Saçların Baş Düşmanı Klorlu Su

kaprisli

Yeni Üye
Üye
Saçların Baş Düşmanı Klorlu Su
Güzel bir gorünüm için büyük onem tasiyan saçlarin, klorlu sudan olumsuz yonde etkilendigini, bakimli saçlardan vazgeçmemek için ise bu konuda hassas davranilmasi gerektigini biliyor musunuz?

Bursa Kuaforler Odasi Baskani Necati Sertel, günes, klorlu su ve deniz suyunun saçlar üzerinde birçok olumsuz etkisinin bulundugunu soyledi.

Yogun bir sekilde klorlu ya da tuzlu suya maruz kalan saçlarin yipranarak mat bir gorünüme büründügünü, kirilma ve yipranmalara daha sik rastlandigini belirten Sertel, ozellikle boyali saçlara sahip kadinlarin, bu konuda daha hassas davranmalari gerektigini kaydetti.

Sertel, havuz ya da denize girildikten sonra saçlarin mutlaka yikanmasi gerektigine dikkati çekerek, kadinlari uyardi:

''Serinlemek için tercih edilen havuzlardan bakimsiz saçlarla çikmak mümkün. Çünkü, havuzlarin hijyenini saglamak için kullanilan klorlu su, saçlara çok büyük zarar veriyor. Klorlu su, saçi korkunç boyutlarda yipratiyor. Dikkat edilmedigi takdirde, klorlu su saçta kuruma, kopma ve matlasma gibi birçok sorun olusturabiliyor. Ayrica, kuru saç yapisina sahip olanlar ile saçlari boyali olan kadinlar, klorlu su konusunda çok daha fazla risk altinda. Klorlu su, mayolari dahi parçalayacak güçte bir etkiye sahip. Bir de saça yaptigi etkiyi düsünün. Klorlu suyun etkileri saç renginden tutun da gozeneklere kadar isliyor. Deniz suyunun da ayni sekilde saçlara büyük zararlari soz konusu. Saçlar asla tuzlu suyla birakilmamali. Denizden çiktiktan sonra saç normal bir suyla mutlaka yikanmali. Aksi takdirde istenilmeyen birçok sorunla karsilasabilirsiniz. Kadinlar, kirik, bakimsiz, mat ve sonük saçlarla dolasmak istemiyorlarsa bu konuda dikkatli olmalilar.''

Saçlari nasil korumali? Nasil bakim yapmali?

Deniz veya havuza girerken kullanilacak bir bonenin, saçi tuzlu su veya klorun verecegi zararlardan koruyabilecegini dile getiren Sertel, bu konuda saça uygulanacak bir koruma bakiminin da etkili olabilecegini anlatti.

Sertel, genel olarak tatil donüslerinde saçlarin donuklastigini ve parlakligini büyük olçüde kaybettigini gordüklerini ifade ederek, tavsiyelerde bulundu:

''Bunu onlemek için, tatile çikmadan once, tatil sirasinda ve donüste birtakim onlemler alinmali. Kuafore gidip saç uçlarindaki kiriklari ve rengi açilmis kisimlari kestirmek gerekebilir. Bir süreligine kuru ve yipranmis saçlar için hazirlanmis sampuanlari tercih edilebilir. Hatta saçlarin çok kurudugunu hissediliyorsa besleyici maskeler de uygulanabilir.

alıntı
 
Üst