Saçların parlaması için bakım önerileri

Uzman SühaN

Administrator
Saçların parlaması için bakım önerileri
Parlak saçlar için buna uygun besinlerin tüketilmesi, saçları yıpratacak olan kozmetik ürünlerin kullanılmaması ya da bu ürünlerin daha az kullanılması ve saçlar için düzenli olarak bakım maskesi uygulanması sayesinde saçların nemlendirilmesiyle sağlanabilir. Bunlara dikkat edilmezse ya da aksatılırsa saçların kısa sürede matlaştığı görülecektir.
Saçlarınızı sevin: Saçlarınıza hoyratça davranmamalısınız. Saçlarınızın parlak ve ipeksi görünmesini istiyorsanız, sizde onlara aynı şekilde davranın. Banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı yumuşak hareketler ve nemli havluyla ovalamadan kurutun, açmak için geniş dişli taraklar kullanın. Yıpranmasını önlemek için saçlarınızı çok sık taramayın. Saçlarınızı şekillendirmek istediğinizde fırçalamayı az süreyle yapın, fırçanızı sert kıllı ve dikişsiz olanlardan seçin. Bu fırçalar saçlarınıza yüzeyi sert fırçalardan daha az zarar verecektir.
9.jpg

Saçlarınızın nemini koruyun: Saçınızda düz ve yansıtıcı yüzeye ışık yansırsa parlaklık meydana gelebilir. Saçınız için kullanacağınız şampuanın nemlendirici, aloe vera ve dimetikon gibi özellikleri olmalıdır. Bunlar saçlarınızı kirden arındırırken zarar vermez, içindeki protein ve yağlarla saçlarınızın parlaklık kazanmasını sağlar.


Saç kremini ihmal etmeyin: Saçlarınızı her yıkamadan sonra, buklelerin ucuna nemlendirici uygulamayı ihmal etmeyin. Bununla saçlarınız düz ve yumuşak olur. Her hafta nemlendirici maske yapın. Başın sıcak olması, saç kremindeki bileşenlerin saçın içine kadar nüfuz etmesini sağlar. Kuaförlerde saç bakımı yapılırken kurutucu altında tutulma sebebi bu yüzdendir.


Saçlarınızı kuruturken dikkatli olun: Saçlarınızda kullandığınız saç maşası ve fön makinesi gibi cihazlar yüksek ısı vermektedir. Bu ısı saçınıza zarar veren uygulamalardan birisidir. Saçınızı nazik bir şekilde kurulayıp, ısıdan koruyucu bir ürün kullanın. Kullanmanız gerektiğinde fön makinesine başlık takın. Başlık takmazsanız ısı ve hava etrafa yayılır. Böyle olursa saçlarınız kabarık şekilde olur. Bununla arzu ettiğiniz parlaklığı sağlayamazsınız.


Saçlarınıza ekstra parlaklık kazandırın: Saçlarınızda kullandığınız ürünlerde ekstra parlaklık verenleri tercih edin. Elektriklenmeyi önleyen, parlaklık veren, besleyici ürünleri kullanmaya çalışın. Güzel saç demek parlak saçlar demektir. Saçlarınızda parlaklığı bira maskesi yapıp elde edebilirsiniz. Daha fazla parlak olmasını istediğinizde, biranın içine zeytinyağı ya da bademyağı karıştırıp maske yapın. Koyu renkli saçlarda, saç yıkama sırasında siyah çay kullanılabilir. Böylece parlak saçlara sahip olunur.


Parlak saçlara sahip olmak için öneriler


Saçın nemli olması ve yumuşaması için doğal yağlar kullanabilirsiniz. Badem yağı, zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı kullanarak saç tellerini ve saç dibini yumuşatabilir, kırıklar ve sertleşmede fayda görebilirsiniz. Bu yağları saçlarınıza sürerek, 10-15 dakika masaj yapıp, bir saat kadar saçınızda bekletin. Yağları soğuk ya da ılık olarak kullanabilirsiniz. Saçlarınızın çok yıpranmışsa, E vitamini kapsülünden bir tane yağın içine koyabilirsiniz. Bu şekilde yıpranmış olan saçlar daha hızlı iyileşir.


Bazen saçlarınızda kötü bir bakım, uygun olmayan beslenme dışında saç derisindeki kuruma yüzünden meydana gelen kepeklenme saçlarınızın mat ve sağlıksız görünmesine neden olabilir. Bu nedenle kepeklenme için uygun şampuan ya da merhem kullanın. İsterseniz evde yoğurt maskesi yaparak saç cildini nemlendirerek, kepek oluşumuna engel olabilirsiniz. Bu maskeyi hazırlamak için yarım kâse yoğurdun içerisine 2 çay kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı bal koyarak karıştırın. Bunu saçlarınıza sürüp 15 dakika kadar bekletin.


Yıpranmış saçlara magnezyum zengini muzla çare olabilirsiniz. Muz maskesini hazırlamak için, 1 tane muzu kabın içinde kaşıkla ezin. Bunu saç derisine 15 dakika masaj yaparak, 15 dakika kadar saçınızda bekleterek kullanın.


Saçlarınızın parlak görünmesini sağlayacak bir maskede yumurta akıyla hazırlanır. 1 tane yumurta akını çırpıp, içine 2 çay kaşığı limon suyu koyun. Bunu saçınıza sürerek, 20 dakika kadar bekletin. Sonra şampuan ve soğuk suyla saçınızı yıkayabilirsiniz.


Saçlarınız mayonezle parlak bir hale gelebilir. Fakat mayonezden sonra saçınızı iyice yıkayın. Kalan artıklar saçın aynı günde yağlanmasına sebep olur.
 
Geri
Üst