Etiketler:
 1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Saçkıran Nedir???

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Saçkıran Nedir? Saçkıran Belirtileri
  Saçkıran Tedavisi


  Daha neler duyacağız yaa Böyle bir hastalığın var olduğunu da şimdi öğrendim....Her konuda bilgi sahibi olup inceleme yapmak güzel birşey aslında...Ve tabi erken teşhis ...Saç dökülmesi konusunda da bilinmesi gerekenler burada...


  < Konu Resmi..>
  Saçkıran nedir?


  Saçkıran; Yıllarca devam edebilecek bir süreklilikle saç kaybına neden olan bulaşıcı karakterde olmayan cilt hastalığıdır. Yuvarlak para büyüklüğünde yer yer ya da yaygın olarak bütün vücudu kaplamış halde olabilen saçkıran çoğunlukla sadece saç ve sakal bölgesini etkiler. Etkilediği alanda tüyler dâhil bütün saç ve benzeri yapıların dökülmesine neden olur bu yüzden saçkıranın etkilediği alanlar pürüzsüz ve parlak görünümdedir. Toplumun %5 ini hayatlarında en az bir kere etkilemiş olan saçkıran halk arasında çok iyi bilinir. Her ne kadar bir tür mantar hastalığı olarak bilinse de saçkıran aslında bir tür bağışıklık sistemi hastalığıdır.

  Saçkıran kimlerde görülür?

  Her iki cinsiyette de görülebilen saçkıran erkeklerde bayanlara nispeten daha fazla rastlanır. Ancak bu rastlanma oranı iki cinsiyet arasında çok belirgin değildir. Diğer yönden saçkıran toplumdaki çocuklar ve ergenlerde yetişkin ve yaşlılara göre daha fazla görülür. İlginç olan ise saçkıran görülen kişilerin ailelerinde de saçkıran görülme oranının artıyor olmasıdır. Yâda paralel olarak ailenizde saçkıran görüldüyse sizde de saçkıran görülme riski vardır. Vücudun bölgelerinde yoğun kıl bulunan kafa, kirpik, ense, kaş ve erkelerde yüz bölgesinde saçkıran diğer bölgelere göre daha fazla görülür. Saçkıranın demografik özelliklerle(ırk) bir alakası yoktur. Yani dünyanın bütün milletlerinde görülebilir.

  Saçkıranın nedenleri nelerdir?

  Saçkıran hatalığının nedenleri bilinmemektedir. Ancak bir tür otoimmün hastalık olduğu bilinmektedir. Buradan hareketle hastalığa neden olan etken bizzat vücudun savunma sistemidir. Bilinmeyen bir sebeple vücudun savunma sistemi kıl köklerine saldırır ve kıl köklerini harap ederek saç veya kılların kaybedilmesine neden olur. Yapılan araştırmalarda saçkıranın bir hastalıkla ilişkisi saptanamamıştır aksine saçkıran sağlam kişilerde süreğen hastalığı olan kişilerden daha fazla rastlanmaktadır. Ancak bazı hastalıkların ilk evrelerinde saçkıran da tetiklenir örneğin atopik egzama, astım, nazal alerji, otoimmün hastalıklardandır.

  Saçkıranın belirtileri nelerdir?

  Herhangi bir ön belirti göstermeyen hastalık aniden ortaya çıkar. Saçkıran; değişik büyüklüklerde mükemmele yakın yuvarlaklıkta daireler şeklinde kıl veya saç kaybıyla anlaşılır. Hastalığın ilk evrelerinde saç ve kıl kaybıyla birlikte hafif kaşıntı görülebilirse de genelde kaşıntı söz konusu değildir. Saçkıran hastalığının belirtileri görseldir.

  Saçkırana yakalandım saçlarım tekrar büyüyecek mi?

  Bu kestirilemez yani kişiden kişiye değişen bir durumdur ama çoğunlukla vücut hiçbir şey olmamış gibi saç ve kıl üretmeye devam eder. Ten ve saç rengi tekrar eski haline döner ve her şey normalleşir fakat bazı durumlarda tekrardan başlayan kıl ve saç kaybı kısır döngüye girer ve hastalık içinden çıkılmaz bir hal alır. Genelde iyileşme de hastalık gibi ani ve hissettirmeden gerçekleşir. (not: Yazımızın sonunda saçkıran hastalığına şifalı bitki önereceğiz) . Diğer bazı durumlarda ise saç ve kıl tekrar gelse de eski sağlığında ve görünümünde değildir. Bu durum saçkıran hastalığında nadir rastlanana bir durumdur.

  Saçkıranın tedavisi nasıl yapılır?

  Saçkıranın bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak saçkıran saç büyümesini teşvik eden uygulamalarla örtbas edilmeye çalışılır. Çünkü hastalığın yegâne yan etkisi saç ve kıl kaybıdır. Kaybedilen saç ve kıllar yerine konulursa hastalık iyileşmiş kabul edilir.

  Saçkıran ilaçları nelerdir?

  Kortikosteroidler, immün sistemi baskılayan hap iğne veya merhemler saçkıran hastalığında kullanılan bazı ilaçlardır. Kortizonlu merhemlerin yanı sıra, %5 lik minoxidil ve bunun yanında bazı steroidler birkaç hafta boyunca kıl ve saç kaybı yaşanan bölgeye verilir. Ancak bu tedavi yolu ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır asla ve asla doktorlarınızdan bağımsız hareket etmeyiniz. Çünkü ciddi yan etkilere sahip bu ilaçlar sağlık kayıplarını tamiri imkânsız boyutlara getirebilirler.

