Etiketler:
 1. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa

  Sağlık için Korunun!!

  Konu, 'Kadınlar ve Erkekler' kısmında laetitia tarafından paylaşıldı.

  Her Konuda ve özel hayatımızda sağlıktan taviz vermemeliyiz.Lütfen dikkatlice okuyun.Türkiyedeki oranları ve durumu görelim meleklerim.

  Sağlık açısından ciddi tehlikeleri olan cinsel hastalıkların hızla yayılmasını prezervatif kullanım oranına bağlamak mümkün. Türkiye'de prezervatif kullanımı ile ilgili bir araştırma yapan Safex Prezervatif'in yaptığı araştırma sonuçlarını Türkiye Distribütörü Harun Piltan açıkladı. Sonuçlar oldukça dikkat çekici.

  Türkiye'de ve dünyada toplam prezervatif tüketimi ne kadar?

  Güvenilir korunma yöntemlerinden biri olan prezervatifi bugün Türkiye'de 4,5 milyon kişi tarafından düzenli olarak kullanılıyor. Haziran 2008 verilerine göre Türkiye’de 15 ila 45 yaş arasında 33.2 milyon potansiyel tüketici olduğu göz önüne alınırsa bu oran sadece yüzde12’ye denk düşüyor. Diğer yandan nüfusun yüzde 27’si ise hiçbir korunma yöntemine başvurmuyor. Prezervatif kullanıcılarının yüzde 67'si doğum kontrol, yüzde 32'si cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunma, yüzde 24'ü AIDS'den korunma amaçlı kullanılıyor.


  Prezervatif kullanımı 4 yıl ile sınırlı kalıyor

  Prezervatifleri erkeklerin ve kadınların alma oranı nedir?
  Ülkemizde prezervatif kullanımı yıl içerisinde aktif kullanıcılar tarafından 6–8 paket tüketilirken düzensiz kullanıcılar yılda ancak 1–2 paket prezervatif satın alıyor. Satılan prezervatiflerin yüzde 90’ı yine aktif kullanıcı kitlesi tarafından alınıyor. Prezervatif alımının yüzde 75'ini erkeklerin, yüzde 7'sini kadınların, yüzde 18'ini ise kadın ve erkek birlikte satın alıyor. Her geçen gün büyüyen pazarda bir tüketicinin ortalama prezervatif kullanımı ise 4 yıl ile sınırlı kalıyor. Türkiye’de bir tüketici ortalama 4 yıl sonra prezervatiften başka bir korunma yöntemine geçiş yapmaktadır. Bunun nedenini ilk cinsel deneyiminden 2 yıl sonra prezervatif kullanma alışkanlığı ve ayrıca kadınlarda 18, erkeklerde 17 yaşına inen cinsel deneyim yaşı ve ortalama 4-5 yıl sonra gerçekleşen evliliklere bağlamak mümkün.

  Türkiye'de prezervatif kullanıcılarının yaşları ve sosyo ekonomik durumları nasıl?
  Türkiye’nin 2008 yılı itibariyle 4,3 milyon potansiyel prezervatif kullanıcısı bulunuyor. Bu oranım 2009 yılında 4,5 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’de 15-45 yaş arası potansiyel 33 milyon tüketici bulunmakta. Bu sayının ülkemizde yüzde12,8’lik oranı düzenli, yüzde87,2’lik oranı değişken ve düzensiz olarak prezervatif kullanmakta. Kullanıcılar tüketimin yıllık prezervatif tüketiminin yüzde doksana yakın oranını gerçekleştiren dilim içerisinde yer almakta.

  En çok hangi şehirde en az hangi şehirde satılıyor?

  İstanbul başta olmak üzere Ankara,İzmir,Antalya, Bursa, Kocaeli, Sakarya, prezervatif kullanımının en yüksek şehirleri olup Van, Diyarbakır, Erzincan, Hakkari, Şırnak ve Muş en az kullanım oranı gösteren iller arasında yer almakta.

  Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar prezervatifi en çok kullanan yüzdeyi oluşturmaktadırlar; yüzde 54,2
  En düşük kullanım oranı Doğu ve Güney Anadolu’da yüzde4,7, Karadeniz yüzde 9,3

  Ege Bölgesi prezervatif kullanımına duyarlı, İç Anadolu ve Akdeniz ise toplamda yüzde 31.8.   
Sağlık için Korunun!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kalp sağlığını koruma yolları

  kalp sağlığını koruma yolları

  kalp sağlığını korumak için neler yapmalıyız damar sağlığını korumak için neler yapmalıyız kalp ve damar kalbi korumanın yolları koruma diyeti Ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan koroner kalp hastalıklarının oluşmasında; şişmanlık, sigara kullanımı, alkol tüketimi, hareketsiz yaşam, şeker hastalığı, hipertansiyon ve yanlış beslenme alışkanlıkları büyük rol oynuyor. Peki kalp...
 2. Kadınlar için koruma ceketi

  Kadınlar için koruma ceketi

  kadınlar için koruma ceketi Bayanları saldırılardan korumak için tasarlanmış bir ceket... Hemen elin altındaki kumandayla yönetilen bu ceket, kendisini tutana elektrik şoku veriyor. Giyene ise doğal olarak bir şey olmuyor.
 3. sağlık için taktikler

  sağlık için taktikler

  Sağlık herşeyden önce değeri en üstte tutulması gereken bir konu. Hayatınıza hayata verdiğiniz zaman kadar vücudunuza da zaman ayırın ve onu korumak sağlığını güçlendirmek adına adımlar atın. Adımlarınız alışılagelmiş olsun, rutin şekilde sağlık adımlarınızı atın ve ileri yaşlardaki başınıza gelebilecek hastalıklara yol vermeyin. Bağışıklığınızı en temelden koruyun. - Gün içersinde bol su...
 4. İnfaz koruma memurluğu için başvurular

  İnfaz koruma memurluğu için başvurular

  Selam, ben infaz koruma memuru olmak istiyorum ve başvuruları nnereye yapılacağı ile ilgili bilgi almak istiyorum. Bana yardımcı olabilecek biri var mı ?
 5. Masajla sağlık koruma ve yardımcı tedaviler

  Masajla sağlık koruma ve yardımcı tedaviler

  Hepimize sağlıklı ve huzurlu yeni bir yıl diliyorum :ağaç:

Sayfayı Paylaş