu ablanın şiirdeki kadınla uzaktan yakından ilgisi yok. Ne balkonunda sarmaşıkları; ne rüzgarda açılan kısa etekleri var. Zaten onların dairesinde balkon da yoktu.

  Sıradanbildiğiniz bir kadındır
  Münevver Ablaşimdi nerdedir haberim yok. Ondan kalan en keskin aneanneme gelip ağladığı zamanlardır. “Saçımı süpürge ettimbu yaptıkları reva mı Allah’ım al şu canımıkurtar beni!”Münevver Abla’nın kocası alkolikti.

  Her akşam eve sarhoş gelirmutlaka kavga edecek ve bağıracak bir sebep bulurdu. Kadıncağızsırf çocuklar duymasın diye susaradam ne isterse yapargıkını çıkarmazdı. Yine de dayak yerdi.

  Aradan yıllar geçtiben büyüdümaşklarevlilikler yaşadım. Ara sıra aklıma düşer Münevver Abla. Anneme sordum bir günneden boşatmadınız elbirliğiyle diye; cevap sorundan daha acıydı. Kimsesi yokmuş Münevver Abla’nınmesleğiailesi yokmuş. Boşansa ne yapacakmış? Çocuklarla ortada kalır sefil olurmuş. İyi deo alkolik adam eve para getirmiyordu kizaten kadın bir şekilde bakıyordu çocuklarına. Meğer dantel yapıp satıyormuş o zamaneşe dosta örüyormuşgenç kızları olanlar hem acıdıklarındanhem kızlarının çeyizinde bulunsun diye alıyorlarmış.
  Demek kiMünevver Abla çaresiz değildi. Zaten çocuklarına o bakıyoryemek yapılacak erzak yine onun gözünün nurundan çıkıyordu. Pekineden yıllarca saçlarını süpürge etmeye devam etti?
  Eskiden böyle değildi diyor annem. Dul kadın olmak zor işmiş. Mahallede kimse dul kadın istemezmiş. Etraftan sarkanrahatsız eden olurmuş.

  Kadınlar mutsuz bile olsalar sırf adları dula çıkmasın başlarında bir erkek görüntüsü olsun diye ayrılamazlarmış. Sonra boşanınca baba evine gidilemezmişbaba tekrar kocaya yollarmış kızını. Toplum dul kadına kötü gözle bakardı diyor annem. Şimdi öyle değilmiş.

  Aslında değişen fazla bir şey yok. Sabah kadın programlarına göz atıncadevran dönmemiş de sadece şekil değiştirmiş gibi duruyor. Şimdi büyük şehirlerde devam eden bir çok evlilikdulluk damgası olmasa dayaşam kavgasına direnme güçsüzlüğünden yürüyor. Artık mor çatılar varsığınma evleri varçok canına tak eden gidip yardım alıyorfakat bu gerçekten çaresiz olanların baş kaldırışı. Çaresi olanistese eli ekmek tutan kadınlarımız hala saçlarını fırça yerine kullanmaya razı oluyor.
  Ayrıcaşu dul kadını mahallede istemeyenlerdiğer kadınlar değil mi? Kocalarını ayartacağını düşünen; eşineevliliğinekendine güvenemeyen hemcinslerimizonlar kışkırtmıyorlar mı etrafıcanından bezmiş bu dul kadınlara karşı?

  Bir yanım da şu sarhoş enişteyi düşünüyor. Bu adam ilk evlendiğinde de bu halde miydi? Akşam sevinçle gelmiyor muydu? Çocuğu doğduğu günilk kucağına aldığında içinden çığlıklar yükselmemiş miydi? Pekio adama ne oldu? Bu adam neden bu kadar mutsuz ve kendini alkol şişelerinin ardına gizliyor? Neyle başa çıkamadı? Bir aile babasınınsarhoş eve gelipailenin mutsuzluk sebebi olmasına anlayış göstermek gibi bir düşüncem elbette yok.

  Sadece aklıma takılanacaba bu noktaya gelene kadar neler yaşadı?
  İşin özetidullarevlilerbekarlarbir kavgadır gidiyor. Kadınların derdi yıllar geçse deşekli değişse ve modernize olsa da devam ediyor. Biraz bizim de silkelenip kendimize gelmemiztaşın altına elimizi sokmamız gerekiyor. Gücümüzüyapabileceklerimizi ortaya çıkarıphayata bir katkıda bulunmamız gerekiyor.


   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Paylaşım için tşklerr
   
Saçını süpürge eden kadınlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Süpürge

  Süpürge

  Bir kadının süpürge ile evini veya bir yeri süpürmesi, çok güzel bir şekilde yorumlanır. Bir kadının süpürge ile bir yeri süpürmesi, çok mutlu olacağına ve rahat bir yaşam süreceğine işaret eder. Rüyada süpürge, işleri kolaylaştıran biri olarak yorumlanır.Rüyada görülen süpürge, eger sert olursa itaatsiz, yumusak olursa itaatkar bir hizmetçiye isarettir. Rüyada evini süpürge ile süpürdügünü...
 2. kadınları sabote eden cümleler

  kadınları sabote eden cümleler

  Kişinin kendi kendine yaptığı olumsuz iç konuşmalar nedeniyle özgüveninin düşmesi ve kendini gerçekleştirmesinin engellenmesi olarak tanımlanan "Self Sabotaj", daha çok çocukluk döneminde öğrenilen hatalı düşüncelerden kaynaklanıyor. International Hospital'dan Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt, klinik psikolojide/ psikiyatride bir hastalık olarak tanımlanmasa da, olumsuz iç...
 3. Kadınları Deli Eden Sözler ve Cümleler

  Kadınları Deli Eden Sözler ve Cümleler

  kadınları deli eden cümleler Kadınları deli eden sözler nelerdir Kadınlar hangi sözlere deli olurlar Eveeeet siz kadınları hangi kelimeler yada sözler deli ediyor ? Ne duyamadım. Bakın ben bir kaç tane yazayım gerisini siz getirin. Hadi merak ediyorum :D:D 1. Başka bir kadının ismi 2. Parfümünü mü değiştirdin? (Buruşuk bir yüz ifadesiyle söylenince) 3. Maç başladı mı acaba?/Maç ne oldu...
 4. E Vitamini Saç Dökülmesi

  E Vitamini Saç Dökülmesi

  E Vitamini Saç Dökülmesi E Vitamini Saç Dökülmesini önlüyormuş bu doğrumu etkileri var mı lütfen acil yazın saçlarım dökülüyor
 5. Saç Dökülmesinde E Vitamini

  Saç Dökülmesinde E Vitamini

  Saç Dökülmesinde E Vitamini E Vitamini Saç Dökülmesine etkisi nedir Daha önce sizlere E vitaminin faydalarını aktarmış ve hangi gıdalarda E vitamini vardır diyede konular açmıştık. Şimdi ise saç dökülmesinde E vitaminin etkilerini konu alıyoruz Melek'ler. E Vitamini hem cilt hem de saç sağlığını korumak, onarmak için en etkili yardımcılarınızdan biridir. E vitamini aynı zamanda A...

Sayfayı Paylaş