Sağlıkçılara maaş yükseltme sinyali

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Sağlıkçılara maaş yükseltme sinyali
Sağlık Bakanlığı, sağlıkçıların maaşlarının düşüklüğünün önüne geçmek için çözüm arıyor.
Sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun’u ziyaret ederek, sorunlarını dile getirdi, çözüm istedi.

Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci, Müsteşar Nihat Tosun’un; sağlıkçıların maaşlarının düşüklüğünün önüne geçmek için çözüm aradıklarını, bu konuda çalışma yaparak maaşları yükseltmek istediklerini söylediğini belirtti.

Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirmek ve çözüm istemek adına Sağlık Bakanlığı Müsteşar Vekili Nihat Tosun’u ziyaret ettiklerini belirtti.

Kahveci, sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin emekliliğe yansımadığını ve aldıkları maaşların düşük olduğundan şikayetçi olduklarını ifade ederek “Sağlık çalışanlarının maaşları polisin, öğretmenin maaşından geride kaldı. Döner sermaye emekliliğe yansımadığı için emeklilikte daha düşük ücret alacaklar. Türk Sağlık-sen olarak sağlık çalışanlarının en büyük sorun olarak gördükleri bu meselenin çalışanlar lehine bir an önce çözülmesini talep ettik” dedi.

“MAAŞLAR İÇİN ÇÖZÜM YOLU ARIYORUZ”


Tosun’un bu konuya ilişkin süreç başlattıklarını ve maaşların yükseltilmesi için çalıştıklarını kaydettiğini bildiren Kahveci şunları söyledi:

“Müsteşar vekili Nihat Tosun, bize bu personellerin diğer kurumlardaki eş değerleri ne kadar maaş alıyor, onları araştırdıklarını ve karşılaştırmasını yaptıklarını söyledi.

Bu konuda Maliye Bakanlığı ile çalışarak eşdeğerlerini çıkarıyorlarmış. Bu konuda kendilerinin hassas olduklarını ve çalışanların maaşını yükseltmek istediklerini bizlere söyleyen Tosun, sağlık çalışanlarının maaş bakımından polis, öğretmen gibi diğer personellerin gerisine düştüğünü de kabul etti ve bu konuya müdahil olduklarını belirtti.

Türk Sağlık-Sen olarak bizden de bu konuda diğer kurumlarda eşdeğer personelin aldığı ücretleri araştırmamızı ve birlikte bir veri ortaya koymamızı istedi. Biz de bu konuda bir hazırlık yaptığımızı ve hazırlayacağımız raporu en kısa zamanda kendilerine teslim edeceğimiz ilettik. Müsteşar ayrıca denge tazminatından düşük döner sermaye alan personelin mağduriyetinin giderilmesi için de Maliye Bakanlığı’na başvuru yaptıklarını da belirtti.”

“HİZMETLİLERE MEMUR KADROSU VERİLMESİNE SOĞUK BAKMIYORUZ”


Kahveci, ziyarette Müsteşar Vekili Tosun’a; hizmetli kadrosunda olup da lisans, ön lisans mezunu çalışanlar olduğunu; bu kişilerin büyük bir çoğunluğunun ise memur olarak kurumunda hizmet vererek, memurların yaptığı işi yaptığını söylediklerini belirtti. Kahveci, “Bu kişilerin sayılarının tespit edilerek hepsi için kadro açılıp, memurluk hakkının verilmesini istedik” dedi.

Müsteşar vekili Tosun’un ise bu konuya soğuk bakmadığını ifade eden Kahveci “Müsteşar Vekili bize Sağlık Bakanlığı’nda ne kadar lise, ön lisans ve lisans mezunu hizmetli varsa öncelikle bunların sayısını tespit edeceklerini söyledi. Müsteşar ayrıca, bu kişilerin eğitimlerinin karşılıklarını almaları gerektiğini düşündüğünü ve bu konuda soğuk davranmayacaklarını da belirtti” dedi.
 
Üst