Sadece Tuz degil Limonlu Suda tansiyonu düsürüyor!

CaRiZmA

CaRiZmA

Vip Melek
Üye
Sadece Tuz degil Limonlu Suda tansiyonu düsürüyor!
Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Turgan, insanların günde ortalama 8-10 gram tuz aldıklarını; işlenmiş gıda ve hazır gıda tüketenlerde, tadına bakmadan yemeğine tuz ilave edenlerde bu miktarın 15 grama çıktığını söyledi.

Fazla tuza ihtiyaç yok
Prof. Dr. Çetin Turgan’ın verdiği bilgilere göre; bir kişinin günde 3-4 gramdan daha fazla tuza ihtiyacı yok. Ancak, hipertansiyon tedavisinde bu kadar sıkı tuz kısıtlaması yapılmıyor. Günde 6 gramın altındaki tuz kısıtlaması, hipertansiyon tedavisi için yeterlidir.

Sarımsak yerine limon tercih edin
Tansiyonun yükselmesi veya düşmesi anında halk arasında sıkça kullanılan tuzlu ayran içilmesi veya sarımsak yenilmesi gibi yöntemler, yararlı değildir. Tansiyonu düşen kişi uzanıp dinlenirse, sorun çözülecektir. Aynı durum sarımsak için de geçerlidir. Yapılan bir çalışmada, hastaların yarısına sarımsak verilmiş, yarısına ise verilmemiş. Yapılan kan basıncı ölçümlerinde her iki grup arasında fark olmadığı görülmüş. Tedavi amacıyla kullanmamak şartıyla, limonlu suyun kan basıncını düşürücü etkisi var. Tansiyonu düşürme adına, limonlu su içmek sarımsak yemekten daha faydalı.

yazarkafe.com
 
*jellibon*

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
Cevap: Sadece Tuz degil Limonlu Suda tansiyonu düsürüyor!

teşekrler canım emeğine sağlık
 
Üst