  Saçkıran için şifalı bitkiler?

  Öncelikle burada yazacağım yöntemi birden çok kişi denedi ve başarılı oldu. Deneyenler arasında bu makaleyi yazan ben deniz de bulunmaktayım(hayatımın bir döneminde saçkırana yakalanmış ve ciddi olmayan saç kayıpları yaşamıştım). Yine de bu yöntemi tedavi amaçlı denemeden önce doktorunuza danışmalı ve yöntemde kullanmanız istenen maddelere ve bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

  Hazırlık:

  Öncelikle sterilizasyon için pamuk ve alkol, bir diş sarımsak, az miktarda tuz, kaliteli olmak koşuluyla kürdan ya da onun işlevini görecek benzeri.

  Pamukla alkolü saçkıran bölgesine sürün ve burada ön sterilizasyon işlemini yapın daha sonra kürdanı alkole batırarak bunun da sterilizasyonunu tamamlayın. Kürdanın ucunu kullanarak saçkıran bölgesini resim boyarmış gibi tahriş edin(acı veriyor işin doğrusu) bu tahriş işlemine saçkıran bölgesi iyice kızarana kadar devam edin. Hemen sonra soyulmuş ve köküne yakın bölgeden kesilmiş sarımsağın özsuyunu tahriş edilmiş bölgeye sürün(ciddi canınız yanacak fakat yöntemin yüksek ihtimalle işe yarayacağını bildiğimizden buna katlanacağız). “Tuz burada eğer çıkartamazsak sarımsak özsuyunu çıkartmamıza yarayacaktı.”

  En son olarak da biraz bekledikten sonra (sarımsak öz suyunu vücut emecek) saçkıranlı bölgenin mutlaka alkolle Silinip daha sonrada hafif sabunla yıkanması gerekiyor.

  NOT: Bu önemlidir arkadaşlar!!!!! Tahriş işlemi dikkatli yapılmalıdır sterilizasyona dikkat edilmelidir temizliğinden emin olmadan hiçbir şey kullanılmamalıdır. Bölgenin mikrop kapması ciddi deri hastalıklarına neden olabilir.

  Bitirirken:

  Ciddi sosyal bozukluklara neden olabilecek saçkıran kesinlikle bulaşıcı değildir. Ancak kişiler arası etkileşimi-iletişimi ciddi şekilde zedeleyecektir. Birçok araştırmacı bu psikolojik baskının saçkıran hastalığını azdırdığına inanmaktadır. Psikolojik baskıyı yenmek için ikincil tedbirlere başvurmaktan çekinmeyiniz. Örneğin peruk kullanmak size zor gelmesin peruğun geçici bir aksesuar olduğunu unutmayın


   
Saçkıran Nedir??? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Saçkıran bitkisel tedavi

  Saçkıran bitkisel tedavi

  saçkıran saç kıran saçkıran bitkisel tedavi Bir saç hastalığı olan saçkıranın bitkisel tedavi yöntemlerine yer verdik bu yazımızda Melek'ler. Saçkırana iyi gelen bitkisel çözümler; buyrun. Saçkıran rahatsızlığının birçok sebebi bulunmaktadır. Saçkıran sebeplerinden biri olarak stres ve aşırı gerginlik de bulunmaktadır. Saçkıran rahatsızlığı ile avuç içi gibi saçlar öbek şekilde...
 2. Saçkıran Nasıl Geçer

  Saçkıran Nasıl Geçer

  Saçkıran Nasıl Geçer lütfgen yardım edin saçlarımı kaybediyorum kel kalmaktan korkuyorum:S
 3. Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir ?

  Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir ?

  Saçkıran Nasıl Geçirilir Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir İnsanın canını hayli sıkan ve zaten oluşma sebebi de stres kaynaklı olan saçkıran hastalığı ve tedavisi hakkında siz meleklerimizi bilgilendirmek istiyoruz melekler :) Saçkıran kişinin kendi bağışıklık sisteminden kaynaklanan, nadir bir saç hastalığıdır. Bu hastalık toplumun %1′inde belli boyutlarda görülmektedir. Saçkıran, saç...
 4. Saçkıran neden olur ?

  Saçkıran neden olur ?

  saçkıranın sebepleri,saçkıran nedir,saçkıran niye olur,saçkıran tedavisi,saçkıran niye tekrarlar,saçkıran tedavisi nasıl olur,saçkırana ne iyi gelir Tıp dilinde ‘alopesi areata’ olarak adlandırılan saçkıran, saç köklerini etkileyen ve genellikle bozuk para büyüklüğünde, yuvarlak parçalar halinde, yer yer saç dökülmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Saçkıranın farklı türleri vardır ve...
 5. Saç kaşıntısı kabusunuz olmasın

  Saç kaşıntısı kabusunuz olmasın

  Saç kaşıntısı yaşayan ister kadın olsun ister erkek, kime sorsanız bu oldukça çok can sıkan bir durum olduğunu bilir. Saçlar da oluşan kaşıntı denince akla genel de saça bit bulaştığı yada kepek sorunu gelir nedense... Oysa saç derisin de oluşan kaşıntının altın da yatan farklı nedenler vardır. Konumuza geçmeden önce saç derisi kaşıntısı doğal çözümler konumuza da göz atabilirsiniz....

Sayfayı Paylaş