Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Saçları kırmayan kemik tarak

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  saç kırıkları, önlemleri, çözümleri, kemik tarak, önerileri, hakkında bilgiler burada arkadaşlar

  Eskiden, kadınların saçları daha sağlıklı ve dökülmüyormuş. Oysa ki şimdilerde ki gibi, saç bakım ürünleri, besleyiciler vs vs yokmuş. Şimdi saçı tasak bile saçlarımız kırılıyor Melek'lerim. Ama eskilerde öyle değilmiş, çünkü eskiden kemik taraklar varmış ve saçları kırmazmış Melek'lerim.


  [​IMG]

  Irgandı Çarşılı Köprüsü’ndeki atölyesinde çalışan Devlet Sanatkarı Sedefkar Zafer Karazeybek, unutulmaya yüz tutmuş olan boynuz ve kemik tarakları, oluşturduğu koleksiyonla sergileyerek yeniden günlük kullanıma döndürmeye çalışıyor.


  Karazeybek, saç dokusuyla özdeş bir yapısallıkta olan boynuzun, “keratin” denilen bir organik madde içerdiğini belirterek, deri, saç ve tırnakların da keratinden oluştuğunu, bu nedenle boynuzun beden ve vücutla uyumlu ve barışık bir malzeme olduğunu söyledi.

  Boynuzun kırılgan olmayan, direngen, esnek, uzun ömürlü ve kalıcı bir ham madde olduğunu ifade eden Karazeybek, şu bilgileri verdi:
  “Keratin, negatif olan statik elektriğin yüklenmesi önlüyor. Oysa ki statik elektrik saç uçlarındaki kırılmanın temel sebebidir. Aynı zamanda plastik taraklara tutunan statik elektrik yükü, başımızda stres çoğaltan bir etki yapmaktadır. Doğal dokusuyla boynuz tarak ise negatif yük yüklenmesini önleyerek stresi azaltıyor. Ayrıca, saç diplerine masaj yaparken olumlu katkıda bulunarak, kepeklenmeye de engel oluyor. Saç kırılması ve dökülmesine neden olan statik işlev, boynuz taraklarda barınamıyor.”

  Karazeybek, doğal bir malzeme olan boynuz ve kemiğin, en eski çağlardan bu yana tarak yapımında kullanılan tabii bir malzeme olduğunu vurguladı.

  Yoğun emek isteyen bir ürün olan boynuz ve kemik tarakların, plastiğin yaygınlaşmasıyla birlikte kullanımdan düştüğünü anlatan Karazeybek, boynuz ve kemik tarakların, bu işle uğraşan ustaların azalmasıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

  “DOĞAL OLAN HER ZAMAN GÜZELDİR”

  Karazeybek, yaklaşık 25 yıllık meslek hayatında hep doğal olan malzemeleri, “klasik üslubun asaletiyle bezemeye çalıştığını” ifade ederek, şöyle devam etti:

  “Doğal olan her zaman güzeldir. Ekolojik olan, doğal çevrime uygun malzemeleri sanat hayatımda her zaman konu edindim.

  Klasik sanatlar içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan hattatların kullandığı gereç olan kemik, boynuz, mercan kullanarak yapılmış koleksiyonum Kültür ve Turizm Bakanlığının Tanıtım Genel Müdürlüğünce Suudi Arabistan’ın Cenendiriye kentinde sergilendi. Yine konusu lale ve boynuz olan yemek kültürü gereçlerini, Hollanda’nın Roterdam ve Utrech şehirlerinde düzenlediğim sergilerle tanıttım. Geleneksel takı ürünlerimle, kentimizi ve ülkemiz geleneksel sanatlarını Almanya’nın Hagen, Münih ve Göppingen şehirlerinde düzenlediğim sergilerle beğeniye sundum. Geleneksel birikimimi, bir başka sergiyle New York Türk Festivali’nde insanlara ulaştırmaya çalıştım. Yörük geleneğinin bir uzantısı olan hayvancılığın güzel bir ürünü olan boynuz ve kemik tarağı da çeşitli etkinliklerle insanlara hatırlatmaya çalışacağım.”

  Sedefkar Karazeybek, uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkarılan boynuz ve kemik tarakların süsleme sanatının güzel eserleri arasında yer aldığını ve 100-150 TL arasında alıcı bulduğunu sözlerine ekledi
   
Saçları kırmayan kemik tarak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tarak ve sac fircasi kullanirken dikkat edilmesi gerekir

  tarak ve sac fircasi kullanirken dikkat edilmesi gerekir

  Herhangi bir saç fırçası veya tarağa baktığımız zaman kılların arasında ek yerleri olduğunu görürüz.Bu ek yerleri saç tellerinin zarar görmesine neden olur.Ayrıca bazı saç fırçalarının kıllarındaki veya tarakların dişlerindeki pürüzler uzun süreli kullanımla kaybolur.Ancak bu arada saça oldukça zarar verir.Bu nedenle tek parçadan imal edilmiş taraklar tercih edilmelidir.Saç fırçası alırken...
 2. Tarak..

  Tarak..

  Tarak görmek genç ve bekar bir kız için; mesut olacağı bir erkekle izdivaca; bekar bir erkek için; şiddet ve sıkıntıya veya sabırlı bir kadına işarettir. Rüyada yeni bir tarak görmek yola çıkılacağının işaretidir. Eski bir tarak uzaklardan bir haber alır. Başına süslü tarakla taradığını görmek bekarlar için güzel bir evliliğe yorumlanır. Rüyayı gören bekar ise evleneceğine, tarak metal ise...
 3. Saç fırçası ve tarak önerileri

  Saç fırçası ve tarak önerileri

  en iyi saç fırçası en iyi tarak tarak modelleri bebek saç fırçası Melişlerim saçlarınız için bilmeniz gerekenler:) Saçlarınıza biçim vermek için kullandığınız gereçlerin çok iyi nitelikte olmasına dikkat edin.Kötü bir tarak veya fırça çabuk bozulduğundan yeniden bir tarak veya fırça satın almak dolayısıyla yersiz masraf etmek gerkir. Tarak ne çok ince nede saç derisini tahriş edecek ve...
 4. Sağlıklı Saçların Sırrı Doğru Tarak

  Sağlıklı Saçların Sırrı Doğru Tarak

  fön tarakları Kızlar alt tarafı tarak diyip geçmeyin...Güzel ve parlak saçlara giden yol, saçın tipine en uygun olan doğru tarağı seçmekle başlıyormuş... İşte doğru tarak ve fırça seçmenin ipuçları :tik: Saçlarım çok uçuşuyor, tararken kırılıyor ve şekil veremiyorum diyenlerden misiniz? Peki, bu sorunların sadece saçınızdan değil yanlış tarak seçiminizden kaynaklandığı hiç aklınıza...
 5. 2012 Saç Tokaları Saç Tarakları

  2012 Saç Tokaları Saç Tarakları

  2012 saç tarakları saç tokaları saç tarak çeşitleri Bakımlı güzel saçlar her kadının isteğidir melekler :) Bu güzel saçlar zarif tokalar ve taraklarla buluştuğunda da çok güzel görüntüler ortaya çıkar. Hele de kıyafetinize ve tarzınıza uygun olarak seçtiğiniz bu aksesuarlarla tüm bakışların side toplanmasını sağlayabilirsiniz. Herşeyin olduğu gibi saç aksesuarlarının da modası var. Bakalım...

Sayfayı Paylaş