1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  sağlığımızı tehdit eden elektronik aletler

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte elektrikli battaniye elektrikli battaniye nasıl çalışır Her gün kullandığımız elektrikli aletlerin sağlığımıza olumsuz etkileri hakkında bir fikriniz var mı? Dünyada pek çok bilim insanı bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Kimileri, "Bu aletlerin ve cep telefonunun sağlık üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yok," derken, bazı bilimciler tehlike çanlarının çaldığına işaret ediyor.


  1- Bu konuda en çok bilinçlendirmesi gerekenler hamile kadınlar ve çocuklar.
  Elektromanyetik dalgaların insan sağlığına etkileri ve korunma yollarıyla ilgili eğitilmeleri şart.

  2- Bilgisayar kullanırken, hem x-ışınlarından hem de elektromanyetik radyasyondan korunmak için ekrandan en az bir kol boyu uzaklıkta çalışmak gerekiyor.


  3- İki yıl kadar sonra binalarda en azından birkaç dakika kalıp, arınabileceğiniz elektromanyetik radyasyon barındırmayan odalar yapılmaya başlanacak.
  4- Manyetik alanların duvarlardan (metal dahil) geçebileceği de göz önüne alınarak, yatak odalarınız veya uzun süre oturduğunuz yerlerin yakınında çok akım çeken aletleri bulundurmayın.

  5- Elektrikli tıraş makinesi veya saç kurutma makinesi gibi aletlerin, çok kısa süreli kullanılmalarına karşın, yaydıkları elektromanyetik radyasyon yüksek oluyor.

  Elektrikli tıraş makinesini mümkünse şarjlı kullanın. Saç kurutma makinesini uzun süreli kullanmak yerine aralıklarla kullanın. Uyku düzeninizin bozulmaması için saç kurutma makinesini yatmadan önce kullanmayın.

  6- Yatağın başucuna koyulan elektrikli saatler ve elektrikli battaniyeler çok yüksek ve uzun süre maruz kalınan elektromanyetik alanlar oluşturur. Yatağınızı mümkün olduğu kadar elektromanyetik alanlardan uzağa koymalısınız.
  Elektrikle çalışan radyolu çalar saatleri başınızdan mümkün olduğunca uzak tutmalı ve mümkünse pille çalışanları tercih etmelisiniz. Elektrikli battaniye kullanıyorsanız, yatağa girmeden önce elektriğini kapatmalısınız.

  7- Dinlendirici bir uyku için yatak odasında televizyon ile bilgisayar bulundurmayın.Eğer varsa yatarken bu cihazları tamamen kapatın.

  8- Yatağınızın başucunu komşunuzla paylaştığınız duvara yaslamamaya çalışın.
  Komşunuz duvar arkasında bir elektronik alet kullanıyor olabilir.

  9- Açma-kapama düğmelerinden tam olarak kapatılan aletler elektromanyetik alan yaymaz, ancak fişleri takılı olduğu sürece elektrik alanı oluşturmaya devam edebilir.

  Bu sebeple mutlaka elektrikli cihazlarınızı ya açma kapama düğmesinden kapatın ya da fişini çekin.

  10- Geleneksel ampullerin alanları düşüktür ancak floresan gibi lambalar için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

  Floresan lambalar, en çok elektromanyetik radyasyon yayan aletler listesinde ön sıralarda yer alıyor.

  Aydınlanma şeklinizi bir de bu açıdan gözden geçirin.
  Halojen, floresan gibi ekonomik lambaları, okurken kullanmamaya çalışın.

  11- Telefon ile konuşurken başparmağınızı cep telefonu ile kulağınızın arasına koyarak, telefonunuzun kulağınıza yapışmasına engel olmalısınız.

  12- Eğer telefonunuz çekmiyor ya da düşük anten seviyesinde gösteriyorsa, arama yapmakta ısrar etmeyin. Eğer ısrar ederseniz, telefonunuz şebekeyi aramak için çok daha güçlü bir elektromanyetik alan yayacak, vücudunuz her aramada elektrik yüklemesine maruz kalacaktır.

  Kaynak : Haber7   
sağlığımızı tehdit eden elektronik aletler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hava kirliliği sağlığı tehdit ediyor

  Hava kirliliği sağlığı tehdit ediyor

  Türkiye'de, ısınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın kullanımı nedeniyle oluşan hava kirliliği akciğer fonksiyonlarında azalmaya yol açıyor. Artan enerji talebinin genellikle petrol ve kömür gibi fosil yakıtlarla karşılanması atmosferdeki karbondioksit miktarını artırıyor, hava kirliliği ise solunum yolu hastalıklarının yaygınlaşmasına neden oluyor. Zonguldak...
 2. Kadınları Tehdit Eden 10 Hastalık

  Kadınları Tehdit Eden 10 Hastalık

  Birçok hastalık var hayatmızı tehlikeye sokan ama bu 10 hastalık kadınlar için daha büyük tehlike taşıyor...Allah kimseye yaşatmasın hiçbir hastalığı meleklerim :tik: 1 — Kalp krizi Kalp krizi sadece erkeklere has bir durum değildir. Kadınlar da kalp krizi geçirir. Kalp krizini önlemek için: • Sigara içmeyin ve tütün maddelerinden uzak durun. Sigara dumanına maruz kalmaktan kaçnının. •...
 3. Kirli su, sağlığı tehdit ediyor

  Kirli su, sağlığı tehdit ediyor

  kirli sudan bulaşan hastalıklar kirli su hastalıkları sulardan bulaşan hastalıklar Sudan geçen birçok hastalıklar vardır iyice yıkanmayan sebze ve meyveler sağlığı tehdit etmektedir Kirli ve iyice yıkanmamış besinler sonucunda bazı hastalıklarla karşı karşıya kalırız Bunun için nelere dikkat etmeli ve bu hastalıklara karşı ne gibi önlemler almalıyız? Uzmanlara göre bunun için alınacak...
 4. Sağlığı Tehdit Eden Benler Hangileri?

  Sağlığı Tehdit Eden Benler Hangileri?

  tehlikeli benler, tehlikeli benler nasıldır, tehlikeli benler hangileridir Sevgili melekler, vücudunda beni olmayan herhalde yoktur. Kimimizde çok olan benler kimimizde bir elin parmaklarını geçmez. Aslında benler aktif hale geçmemiş kanser hücreleridir ve zararsızdır. Ancak sağlık açısından tehdit unsuru taşıma riski bulunan benler de vardır. Peki bu benleri nasıl tanıyacağız? Liv...
 5. Artık Uçaklarda Elektronik Aletler Kullanılabilecek!

  Artık Uçaklarda Elektronik Aletler Kullanılabilecek!

  uçakta elektronik eşya, uçakta bilgisayar kullanılır mı, uçakta telefon kapatılır mı Sevgili melekler, bundan böyle uçaklarda elektronik eşyalarınızdan uzak kalmayacaksınız. Uçakla yolculuk edenlerin yıllardır şikayet ettiği konuyla ilgili Amerikan Sivil Havacılık Dairesi’nden (FAA) sevindirici bir haber geldi. Yakında uçuşlarda elektronik aletlerin tamamı kullanabilecek. FAA’den...

Sayfayı Paylaş