Etiketler:
 1. UzakMavi

  UzakMavi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  sacları dokulenler öncelikle en sonunu okusunlar

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında UzakMavi tarafından paylaşıldı.

  SAĞLIK

  * Bugün dünyanın en önemli kanser ilacı köpek balığı kıkırdağıdır. Köpekbalığından çikan sgualene adlı madde sızma zeytinyağında bol miktarda bulunur Günde 100 cl . zeytinyağı tüketimiyle köpekbalığı kıkırdağından alınacak kadar sgualene alınır. Zeytinyağı kanser riskini % 50'ye yakın azaltmaktadır.
  * Zeytinyağı hücreleri korur. Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilerek kansere karşı hücreleri korur.
  * Zeytin yağı üretim aşamasında ısıyla temas etmemesi gerekiyor. Bu nedenle sağlıklısı Riveriya değil, Sızma olanıdır. Aslında en doğrusu, kokusuna alışıp mümkün olduğunca AZ veya hiç rafine edilmemişi kullanmaktır.
  * Zeytin ağacının dalları, yaprakları ve reçinesi olduğu kadar, yağıda yıllardır ilaçların bileşimlerinde yer Alan doğal maddelerden birisidir, doğal bir ilaçtır.  DERİ TAHRİŞLERİNE KARŞI ZEYTİNYAĞI * Yiyeceğin yanısıra merhem olarak DA kullanılan zeytinyağı; tahrişin neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan losyondurda.
  * Zeytinyağı, derinin foliküllerine penetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır.


  SİNDİRİM İÇİN ZEYTİNYAĞI
  * Sindirim sistemini etkiler; ister soğuk olsun, ister sıcak olsun zeytinyağı midey i çepeçevre koruyucu bir tabakayla sararak mide asitini azaltır. Yemek öncesi veya sonrası alınan bir kaşık zeytinyağı, mide zarını örtüp alkolün işlemesini önleyeceği gibi, karışık içkilerin yol açtığı sarhoşluğu da azaltır.
  * Gastrit ve ülsere karşı korumada etkin yardım sağlar. Hazmı en kolay olan zeytinyağı besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlayarak bağırsakların çalışmasını düzenler. Isıtılmış olsun yada olmasın zeytinyağı gastrik asiditeyi azaltabilmektedir. Tahriş giderici etkileri ülsere karşı koruma sağlar. Bağırsaklardan yiyecek geçişini kolaylaştırmak suretiyle konstipasyona engel olur.


  SAFRA KESESİ SAĞLIĞI İÇİN ZEYTİNYAĞI
  * Zeytinyağı safra kesesinin kontraksiyonlarını (kasılma) ve safra salgılanmasını uyararak safra taşı oluşum riskini azaltır, hazmı kolaylaştırır. Dalakta taş oluşumunu önler. Sarılığa ve karaciğer sancılarına iyi gelir. Oruç tutanlar, sahurda bir çorba kaşığı zeytinyağı içerse safra kesesi ve barsakları rahatlatacaktır.


  BASURA KARŞI ZEYTİNYAĞI
  * Sabah kahvaltıdan önce alınan 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı -basit kronik kabızlığa - iyi gelir (daha iyi netice için suyla karıştırılabilir). Basur şikayetlerini giderir; sıcak olarak içilir.
  * Anne sütündede bulunan E vitamini ve oleik asit içeriği ile zeytinyağı, normal kemik gelişimine katkıda bulunur. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olarak sinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlıdır.
  * Zeytinyağı yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hemde beyin fonksiyonları üzerinde ki etkilerini geciktirmektedir.


  YÜKSEK TANSİYONA KARŞI ZEYTİNYAĞI
  * Yüksek tansiyonu düşürür; yaprakları ve dallarından çay yapılır. Taze ya da kuru zeytin yaprağını 300 gr. Suda 15 dakika kaynatıp, süzdükten sonra şeker ilave edrek 15 gün boyunca her sabah akşam sıcak içmek faydalıdır.


