Sağlık Bakanlığı Hamilelik Sms Uygulaması

E

Editör

Administrator
Sağlık Bakanlığı Hamilelik Sms Uygulaması
sağlık bakanlığı hamilelik mesajı, sağlık bakanlığı yeni hamilelik sms uygulaması

Sağlık bakanlığı yine çok eleştirilecek bir uygulamaya imza atmış; Buna göre artık hastanelerde yaptırılan gebelik testi sonuçları eğer pozitif ise baba ve eşlere özel sms ile bilgilendirme yapılıyor. Birçok kişi tarafından dillendirilen ve şu sıralar çokca eleştirilen bu konu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz meleklerim? Yeni uygulama konusunda görüşleriniz neler?“KİŞİ GÜVENLİĞİ VE İNSAN HAKLARINA AYKIRI”

Habertürk Gazetesi’nin haberine göre, Sağık Bakanlığı’nın yeni uygulaması gereğince gebelik testi sonuçları baba ve eşlere mesaj yoluyla bildirilmeye başlanmış.Sağlık Bakanlığı, laboratuvarlardan hamilelik testi pozitif çıkanların listesini ve iletişim bilgilerini isteyerek hamile test sonuçlarını baba yada eşe bildiriyor.


Olayı ortaya çıkaran Habertürk Gazetesi’nden Ali Tezel bu uygulamanın kişi güvenliği ve insan haklarına uygun olduğunu vurguladı. Tezel kendisini telefonla arayan bir genç kızın başına gelen bu uygulamayı köşesine taşımış. Kadın cinayetlerinin oldukça yaygın olduğu ülkemizde bekar bir kızın başına gelen bu olay, gazetede “tebrikler kızınız hamile manşeti ile verilmiş. Skandalın rtaya çıkmasını sağlayan bekar genç kız başına gelenleri Ali Tezel’e anlatarak “Böyle bir şey var mı Ali Bey?”, diye soruyor sosyal güvencesini babası üzerinden sağlayan genç kızın gebelik testi sonucu babasının telefonuna “Tebrikler, hamilelik testiniz pozitif çıktı,en kısa zamanda aile hekimine gidiniz” mesajı ile verilmiş.

Ali Tezel aile trajedilerinin yaşanmasına neden olabilecek bu skandal uygulamayı şöyle eleştirmiş;


KADININ İZNİ OLMADAN


“Amaç güzel ama uygulama kötü, aile hekiminin evde bekâr genç kızın hamile kaldığını cep mesajı ile babaya bildirmesi ise hem kişi güvenliği hem de insan haklarına aykırı. Sonuçları da hiç istenmeyecek boyutlara, aile trajedilerine sebep olabilir.

Son günlerde kürtaj ve sezaryene kısıtlama getirilmesine ilişkin çalışmalarla ilgili tartışmalarda kadınlar “Benim bedenim benim kararım” derken, bir de hamilelik testlerinin hem devlete hem de aileye bildirilmesi konuyu daha da vahim hale getiriyor. Bir gebelik varsa kişi de gebeliği doğum ile sonlandırmak istiyorsa, kişi bağlı bulunduğu aile hekimine veya başka bir sağlık kurumuna müracaat eder. Hamilelik testi için kayıt da tutulabilir ama kadının isteği-izni olmadan test sonuçlarının ve kişinin özel bilgilerinin devlete ve aileye bildirilmesi yanlış.”


kaynak: beylikduzumedya.com
 
birtutamanne

birtutamanne

Yeni Üye
Üye
bence guzel bır uygulama
bebek sadece annenin değil babanındır da
ülkemizde eşine söylemeden gebeliğie son veren çok kadın var
ben buna karsıyım
bı bebegın dogmasına yada kurtaj olunmasına sadeceanne karar veremez babanında kararı onemlıdır
 
Üst