gebe
 1. Editör

  Editör Administrator

  Kayıt:
  22 Aralık 2011
  Mesajlar:
  325
  Beğenilen Mesajlar:
  45
  Ödül Puanları:
  0

  Sağlık Bakanlığı Hamilelik Sms Uygulaması

  Konu, 'Gebelik' kısmında Editör tarafından paylaşıldı.

  sağlık bakanlığı hamilelik mesajı, sağlık bakanlığı yeni hamilelik sms uygulaması
  Sağlık bakanlığı yine çok eleştirilecek bir uygulamaya imza atmış; Buna göre artık hastanelerde yaptırılan gebelik testi sonuçları eğer pozitif ise baba ve eşlere özel sms ile bilgilendirme yapılıyor. Birçok kişi tarafından dillendirilen ve şu sıralar çokca eleştirilen bu konu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz meleklerim? Yeni uygulama konusunda görüşleriniz neler?

  [​IMG]

  “KİŞİ GÜVENLİĞİ VE İNSAN HAKLARINA AYKIRI”

  Habertürk Gazetesi’nin haberine göre, Sağık Bakanlığı’nın yeni uygulaması gereğince gebelik testi sonuçları baba ve eşlere mesaj yoluyla bildirilmeye başlanmış.
  Sağlık Bakanlığı, laboratuvarlardan hamilelik testi pozitif çıkanların listesini ve iletişim bilgilerini isteyerek hamile test sonuçlarını baba yada eşe bildiriyor.

  Olayı ortaya çıkaran Habertürk Gazetesi’nden Ali Tezel bu uygulamanın kişi güvenliği ve insan haklarına uygun olduğunu vurguladı. Tezel kendisini telefonla arayan bir genç kızın başına gelen bu uygulamayı köşesine taşımış. Kadın cinayetlerinin oldukça yaygın olduğu ülkemizde bekar bir kızın başına gelen bu olay, gazetede “tebrikler kızınız hamile manşeti ile verilmiş. Skandalın rtaya çıkmasını sağlayan bekar genç kız başına gelenleri Ali Tezel’e anlatarak “Böyle bir şey var mı Ali Bey?”, diye soruyor sosyal güvencesini babası üzerinden sağlayan genç kızın gebelik testi sonucu babasının telefonuna “Tebrikler, hamilelik testiniz pozitif çıktı,en kısa zamanda aile hekimine gidiniz” mesajı ile verilmiş.

  Ali Tezel aile trajedilerinin yaşanmasına neden olabilecek bu skandal uygulamayı şöyle eleştirmiş;


  KADININ İZNİ OLMADAN


  “Amaç güzel ama uygulama kötü, aile hekiminin evde bekâr genç kızın hamile kaldığını cep mesajı ile babaya bildirmesi ise hem kişi güvenliği hem de insan haklarına aykırı. Sonuçları da hiç istenmeyecek boyutlara, aile trajedilerine sebep olabilir.

  Son günlerde kürtaj ve sezaryene kısıtlama getirilmesine ilişkin çalışmalarla ilgili tartışmalarda kadınlar “Benim bedenim benim kararım” derken, bir de hamilelik testlerinin hem devlete hem de aileye bildirilmesi konuyu daha da vahim hale getiriyor. Bir gebelik varsa kişi de gebeliği doğum ile sonlandırmak istiyorsa, kişi bağlı bulunduğu aile hekimine veya başka bir sağlık kurumuna müracaat eder. Hamilelik testi için kayıt da tutulabilir ama kadının isteği-izni olmadan test sonuçlarının ve kişinin özel bilgilerinin devlete ve aileye bildirilmesi yanlış.”


  kaynak: beylikduzumedya.com


   
 2. birtutamanne

  birtutamanne Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  431
  Beğenilen Mesajlar:
  33
  Ödül Puanları:
  0
  bence guzel bır uygulama
  bebek sadece annenin değil babanındır da
  ülkemizde eşine söylemeden gebeliğie son veren çok kadın var
  ben buna karsıyım
  bı bebegın dogmasına yada kurtaj olunmasına sadeceanne karar veremez babanında kararı onemlıdır
   
Sağlık Bakanlığı Hamilelik Sms Uygulaması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağlık Bakanlığı keneye karşı uyardı

  Sağlık Bakanlığı keneye karşı uyardı

  Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 5 Mayıs 2008 tarihi itibariyle Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı sonucu, Samsun'da ikamet eden 2 vatandaş, 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, hayatını kaybetti. Açıklamada ayrıca hastalıktan korunmada alınması gereken önlemler konusunda vatandaşlar uyarıldı. Sağlık Bakanlığı Basın ve...
 2. 2012 Yılı Sağlık Bakanlığı Atamaları

  2012 Yılı Sağlık Bakanlığı Atamaları

  2012 Yılı Sağlık Bakanlığı Atamaları ne zaman yapılacak bana 2012 Yılı Sağlık Bakanlığı Atamaları hakkında lütfen bilgi sunun arkadaşlarım.
 3. Sağlık Bakanlığı Atamaları 2012

  Sağlık Bakanlığı Atamaları 2012

  2012 Yılı Sağlık Bakanlığı Atamaları Sağlık Bakanlığı Atamaları 2012 Merhaba Melek'ler ve 2012 yılında ki Sağlık bakanlığı atamaları hakkında bilgi edinmek isteyen siz sevgili misafirler, aradığınız ve merak ettiğiniz tüm bilgiler bu yazımızdadır! Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS 2012 bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme işlemlerine ilişkin tarihler...
 4. Sağlık Bakanlığından Sağlığa Zararlı Kozmetiklerin Listesi Açıklandı !

  Sağlık Bakanlığından Sağlığa Zararlı Kozmetiklerin Listesi Açıklandı !

  zararlı kozmetik markaları zararlı kozmetikler Sevgili melekler, geçtiğimiz günlerde basına deşifre edilen zararlı sucuk salam markaları duyurusunun ardından bu kez Sağlık Bakanlığı zararlı kozmetik markaları hakkında bir açıklama yaptı. Buna göre tv yoluyla satılan bazı kremler başta olmak üzere pek çok marka ve kişi adı deşifre edildi. İşte detaylar... Sağlık Bakanlığı’nın bu yılın...
 5. Sağlık Bakanlığı Brezilya Fönü Hakkında Uyardı!

  Sağlık Bakanlığı Brezilya Fönü Hakkında Uyardı!

  brezilya fönü, brezilya fönünün zararları, brezilya fönü tehlikeli mi Sevgili melekler, Sağlık Bakanlığı brezilya fönü hakkında tüm halkı uyardı. Brezilya fönünün kanser riski taşıdığını belirten yetkililer, birçok işletmenin ucuz olduğu için içeriğinde zehirli "formaldehit" kimyasalının bulunduğu ürünleri kullanıp halk sağlığı9nı tehdit ettiğini söyledi. İşte detaylar.......

Sayfayı Paylaş