  KAN ŞEKERİ İÇİN ZEYTİNYAĞI
  * Kan şekeri seviyesinin düşmesine yardım eder.
  * Ağrı, romatizma, burkulma ve adale incelmelerinde; zeytinyağı sürülür veya 200 gr taze çiçek ve yaprak, 100 gr sarı papatya ile 1 kg zeytinyağını arada sırada karıştırarak iki saat 'benmari' içinde kaynattıktan sonra içindekileri süzüp ağrı veren yerler ovulur. Kapalı yanıklarda zeytinyağı sürülerek kullanılır.


  KOLESTROL İÇİN ZEYTİNYAĞI
  * Kötü kolesterol LDL'yi azaltırken, iyi kolesterol HDL'yi artırır. (Yüksek LDL kolesterolü seviyesine bağlı olarak yükselen kolesterol seviyesinin aterosklerotik kalp hastalığında nedensel rol oynadığı kuşkusuzdur. Epidemiyolojik veriler koroner kalp hastalığı vakalarındaki düşüşün total veya LDL kolesteroldeki düşüş ile beraber olduğunu göstermektedir.)
  * Diyetle alınan doymuş yağ asitlerinin (DYA) total kolesterol seviyesini yükseltettiği iyi bilinmektedir. DYA ile tetiklenen kolesterol yüksekliği çoğunlukla LDL kolesterolündeki yüksekliğe bağlıdır. DYA ve hayvansal yağdan zengin diyetler HDL kolesterolü ve apo A-1 de de yükselmeye yol açar.
  * Yüksek karbonhidratlı ve düşük yağlı diyet tüketen toplumlarda düşük HDL kolesterol ile düşük LDL kolesterolün birlikte bulunması koroner riski artırmazken, yüksek DYA içeren diyete bağlı olarak LDL'nin yükseldiği toplumlarda daha yüksek HDL seviyesine rağmen koroner riski yüksektir. Yüksek hayvansal yağ içeren diyetlerin LDL- HDL oranını, düşük yağ içeren veya çoklu doymamış yağ asitinden (ÇDYA) zengin diyetlere kıyasla daha fazla yükselttiği görülmüştür. Laurik, miristik ve palmitik asit birlikte tüm DYA ların başında gelirken, mistrik asit tereyağında, hurma çekirdeğinin yağında, hindistan cevizinin yağında bulunmaktadır.Son ikisi aynı zamanda çok yüksek oranlarda laurik asitte içerirler. Bu üç yağdan hangisinin kolesterol yükseltme potansiyelinin en fazla olduğu hala tartışma konusudur. Her üçününde LDL kolesterolünü yükselttiği yapılan çalışmalarda gözlenmiştir. DYA yerine linoleik asit konulduğunda total kolesterolde düşüşe neden olmaktadır. Diyetteki başlıca tekli doymamış yağ asidi oleik asittir. Oleik asit zeytinyağında hakim olan yağ asididir. Düşük yağlı, yüksek karbonhidratlı diyetler total ve LDL kolesterol konsantrasyonlarını anlamlı olarak düşürürken aynı zamanda kesinlikle HDL seviyesinde de düşüşe neden olur.


  LİPİD DÜŞÜRMEK İÇİN ZEYTİNYAĞI
  Zeytinyağı sağlıklı lipid düşürücü diyete yararlı katkıda bulunur.
  * Kalp dostu;zeytinyağı hayvansal yağların tersine kandaki kolesterol miktarını ve dolayısıyla kalp krizi riskini azaltır. Kan plateletlerinin toplanmasına engel olarak kan pıhtılaşması riskini de yok eder.


  BEBEKLER VE ÇOCUKLAR İÇİN ZEYTİNYAĞI
  * İçerdiği linoleik asit yüzdesi nedeniyle Anne sütüne benzeyen zeytinyağı, inek sütüne katıldığında Anne sütüne yakın değer elde edilir. Sütü kesil en anneler yağsız inek sütüne biraz zeytinyağı katıp bebeğe verilebilir.
  * Günde birkaç damla zeytinyağı bebeğin gelişimine büyük katkı sağlar.
  * İçerdiği E, A, K vitaminleri ile her yaştaki çocuğun gerekli ihtiyacına yanıt verir. Bu vitaminler kemiklerin doğal gelişimine ve mineralleşmeye yardımcı olup, güçlenmesini hızlandırır. Her yaştaki insan için yararlıdır.
  * Böbreklerin ıslahında, taşları düşürmede, bağırsak kurtlarını düşürmede, karın ağrısında sıcak su ile içilmesi iyi gelir.
  * Çocukları raşitizmden korur. Siyatik, mafsal ağrılarına iyi gelir; zeytinyağı tortusu sürülür.


