Sağlığınız için asansöre binmeyin!

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Benim şahsen asansör fobim var:DTek başıma keisnlikle binemem.Bir gün kaldım asanssörde elektirikler kesildi tam ben ineceğim kata gelmişken:STam 2 bucuk saat asansörde kaldım elektiriklerin gelmesini bekledim.Kafayı yemiştim.Telefonda çekmiyor asansörlerde.
Benim gibi asansöre binmeye korkanlara müjde:DAsansöre binmek sağlığımız için zararlı.Bence de zararlı tüm psikolojimi bozmuştu:S:S

asasor-1293.jpg

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Akkaya, "Dizinizde herhangi bir problem olmadığı takdirde asansörün bozuk olduğunu farz edin ve asansör yerine merdiven kullanın. Eğer bir gökdelende oturuyor veya çalışıyorsanız, asansörden birkaç kat önce inmeyi alışkanlık haline getirin." dedi.
Uzmanlar, özellikle ofis ya da benzeri iş yerlerinde çalışanlarda çok sık görülen eklem ve sırt ağrılarından kurtulmanın en etkili yolunun ofis içerisinde yapılacak küçük egzersiz hareketleri olduğuna dikkat çekiyor. Fiziksel açıdan aktif olmanın sağlıklı yaşamın anahtarı olduğunu kaydeden Doruk Sağlık Grubu İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Akkaya, hareketsizliğin hastalıkların oluşmasında sağlıksız beslenmeden daha baskın rol oynadığının altını çizdi. Dr. Akkaya, "Ofis çalışanları için bedensel aktiviteler ruh ve beden sağlığı yönünden büyük önem taşıyor. Kemiklerin sağlam kalması, kalp-dolaşım sisteminin güçlenmesi ve doğal yaşlanmanın geciktirilmesi için bedensel aktiviteyi; uyku ve yeme içme gibi yaşam biçimine sokmak gerekir. Günün büyük bölümünü işyerinde bilgisayar karşısında oturarak geçiren kişiler, fiziksel aktivitelere zaman ayıramadıkları için hastalıklara davetiye çıkartmaktadırlar. Ofis dışında fiziksel etkinliklere zaman ayıramayan kişiler, ofis içinde bir takım egzersizler yaparak formunu koruyup daha sağlıklı hale gelebilir." diye konuştu.
asansor-1642.jpg

Asansöre binmek yerine merdiven kullanmayı tercih eden kişilerde, ani ölüm riskinin yüzde 15 azaldığını belirten Dr. Önder Akkaya, "Merdivenlerden inip çıkmak baldır kaslarımızı çalıştırır, kalorilerimizi daha kolay yakmamızı sağlar. Basamakları birer birer çıkmak yerine ikişer ikişer çıkarsak yüzde 55 oranında daha fazla yağ yakmamız mümkündür." değerlendirmesinde bulundu.

Geri