  AĞIZ SAĞLIĞI İÇİN ZEYTİNYAĞI
  * Ağızda çalkalandığında ,dişlerin beyaz olmasını sağlar,diş etlerini korur, diş çürümelerini önler.
  * Zeytinyağı sağlık ve güzellik kaynağıdır. Cilde ve saçlara çok faydalıdır. Cildi besler, korur ve yumuşatır.


  SAÇLARI DÖKÜLENLERE ZEYTİNYAĞI
  * Saçları dökülenlere; 1 yumurta sarısı ve zeytinyağı karışımını saç diplerine sürerek 1 saat bekletilip daha sonra yıkanması, arada bir tekrarlanması gerekir.


   
 2. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: sacları dokulenler öncelikle en sonunu okusunlar
  faydalı bilgiler emeğine sağlık beocuk..
   
 3. siyah_inci

  siyah_inci Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  66
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ne fark eder:)
  Cevap: sacları dokulenler öncelikle en sonunu okusunlar
  gerçekten her derde deva şu zeytinyağı...

  saçlarımda bende geçenlerde denedim...hakikaten inanılmaz yumuşatıyor....ama dökülmeye faydası olurmu bilemiyorum..yumurtayla denemedim :kahve:
   
sacları dokulenler öncelikle en sonunu okusunlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gazetelerde en çok veya öncelikle hangi yazıları okursunuz?

  Gazetelerde en çok veya öncelikle hangi yazıları okursunuz?

  gazete okumaya arka sayfadan başlayan bir ülkenin vatandaşları olarak öncelikle ve daha çok gazetenin hangi bölümünü okursunuz
 2. saç dökülmesine son

  saç dökülmesine son

  Kurutulmuş meneviş yaprakları dövülüp ezildikten sonra, kı*na ile birlikte yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek el*de edilen sıvıdan bir miktar banyo suyuna ilâve edilerek, günaşı*rı saçlar hazırlanan bu karışımla yıkanır. Sanmsak dövülüp ezildikten sonra sirkeli suda on dakika sürey*le hafif ateşte pişirilir. Saçlar bu karışımla sık sık yıkanarak taranır. Kurutulmuş...
 3. Saçlarda Son Moda

  Saçlarda Son Moda

  Günlük hayatta severek kullandığımız at kuyruğu saç modeli ;2010 ilkbahar-yaz döneminde altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Özel davetlere katılırken saçlarınızı at kuyruğu modelinde şekillendirerek hem şık hem de zarif görünebilirsiniz.Dağınık yandan ya da sıkı toplanmış at kuyruğu modellini bu yıl her yerde göreceğiz kızlar! Kuaföre gitmeden evde at kuyruğu saç modeli yapmak...
 4. Beyaz saçlara son!!

  Beyaz saçlara son!!

  beyaz saçlara son beyaz saçlara boyasız çözüm saçları doğal rengine döndüren şampuan beyazlara boyasız çözüm saçlardaki beyazlara Yaşlısı genci demeden artık nadirde olsa mutlaka beyazlar vardır peki bunlara sonmu vermek istiyorsanız aşagıda ne yapmalınız yazıyor meleklerim :tik: Aslına bakarsanız, bir tek saç teli, ortası boş olan ve içersinde melanin isimli, boya...
 5. Soluk Saçlarla Gezmeye Son!!!!

  Soluk Saçlarla Gezmeye Son!!!!

  Soluk Saçlarla Gezmeye Son! Saçlarınızın pırıltısını çalan aslında sizlersiniz. İşte pırıl pırıl saçlar için bakım önerileri... İster kuaförde boyatıyor olun ister evde kendiniz boyayın, saçlarınızın rengi zaman içinde solar ve ilk boyandığındaki canlılığını kaybeder. İşte size saçlarınızın renginin ilk günkü gibi pırıl pırıl kalmasını sağlayacak birkaç tüyo... Saçlarınızı sık sık...

Sayfayı Paylaş